Odtwarzacze

Obsługa. DVD Video. CD-Audio. MP3. Pliki graficzne - JPG. Odtwarzanie DivX

przeczytasz w 3 min.

Odtwarzacz uruchamia się dość szybko, w zależności od formatu nośnika uruchamia odpowiednie sekwencje programowe. Trzeba przyznać, że oprogramowanie do Yamady skonstruowane jest czytelnie i nie stawia użytkownika przed "trudnymi wyborami". Z resztą nawet gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy to możemy sięgnąć po instrukcję obsługi także w języku polskim.

Menu Yamady dostępne jest w ośmiu językach, niestety nie w polskim. Brakuje także wsparcia dla polskich znaków w przypadku nazw katalogów bądź plików. Oprogramowanie odtwarzacza można w łatwy sposób upgrade'ować - instrukcja znajduje się na stronie producenta.

Obsługa urządzenia przy pomocy pilota budzi mieszane uczucia. Z jednej strony pilot zawiera w sobie wszystkie funkcje, nawet z wysuwaniem tacki. Niestety przyciski są na nim tak rozmieszczone, że nawet po dłuższym czasie trudno obsługiwać go "na wyczucie".

DVD Video

W przypadku płyt DVD Video sprawa jest prosta - odtwarzacz obsługuje jedynie płyty dla regionu 2. Wszystkie funkcje związane z odtwarzaniem płyt DVD są takie same jak w innych odtwarzaczach (blokada rodzicielska, zoom, odtwarzanie w przód i w tył w zwolnionym tempie: ?-1/16 itd.). W zasadzie nie znajdziemy tu żadnych szczególnych cech lub braków. Obraz, płynność, ostrość jest prawidłowa. DVD podłączone do telewizora Philips 32PW8717 przy pomocy złącza Euro-SCART, oraz LG CE-21 poprzez złącze S-Video i composite

CD-Audio

Po rozpoznaniu płyty na ekranie pojawia się graficzny tryb obsługi napędu. Odtwarzacz szybko przełącza się między kolejnymi ścieżkami audio. Jedyne co trochę przeszkadza, to sposób w jaki przewijamy utwory. Po przyciśnięciu na pilocie przycisku przewijania mamy do wyboru kolejno cztery prędkości 2x, 4x, 8x, 16x. Aby powrócić do normalnego odtwarzania płyty nie wystarczy puścić przycisk przewijania. Musimy wcisnąć przycisk "Play" i dopiero wówczas odtwarzacz powraca do normalnej prędkości. Przyznam się, że jest to czasami trochę irytujące, a tak samo przewijamy filmy DVD oraz DivX.

Oczywiście aby korzystać w odtwarzania płyt audio, nie musimy mieć włączonego telewizora - w przypadku gdy podłączymy Yamadę do zestawu audio. Wszystkie informacje odnośnie ścieżki, czasu, znajdziemy na wyświetlaczu na frontowym panelu Yamady.

MP3

Odtwarzacz czyta plik MP3 z płyt CD-R/RW oraz DVD-/+R(RW). Pliki wczytują się bardzo szybko, łatwo się je przewija, "przeskakiwanie" pomiędzy następnymi utworami nie sprawia żadnych problemów. Na ekranie widoczny jest obecny czas odtwarzania, czas łączny oraz stopień kompresji odtwarzanego pliku czyli bitrate. Brakuje jednak opcji odczytu tagów, ponadto jeśli plik ma długą nazwę to nie mieści się ona w okienku przeglądarki co trochę utrudnia nawigację.

Pliki graficzne - JPG

Kolejna funkcja odtwarzacza pozwala nam na odczyt z płyt CD/DVD plików graficznych, np. zapisanych zdjęć z aparatu cyfrowego. W przypadku przeglądania plików JPG, pojawia się kilka problemów. Po pierwsze tempo wczytywania plików jest niestety trochę wolne. Kolejnym jest ustawiony na stałe tryb 'slideshow', czyli automatycznego przeglądania zdjęć, ustawiony na 5 sekund. Jedyne co możemy zrobić to wcisnąć przycisk pause na pilocie. Podczas przeglądania zdjęć można je obracać, wybrać jeden z kilkunastu rodzajów przejść pomiędzy zdjęciami - a ilość trybów jest tak duża, że można się w niej pogubić.

