Ultrabooki

Matryca i testy użytkowe

przeczytasz w 4 min.

Matryca od Sharp to tak zwany panel SLP – oznacza to, że jest około 50% bardziej energooszczędny od typowych matryc oferujących takie same parametry wyświetlanego obrazu. A są one nawet bez kalibracji bardzo przyzwoite, choć należy zaznaczyć, że matryca jest dosyć chłodna w odbiorze. Poniżej tabelka z fabrycznymi pomiarami.

Dell Latitude 7400 2W1 – pomiar matrycy przed kalibracją

Jasność systemowa:40%
Luminancja bieli:67 cd/m2
Luminancja czerni:0,04 cd/m2
Kontrast:1687:1
Barwa bieli:6771 K
Gamma: 2.13

Po lekkim rozjaśnieniu (do 70%) matrycy sprawdziliśmy też, jak wygląda rozkład składowych kolorów.

Dell Latitude 7400 2W1 - kolory matrycy

Zmierzyliśmy też równomierność podświetlenia, choć przy tak małej matrycy nie spodziewaliśmy się problemów.

Dell Latitude 7400 2W1 - równomierność maksymalnego podświetlenia

Jak widać, maksymalnie udało się uzyskać blisko 280 cd/m2, natomiast średnia przy maksymalnym ustawieniu jasności w systemie wyniosła 255 cd/m2. Nie jest to powalający wynik i w zestawieniu z „tylko” antyrefleksyjną matrycą, to faktycznie w pełnym słońcu bywa problematyczne odczytanie ciemniejszych informacji z wyświetlacza. Sama jednorodność podświetlenia na powyższym zrzucie wygląda całkiem dobrze, choć wyraźnie widać, że środek matrycy jest bardziej podświetlony niż górna i dolna jego część. Sprawdziliśmy jeszcze podświetlenie przy najniższych nastawach.

Dell Latitude 7400 2W1 - równomierność minimalnego podświetlenia

Średnia 11,75 cd/m2 to faktycznie całkiem ciemny obraz – idealny do pracy w ciemności. Tutaj równomierność podświetlenia była praktycznie idealna (z wyjątkiem może środkowej dolnej części matrycy). Nieco gorzej natomiast ma się sprawa jednorodności temperatury barwy (białej w przypadku testów). Poniżej dwa raporty, pierwszy dla maksymalnego i drugi dla minimalnego podświetlenia.

Dell Latitude 7400 2W1 - DeltaE maksymalne podświetleniaDell Latitude 7400 2W1 - DeltaE minimalne podświetlenia

Tutaj ponownie im bliżej górnej lub dolnej krawędzi, tym większe odstępstwa. Różnice miejscami przekraczają deltaE 4.0, co jest już widoczne gołym okiem (patrząc na białą planszę). Sytuacja nie zmienia się w żaden sposób przy średnim ustawieniu jasności (150 cd/m2). A jak wypada kwestia odwzorowania kolorów? Matryca jest 8-bitowa, jednak mimo tego radzi sobie całkiem dobrze.

Dell Latitude 7400 2W1 - wyniki kalibracji

Blisko 100% pokrycia gamutu sRGB oraz około 70% pokrycia zarówno Adobe RGB, jak i DCI-P3 to wyniki pozwalające w pełni cieszyć się wyświetlanym obrazem w typowych dla tego modelu zastosowaniach, ale również przy oglądaniu filmów. Poniżej jeszcze wizualizacja pokrycia sRGB oraz DCI-P3.

Dell Latitude 7400 2W1 - pokrycie gamutów

Matryca ta z pewnością nie należy do demonów szybkości (60 Hz i około 20 ms czasu reakcji), jednak w pracy jest to prawie całkowicie niezauważalne, a przecież nikt tego laptopa nie kupi z myślą o zawodowym graniu :) Przejdźmy teraz do pozostałych testów. Zacznijmy może od jakości wbudowanej kamery.

Dell Latitude 7400 2W1 - wbudowana kamera internetowa

Jest to całkowicie standardowa kamera 1.0 Mpix. Zdjęcia, jak i filmy robi w jakości wystarczającej na potrzeby wideokonferencji. Nie ma też problemu z obsługa funkcji Dell ExpressSign-in – pozwala ona wraz z systemem rozpoznawania twarzy Windows Hello firmy Microsoft na dosyć szybkie i bezdotykowe odblokowanie komputera. Proces taki zajmuje zwykle od 3 do 6 sekund w zależności od oświetlenia, obecności okularów oraz ilości nałożonego makijażu ;)

Dell Latitude 7400 2W1 - zdjęcie z kamery

Co wyróżnia ExpressSign-in od zwykłego logowania przy pomocy Windows Hello, to zaimplementowany czujnik zbliżeniowy, który nie tylko automatycznie taki proces logowania zainicjuje, ale też może zablokować komputer, gdy wykryje, że się od niego oddaliliśmy na dłużej niż przez nas określony w ustawieniach czas. Przejdźmy teraz do testów baterii, czyli tego, co zrobiło na nas bardzo duże wrażenie podczas testów.

