Laptopy

Głośność, chłodzenie, czas pracy na baterii. Ekran LCD

przeczytasz w 2 min.

Podczas pracy notebook nie nagrzewa się zbytnio. Jedynym miejscem, które ma trochę wyższą temperaturę od reszty jest spód obudowy, w dolnej części. Nawet pod obciążeniem wzrasta ona jednak w na tyle niewielkim stopniu, że nie przeszkadza w trzymaniu komputera na kolanie. Również wylatujące przez tylne otwory wentylacyjne powietrze jest co najwyżej lekko ciepłe.

Tył – widoczne otwory wentylacyjne

Komputer pracuje stosunkowo cicho, choć nie należy pod tym względem do czołówki. Pracujący w notebooku wiatrak przez większość czasu jest włączony. Przy znacznym obciążeniu procesora lub grafiki rozpędza się, zwiększając poziom hałasu, ale nie do przesadnych wartości.

Temperatury procesora i GPU podczas normalnej pracy

Zastosowany w notebooku 500 GB dysk twardy Samsunga jest stosunkowo cichy, ale wydaje z siebie lekki, nieregularny pisk. Nie jest mocno słyszalny, ale w cichym pomieszczeniu może odrobinę drażnić.

W notebooku zastosowano akumulator Li-Ion o pojemności 4400 mAh. Co ciekawe, został on zaopatrzony od spodu w przycisk, wyświetlający przy pomocy 5 diodek poziom naładowania akumulatora. W ten sposób można sprawdzić jego stan kiedy notebook jest wyłączony, a nawet w sytuacji, gdy akumulator znajduje się poza notebookiem.

Przy wyłączonym WiFi i profilu oszczędzania energii komputer działa na baterii przez 2,5 godziny. Przy profilu wydajnościowym i nieco większym obciążeniu programem Battery Eater czas ten spada do 1,5 godziny. Jak na takiego małego i lekkiego notebooka, jest to dobry rezultat. Ładowanie baterii przy włączonym komputerze trwa około 2,5 godziny.

Wymiana dysku twardego sprowadza się do wykręcenia czterech śrubek i wysunięcia kieszeni z dyskiem. Również dołożenie pamięci nie jest powinno stanowić problemu nawet dla średnio zaawansowanego użytkownika.

Ekran LCD

Dell wyposażony został w 13.3-calowy odblaskowy ekran o panoramicznych proporcjach 16:10. Co ciekawe, jest on podświetlany diodami (nie we wszystkich modelach). Dzięki połączeniu odblaskowej matrycy i podświetlenia LED, otrzymujemy wyjątkowo przyzwoite kąty widzenia i ładne, klarowne kolory, mimo że to tylko TN.

Wyniki testów kolorymetrem
Przy maksymalnej jasności ekranu luminancja wynosi 212 cd/m2

Maksymalna jasność matrycy wynosi nieco ponad 200 cd/m2 – to standardowa wartość, jak na ekran w notebooku. Kolory niebieski i zielony nie są odwzorowywane w pełni wiernie, ale w praktyce podczas pracy nie jest to dostrzegalne.

Regulacja jasności odbywa się przy pomocy kombinacji klawiszy Fn + góra/dół. Przy minimalnej jasności ekran jest bardzo ciemny – bez problemu można siedzieć przy notebooku nawet w całkowitych ciemnościach. Z kolei przy maksymalnej nie da się korzystać z notebooka w słoneczny dzień.

Czas reakcji matrycy jest niski – około 10-12 ms. Dzięki temu podczas oglądania filmów i animacji w praktyce nie doświadczymy smużenia.