Dwa razy szybszy Internet bez dużych inwestycji
Technologie i Firma

Dwa razy szybszy Internet bez dużych inwestycji

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 2 min.

Szybko rozwijające się firmy często stają przed problemem niewystarczającej wydajności łącz internetowych. Nowa usługa w ofercie Orange rozwiązuje ten problem.

Otwierasz biuro. Na początku pracujesz sam albo z partnerem. Biznes się rozkręca, zatrudniasz pierwszego pracownika. Po nim przychodzą kolejni. Rozbudowa sieci lokalnej nie sprawia specjalnych problemów. Przy kilku, kilkunastu osobach spokojnie wystarczy wymiana access pointa na nieco wydajniejszy, obsługujący najnowszy standard WiFi albo położenie kawałka kabla sieciowego. Nic trudnego ani drogiego. Schody zaczynają się w momencie, gdy wąskim gardłem okazuje się być łącze internetowe.

Co można zrobić?

Wychodząc od standardowego łącza DSL dostarczanego po kablu telefonicznym, masz kilka opcji poprawy wydajności sieci. Przede wszystkim skontaktuj się ze swoim operatorem i sprawdź możliwości przyspieszenia. Jakość okablowania i wyposażenie central poprawia się z miesiąca na miesiąc. Możliwe, że w twojej lokalizacji jest już dostępny szybszy wariant łącza DSL niż jeszcze rok albo dwa lata temu.

Warto też sprawdzić, czy łącze jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Zdarza się, że pracownicy korzystają z firmowej sieci by pobierać filmy albo gry. W sytuacji podbramkowej, nawet zwykłe radio internetowe może blokować pracę.

Bardziej rozbudowane routery pozwalają na przydzielenie dedykowanego pasma szczególnie ważnym komputerom i aplikacjom (tzw. funkcja QoS). Sprawdź, czy router obsługujący twoją sieć ma taką możliwość.

Najlepsze rozwiązanie - 2 w 1

Najprościej byłoby dołożyć kolejne, niedrogie łącze DSL i połączyć je z aktualnym tak, by uzyskać zdublowaną szybkość przesyłania danych. I właśnie to robi router Draytek Vigor 2912n dostępny w Orange. Od standardowego urządzenia tego typu różni się dodatkowym gniazdem sieciowym, do którego można podłączyć drugi DSL. - Dodanie kolejnej linii internetowej podwaja szybkość przesyłania danych, zarówno z, jak i do Internetu; dzięki temu możesz podłączyć do swojej sieci dwukrotnie więcej komputerów bez spadku wydajności - mówi Waldemar Włodarski, ekspert w Orange Polska.

Ale na tym nie kończą się możliwości Vigora 2912. - Nasz nowy router potrafi śledzić ruch w sieci i generować raporty, dzięki którym dowiesz się m.in. który z pracowników zużywa najwięcej pasma i na co - dodaje Włodarski.

Vigor 2912n inteligentnie steruje ruchem sieciowym wykorzystując łącza zgodnie z zaprogramowanymi parametrami. Domyślnie, oba łącza są obciążane w takim samym stopniu. Obydwa są też wykorzystywane do przesyłania tego samego rodzaju danych. Router może być jednak skonfigurowany w inny sposób. Jeśli masz taką potrzebę, możesz zmienić stosunek obłożenia łącz (np. do jednego przekazywać 30% ruchu, a do drugiego 70%). Da się też wskazać komputery, a nawet konkretne usługi (np. telefonię internetową VoIP), które zostaną przypisane do jednego łącza. Tak, by zapewnić im stały dostęp do Internetu, nawet w przypadku dużego zapotrzebowania na pasmo ze strony pozostałych urządzeń lub usług.

- W ramach promocji oferujemy nie tylko wyjątkowo dobrą cenę routera wraz z fachową instalacją - 169 PLN netto - ale i zniżkę na abonament za drugie, dodatkowe łącze DSL - przekonuje Włodarski. - Bonifikata na abonament za kolejny DSL to aż 50% przez cały czas trwania umowy - dodaje.

Więcej na www.orange.pl/internetdsl

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  żałosna reklama....
  • avatar
   Bajzer
   4
   zaraz poleje się hejt, po moim komentarzu, lecz kto w biurze ma czas na granie w gry? Kto gra w gry na łączu DSL?
   • avatar
    mutissj
    3
    powinni dodać informacje:

    - pingi do serwerów gier 70-100ms w standarcie,
    - dodatkowo nie zawsze nie ładujący się youtube w 720p
    - niskie transfery dla twitch.tv

    Do poczty dobry internet.
    • avatar
     pawluto
     2
     Warto pamiętać że jest to usługa DSL (vdsl) o prędkości do (!) 80 Mbit a więc zależnie od odległości od centrali prędkość sama się ustawi.
     Na 80 Mbit nie ma co liczyć ale prędkości 30 40 50 są realne i działa to całkiem niezle.
     60 70 - mało prawdopodobne ale jest możliwe.
     80 - no chyba że macie biuro na centrali :)
     Warto pamiętać że jak ktoś potrzebuje szybsze łącze to drugi DSL kosztuje połowe pierwszego.
     Dodatkowa zaleta jest taka że firma będzie miała zawsze internet bo jak nawali jeden DSL działamy na drugim.
     Awaria dwóch jest mało prawdopodobna.
     A dodatkową informacją nie umieszczoną w tej reklamie jest możliwość podpięcia do Drayteka trzeciego internetu poprzez wejście usb (np. fifka z LTE od GSM) i można to wszystko tak ustawić że jak nawalą dwa DSL to automatycznie uruchamia się łącze przez usb (po GSM).
     • avatar
      lycone
      0
      Ja się bardzo cieszę z mojego rozstania z Neostradą od Orange. Miałem 20 Mb/s, które jakieś 3 lata temu działało w miarę ok, potem coraz gorzej, aż doszło do momentu, że synchronizowało się na jakieś 12 Mb/s i zrywało połączenia. Wzywanie techników nic nie dawało. Na szczęście na mojej ulicy położyli światłowody i teraz mam łącze FTTH 1 Gb/s za 59 zł na miesiąc :D
      • avatar
       MarvetickX
       -4
       Mam 80Mbps i z YT nie ma żadnych problemów. Co do pingów to racja. Ale jak dzwoniłem do Orange że chcę mieć stałe IP to nikt nie powiedział, że muszę przenieść umowę z osoby prywatnej na firmę ;( A co do stałej prędkości to mieszkam 100m od centralki i max synchronizacji to 65Mbps więc na stałe 80 bym się nie napalał.