Laptopy

Temperatura, zewnętrzny napęd, system

przeczytasz w 3 min.

Temperatura

Wspomniałem już kilkukrotnie, że przeznaczenie tego notebooka jest dalekie od gier. Jednak gdyby ktoś okazał się dostatecznie zdeterminowany, aby zamienić tę kruszynę w multimedialną konsolę, powinien zaopatrzyć się w azbestowe wdzianko. Niestety podczas bardzo intensywnych obliczeń Air konkretnie się nagrzewa. Najbardziej jest to oczywiście odczuwalne od spodu komputera. Niestety utrzymanie go na nogach wymaga sporego opanowania odruchów. Co gorsza z jego wierzchnią częścią nie jest dużo lepiej. Łatwo o lekkie poparzenie dłoni spoczywającej na klawiaturze. Dlatego też nikt nigdy nie reklamował Aira jako komputera do gier. Przy właściwym użytkowaniu, czyli takim do jakiego został stworzony, problemy takie jak przegrzewanie praktycznie nie występują, a pojedynczy wiatrak odpowiedzialny za chłodzenie daje sobie spokojnie radę. Nie jest specjalnie głośny, choć wiadomo kiedy się uruchamia. Air niestety nagrzewa się tak czy siak za sprawą aluminiowej obudowy, która pracuje jak jeden wielki radiator. Niemniej jednak, nie poparzy on nóg i pozwoli na spokojną pracę tak długo jak nie dociśniemy procka do ściany.

Zewnętrzny napęd i zdalna płyta

Nowy MacBook Air zawdzięcza swój wdzięk przede wszystkim niewielkim rozmiarom, smukłej budowie i ograniczonej do minimum wadze. Nie byłoby tego całego wrażenia gdyby inżynierowie dopakowali do środka napęd DVD. Tymczasem jeśli ktoś nie może się bez niego obejść, a proszę mi wierzyć da się, zawsze może nabyć Apple MacBook Air SuperDrive. Design idealnie wręcz pasuje do Aira. Napęd zasilany jest i łączy się z notebookiem za pomocą kabla USB. Nie wymaga dodatkowego zasilacza ponieważ prąd pobiera przez port USB. Nie ma także znaczenia czy Air podłączony jest do gniazdka czy też korzysta z energii bateryjkowej, napęd jest zawsze gotowy do pracy. W związku z tym, że apetyt napędu na prąd jest większy niż może zaoferować specyfikacja USB, Apple zastosowała inny kabel, przez co SuperDrive działa tylko i wyłącznie z MacBookiem Air. MacBook Pro nie okazał się tu wyjątkiem i z napędem nie zaprzyjaźnił się. Tak jak i w innych notebookach Apple, tak i w przypadku SuperDrive zastosowano rozwiązanie typu slot in. Na próżno zatem szukać przycisku i wysuwanej tacki. Dzięki takiemu rozwiązaniu napęd jest niewiele większy od samej płyty.

Napęd oferuje możliwość zapisu na płytach dwuwarstwowych: DVD+R DL, DVD-R DL z prędkością do 4x, natomiast płytki DVD-R, DVD+R, DVD-RW oraz DVD+RW z prędkością do 8x.

Jak się jednak okazuje zakup ten wcale nie jest konieczny, pod warunkiem, że mamy do dyspozycji jakikolwiek inny komputer wyposażony w napęd optyczny. Nie ma także znaczenia czy zarządzany jest przez Mac OS X czy też Windows. Wystarczy, że Air wraz z drugim komputerem będą podłączone do tej samej sieci. Jeśli spełnimy wymienione warunki, możemy swobodnie korzystać z udostępnionych napędów. Air nie ma najmniejszego problemu zarówno z instalacją programów przez WiFi jaki i przegrywaniem plików. Niestety zdalna komunikacja nie obsługuje niektórych funkcji. Nie uda się za pomocą tego połączenia obejrzeć filmu, nawet nie da się posłuchać muzyki. Podczas łączenia z systemem innym niż Mac OS trzeba każdorazowo akceptować na zdalnym komputerze przesyłanie danych z napędu do Aira. Jednak gdy wszystko już ustawimy, korzystanie z pożyczonych napędów, szczególnie pomiędzy komputerami Apple to czysta przyjemność. W finderze pojawia się opcja zdalnego dysku, po kliknięciu której zobaczymy zawartość płyty w zdalnym napędzie. Opisywana funkcja dostępna jest przez Aira zarówno za pomocą AirPort, czyli połączenia WiFi, jak i Ethernet. Mimo faktu, że wszystko śmiga jak się patrzy lepiej zaopatrzyć się w zewnętrzny napęd i zapomnieć o dodatkowych problemach.

System

Artykuł ten nie jest poświęcony systemowi, w który wyposażony jest Air, dlatego ograniczę się tylko do wymienienia tego co użytkownik otrzymuje wraz z komputerem. Air sprzedawany jest z systemem Mac OS X 10.5 Leopard i zawiera takie programy jak Time Machine, Quick Look, Spaces, Spotlight, Dashboard, Mail, iChat, Safari, Address Book, QuickTime, iCal, DVD Player, Photo Booth, Front Row, Xcode Developer Tools oraz pakiet iLife ’08, w skład którego wchodzą programy iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD, iWeb i GarageBand. Krótko pisząc z pudła wyciągamy w pełni kompletny i gotowy do pracy komputer, a to spora zaleta.