Odtwarzanie DivX

5 filmów Divx na jednej płytce DVD :]

Jest to chyba najbardziej elektryzująca opcja odtwarzacza. Podczas testów odtwarzacz spisywał się poprawnie i radził sobie z większością "zaaplikowanych" mu filmów. Tak jak w przypadku płyt z MP3, JPG, po włożeniu płyty CD/DVD z plikami odtwarzacz przez kilka chwil skanuje płytę w poszukiwaniu plików video (m.in. avi, mpeg, mpg a także srt - czyli plików z napisami). Dużym plusem jest odczytywanie płyt DVD+/-R(RW) z zapisanymi plikami DivX - niektóre odtwarzacze nie posiadają tej funkcji.

Większość programowych odtwarzaczy DivX szuka automatycznie napisów w plikach z rozszerzeniem txt, w przypadku Yamady pliki z napisami mają format SubRip i powinny mieć rozszerzenie srt. Dlatego aby odtwarzać film z napisami na Yamadzie, musimy przekonwertować plik z napisami z txt (jednego z kilku formatów napisów) do pliku srt (czyli formatu SubRip). Można w tym celu użyć programu "Subtitle Workshop 2.51". Przekonwertowanie napisów jest dziecinnie łatwe (zwłaszcza, że wspomniany program ma również polską wersje językową), zajmuje to około minuty.

Oczywiście jest to pewne utrudnienie, zwłaszcza gdy mamy już pokażną kolekcje filmów... Jest jeszcze jeden problem. Otóż plik z napisami (srt) nie może mieć dłuższej nazwy niż 28 znaków, dość dziwne jest to ograniczenie, bo w przypadku plików video, czy MP3, nie ma takich limitów.

Kolejny problem pojawia się wraz ze zbyt długimi napisami. Po prostu nie mieszczą się na szerokość, a oprogramowanie obcina część tekstu. Jednym sposobem jest reedycja napisów na komputerze.

Jak wiadomo format DivX nie jest formatem jednorodnym, większość plików video kodowanych jest przy pomocy kodeka DivX oraz XviD, później dochodzą kwestie związane z wersją kodeka, dalej kwestie użytego kodeka do kompresji dźwięku itd. Ta mnogość przyprawia niejednego użytkownika PC o ból głowy, zwłaszcza kiedy okazuje się, że akurat tego kodeka brakuje nam w systemie, a tamten jest stary i trzeba przeszukać kilka stron internetowych nim uda nam się uruchomić dany film. W przypadku Yamady na szczęście takich dylematów nie było. Odtwarzacz bez problemu uruchamia filmy kodowane DivX, w przypadku użycia kodeka XviD tylko dwa razy podczas testu zdarzyło się, że odtwarzacz albo uruchomił filmu ale nie był w stanie odtwarzać go płynnie, albo też odtwarzał sam dźwięk. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku były to filmy kodowane XviD'em plus dźwięk w AC3. Sytuacja z kodekiem XviD zależy od parametrów z jakimi film został poddany kompresji.

  • Przetestowane formaty:
  • DivX 3.0 Low Morion : działa dobrze
  • DivX 3.0 Fast Morion : działa dobrze
  • DivX 4.0 (OpenDivx) : działa dobrze
  • XviD : działa (czasami pojawiają się problemy)
  • Ogg (Vorbis) - jeszcze nie obsługuje

Jak widać, format OGG póki co nie jest wspierany przez DVX-6600, według strony producenta sytuacja ta ma się zmienić w najbliższym czasie wraz z pojawieniem się nowego oprogramowania (czyt. firmware'u) - testowany model posiadał firmware w wersji 5.00.03.35.