Laptopy

Podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Laptop Dream Machines to wielki, głośny i ciężki kloc ale mocy pod maską odmówić mu nie można. Czy jednak faktycznie jest tak wydajny jak komputery desktop?

No... nie jest. Powodów tego jest kilka:

 • znacznie niższe zegary mobilnego GPU niż w przypadku zewnętrznej karty graficznej w desktopie
 • testowa konfiguracja nie potrafiła wykrzesać z siebie pełnej mocy przez niskie taktowanie pamięci RAM (2400 MHz). Nasza desktopowa platforma testowa pracuje z pamięciami 3200 MHz

Generalnie laptop Dream Machines dobrze radzi sobie z chłodzeniem podzespołów (przy takich rozmiarach to nie dziwota), jednak jak zawsze w przypadku mobilnych konstrukcji trzeba brać pod uwagę ograniczone możliwości odprowadzania ciepła z laptopa (przegrzewanie -> throttling -> spadek wydajności). W przypadku RAM, nie ma co oszczędzać paru złotych na wolnych pamięciach RAM gdy kupujemy laptopa za 8 tysięcy. Optymalnym wyborem są pamięci 2933/3000 MHz, oczywiście w konfiguracji dwukanałowej.

Oczywiście niskie zegary GPU to nie wina producenta laptopa, ale faktem jest, że możliwości laptopowej wersji RTX 2060 są nieco rozczarowujące. Wydajność można porównać z laptopami z układem GTX 1070, które przecież obecnie dostępne są w niższych cenach. Czy NVIDIA zamierza podrasować wydajność swoich mobilnych wersji RTX 2060?

Jest oczywiście jeszcze parę pytań:

Ile laptop pracuje na baterii?

Przy typowym użytkowaniu, jak przeglądanie internetu, czy oglądanie filmów laptop może uciągnąć około 2,5 godziny. Jeśli mamy zamiar grać, to jedna godzina to maks na jaki możemy liczyć. Sprzęt wówczas nie będzie jednak tak wydajny jak przy podłączeniu do sieci elektrycznej. 

Z jakim poborem energii należy się liczyć?

Przy codziennym użytkowaniu laptop pobiera około 50 watów. Podczas rozgrywki pobór mocy może wynieść około 230 watów.

Jak wygląda sytuacja temperatur i głośności?

Maksymalne temperatury jakie udało się nam uzyskać do poniżej 90 stopni na procesorze i poniżej 70 stopni na układzie graficznym. Wartości to przyzwoite, ale jak łatwo się domyśleć laptop do najcichszych nie należy. Nie twierdzę tu bynajmniej, że jest królem jeśli chodzi o generowanie decybyli, ale tego typu konstrukcje są po prostu głośne. Rozkręcając wentylatory na maksymalne obroty nie przekroczymy 45 decybeli, ale podczas rozgrywki nie zejdziemy poniżej 40... Oczywiście można manualnie wyregulować obroty, do czego gorąco namawiamy.

Czy desktopowy procesor jest znacznie wydajniejszy od topowych modeli mobilnych?

Zależy - od wersji laptopa i jego możliwości odprowadzania ciepła z procesora. Topowe laptopy z Core i9 8950HK potrafią osiągnąć około 1200 punktów w wielordzeniowym teście Cinebench. Core i7 9700K w typ laptopie osiąga ponad 1400 punktów.

Dream Machines RX2060-15PL17 to gamingowy laptop z bardzo wydajnym desktopowym procesorem i najtańszą wersją układu graficznego NVIDIA Turing, czyli RTX 2060. Co dają nam Turingi wszyscy wiemy - mamy tu dostęp do takich technologii jak DXR, czy DLSS, chociaż wciąż czekamy na większy wysyp gier, które potrafiłyby z nich skorzystać.

Laptop wyposażony jest w matową matrycę typu MVA o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD. Odświeżanie to 144 Hz i dodatkowy mamy tu technologię G-Sync, która jeszcze dodatkowo poprawia płynność działania gier. Jak na gamingowy sprzęt przystało mamy tu również solidną, podświetlaną klawiaturę i dobre audio. Nie zapominajmy, że w BIOS znajdziemy opcję podkręcania procesora (jak i możliwość załadowania profilów XMP), więc entuzjaści znajdą tu jeszcze pole do popisu - i być może osiągną faktyczną wydajność komputera stacjonarnego z kartą RTX 2060.

Dobra, to ile trzeba wyłożyć za laptop w takiej konfiguracji? W wersji bez systemu Dream Machines RX2060-15PL17 kosztuje 8 tysięcy złotych bez jednej złotówki.

Dream Machines RX2060-15PL17

 • znakomita wydajność CPU i dobra GPU
 • desktopowy 8-rdzeniowy procesor z możliwością podkręcania
 • mobilny GPU GeForce RTX 2060 z obsługą DXR
 • ekran WVA z odświeżaniem 144 Hz i obsługą G-Sync
 • wygodna klawiatura z podświetleniem
 • dobra jakość dźwięku
 • spore ograniczenie mocy mobilnego RTX 2060 w stosunku do desktopowego odpowiednika
 • głośna praca wentylatorów przy pełnym obciążeniu
 • szerokie ramki ekranu
 • cena

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michal_mat
  1
  Znalazłem coś takiego - jak twierdzą poniżej:
  https://youtu.be/AEH6jEwg0VY
  żeby było taniej w części lapów z tego roku z RTXami, ładują jeden stick i przekłada się to wyraźnie na wyniki - jak jest w tym?
  • avatar
   chrismaliszewski
   1
   Czy NV w zeszłym roku nie mówiła przypadkiem, że ich karty mobilne będą miały taką samą lub zbliżoną wydajnoś do kart desktopowych? Dzięki temu laptopowe konfiguracje miały być tańsze, bo proces produkcyjny miał być zbliżony.

   Sam mam gaimingowy laptop i bardzo liczyłem na taki stan rzeczy, a tutaj znowu zawód...
   • avatar
    jozek23
    0
    Nigdy laptop nie przeskoczy desktopa
    • avatar
     szymcio30
     -1
     Nie wiem na co NVIDIA liczyła tak zaniżając zegary mobilnej 2060? Każdy liczył na wyższą wydajność od mobilnej 1070-tki a tu zoonk. Poza tym przy tej cenie pamięci 2400MHz to śmiech na sali
     • avatar
      Eryk333
      0
      Nigdy laptop nie dorówna desktopowi z prostej przyczyny inna jest wydajność tu i tu i jeszcze jedno wymiana części w większości laptopów oprócz pamięci i procka nic więcej się nie da a grafika wiadomo jest najważniejsza no i ceny .