Karty graficzne

Kilka słów o karcie

przeczytasz w 1 min.

Radeon HD 3870 X2 to karta na której zamontowano dwa procesory graficzne RV670  - takie same wykorzystują jednoprocesorowe karty 3870. Dla każdego z nich karta ma po 512MB pamięci, oraz dodatkowy układ 'CrossFire bridge', którego zadaniem jest synchronizacja pracy obu procesorów.

Na karcie są dwa gniazdka zasilania PEG: jedno 6-pinowe, drugie 8-pinowe. Do normalnego działania karty wystarczy podpiąć dwie wtyczki PEG 6-pin. Ośmio pinowej używa się tylko w celu podkręcania karty. Radeon 3870 X2 pobiera niecałe 200W energii, czyli dokładnie dwa razy więcej co zwykły 3870. Do komputera wyposażonego w X2 zalecam zasilacz nie mniejszy jak 450W - rzecz jasna w zależności od reszty komponentów.

Miło zaskakuje system chłodzenia, który w tym referencyjnym modelu jest praktycznie tam samo głośny, jak w kartach 3870. Miejmy nadzieje, że w kartach które trafią do sprzedaży też tak będzie.

Jeśli chodzi o wymiary karty, to trzeba będzie bardzo mocno uważać z doborem odpowiedniej płyty głównej. W moim testowym modelu ASUS P5K karta zasłoniła aż cztery porty SATA. Oczywiście winę za to ponosi w dużej mierze sam ASUS, który nieco bez pomyślunku rozmieścił na tej płycie te złącza. Ten sam problem pojawi się gdy zamontujemy choćby GeForce 8800 Ultra.

Konstrukcja karty jest bardzo solidna i pomimo dużej długości (27 cm) nie ma obawy, że zacznie się wyginać pod swoim sporym ciężarem (~1kg). Na plecach ma zamontowane sztywne, metalowe 'szelki'.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login