Dell Latitude 7400 2W1 - Test baterii [minuty]

Spoczynek (minimalna jasność, bez Wi-Fi) 1905
Odtwarzanie filmu na YT (jasność 50%, głośność 30%) 750
Renderowanie grafiki 165
Gra (CS:GO) 145

Zgadza się – laptop ten może nam służyć jako czytnik ebooków przez blisko 32 godziny! Ponad pół doby oglądania filmów na YT to też rewelacyjny wynik, a warto zauważyć, że nasz model wyposażony został w baterię 54 Wh – dostępne są również warianty z baterią 78 Wh! Wyraźnie widać, jak dużo więcej czasu pracy daje ekran SLP.

Zastosowanie ekranu o bardzo niskim poborze energii przełożyło się na bardzo długi czas pracy na baterii!

Pobór energii w spoczynku nie przekracza 5 W. Podczas typowego użytkowania utrzymuje się na poziomie 20 W, natomiast pod pełnym obciążeniem potrafi dobić do 65 W. Ładowanie przebiega dosyć szybko - ultrabook obsługuje ExpressCharge, co przełożyło się na naładowanie do 80% pojemności w nieco ponad godzinę czasu. A jak wyglądają temperatury samej obudowy podczas pracy?

Dell Latitude 7400 2W1 - temperatury obudowy w spoczynku

Dell Latitude 7400 2W1 - temperatury obudowy w spoczynku

Bez obciążenia laptop nie nagrzewa się znacząco ponad temperaturę otoczenia (22°C w czasie naszych testów). Nieco gorzej sytuacja wygląda pod obciążeniem.

Dell Latitude 7400 2W1 - temperatury obudowy pod obciążeniem

Dell Latitude 7400 2W1 - temperatury obudowy pod obciążeniem

Ponad 40° Celsjusza na klawiaturze to zdecydowanie za dużo do komfortowej pracy. Podobnie jak ponad 55° na kolanach. Dodamy jednak, że najwięcej ciepła pochodzi z procesu ładowania. Po odpięciu przewodu zasilającego, temperatury spadły o blisko 10 stopni w przypadku lewego górnego narożnika. Łatwo jednak z tego wywnioskować, że nawet bez obciążenia laptop podczas ładowania znacząco się nagrzewa.

Szybkie ładowanie ma swoją cenę – Dell Latitud 7400 bardzo mocno nagrzewa się podczas takiego procesu, zwłaszcza jeżeli w tym czasie intensywnie z niego korzystamy

Jeśli moglibyśmy coś zasugerować, to wypuszczenie przez producenta aktualizacji do BIOS/FW omawianego modelu, tak aby nieco podkręcić pracę wentylatorów, gdyż te wbrew pozorom nawet mimo bardzo mocnego nagrzewania się sprzętu, cały czas pracują bardzo cicho (a bez obciążenia nie pracują wcale). Czas jednak na kolejne testy.

Dell Latitude 7400 2W1 - test czytnika kart microSD [MB/s]

Zapis 174
Odczyt 209

Jak widać, czytnik kart działa naprawdę wyśmienicie i nie spodziewaliśmy się aż takich dobrych wyników (pierwsza karta microSD, którą zwykle testujemy czytniki w notebookach okazała się limitować jego wydajność). Kolejno sprawdziliśmy jeszcze wydajność karty sieciowej Wi-Fi 5, w jaką testowany Dell został wyposażony.

Dell Latitude 7400 2W1 - test zasięgu i transferu Wi-Fi 

To samo pomieszczenie - odległość 3 m 61,5 MB/s
-35 dBi
Za 1 ścianą - odległość 5 m 53,0 MB/s
-53 dBi
Za 2 ścianami - odległość 8 m 36,2 MB/s
-65 dBi
Piętro niżej - odległość 5 m 39,1 MB/s
-66 dBi
Piętro niżej + 2 ściany - odległość 9 m 15,0 MB/s
-77 dBi
Piętro niżej + 3 ściany - odległość 12 m 4,5 MB/s
-86 dBi

Zastosowano tutaj kartę Intel AC 9560, zatem wyniki powyższe należy odczytywać jako całkiem dobre. Antena była wystarczająco mocna, aby w całym budynku (ponad 200 m2) móc nawiązać połączenie z routerem. Transfer też był na tyle dobry, aby siedząc w tym samym pomieszczeniu, co punkt dostępowy (lub najdalej za jedną ścianą) nie narzekać na brak połączenia Gigabit Ethernet. Sprawdziliśmy jeszcze jak ten model radzi sobie w naszej procedurze kopiowania mniejszych plików (test w pomieszczeniu z routerem, pliki kopiowane na dysk SSD komputera podpiętego przez LAN).

Dell Latitude 7400 2W1 - test wydajności Wi-Fi [MB/s]

Jeden duży plik 61,5
Średnie pliki (MP3 5~10MB) 51,0
Małe pliki (10~500KB) 5,5

Wyniki są całkiem dobre, jak na zastosowany układ Wi-Fi przystało. Na koniec jeszcze sprawdziliśmy, jak sprawują się wbudowane głośniki i mikrofon – oba działają bardzo przyzwoicie i w czasie rozmowy zarówno nas słychać bardzo wyraźnie, jak i odtwarzany dźwięk jest bardzo czysty i potrafi być głośny. Zaznaczamy jednak, że do słuchania muzyki głośniki mniej się nadają. Czas już przyjrzeć się testom wydajności, na co zapraszamy na kolejną stronę.