Chłodzenie

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Enermax ETS-T40 Black Twister zalicza się do efektownych i wydajnych chłodzeń dla procesorów, a zatem powinien zainteresować entuzjastów dbających o wygląd wnętrza komputera. Konstrukcja ta wykorzystuje wieżowy radiator z czterema rurkami cieplnymi, który został pokryty czarną powłoką termiczną, nadającą całości niebanalnego wyglądu. Chłodzenie wspomaga 120-milimetrowy wentylator T.B.Apollish z podświetleniem LED w niebieskim kolorze. Model ten pracuje dosyć cicho (szczególnie, gdy procesor pozostaje w stanie spoczynku), lecz niektórym może przeszkadzać zbyt intensywne podświetlenie i brak opcji jego wyłączenia. W razie potrzeby można pokusić się o dołożenie drugiego wentylatora, lecz trzeba go dokupić już w własnym zakresie.

Cooler pasuje praktycznie do wszystkich nowszych podstawek pod procesory AMD i Intel, a jego montaż jest prosty i powinni sobie z nim poradzić nawet mniej doświadczeni użytkownicy. Sam radiator jest jednak dosyć duży. Przy orientacji wzdłużnej może on przysłaniać pierwsze złącze dla kart rozszerzeń, a przy poprzecznej dwa banki pamięci – problem ten dotyczy jednak tylko wyższych modułów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na jego wysokość, bowiem może się on nie zmieścić do węższych obudów.

Co istotne, efektowne wzornictwo idzie w parze z dobrą wydajnością. Producent deklaruje, że ETS-T40 Black Twister poradzi sobie ze schłodzeniem praktycznie wszystkich procesorów dostępnych na rynku. W naszych testach bez problemu poradził on sobie z „okiełznaniem” podkręconego modelu Core i5-4670K i stał się nowym liderem zestawienia.

Cooler Enermaxa kosztuje około 179 złotych, a zatem nie tak mało jak na chłodzenie procesora. Jeżeli jednak poszukujecie czegoś wydajnego i efektownego, to na pewno warto zastanowić się nad tą propozycją, bowiem na rynku nie ma zbyt wielu tak interesujących konstrukcji, jak właśnie ETS-T40 Black Twister. Przy okazji warto również wspomnieć, że w tej samej cenie jest dostępna jego biała wersja ETS-T40 White Cluster, a za 159 zł wersja podstawowa ETS-T40 bez powłoki termicznej i podświetlanego wentylatora.

 Opinia redakcji
 plusy:
efektowny wygląd
dobra wydajność
cicha praca
wysoka jakość wykonania
kompatybilność ze wszystkimi popularniejszymi podstawkami AMD i Intel
prosty montaż
 minusy:
może się nie zmieścić do węższych obudów
może przysłaniać pierwsze złącze PCIe (przy montażu wzdłużnym)
niekompatybilny z wyższymi modułami pamięci RAM (przy montażu poprzecznym)
dla niektórych zbyt intensywne podświetlenie wentylatora
Szacowana cena w dniu publikacji testu: ok 179 zł

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Powiem tak : czy autor tego "czegoś" chce z nas zrobić idiotów ? W tej cenie można kupić Raijintek Ereboss(151 zł) i znakomitego Zalmana CNPS14X(149zł). Oba zjedzą tego Thermaltake na śniadanie, a Zalman ogólnie bije lub dogania o wiele droższe topowe konstrukcje. Porównanie do budżetowych najsłabszych coolerów oraz stockowych dostarczanych wraz z CPU świadczy o jednym : albo autor nie zna się na tym co robi, albo jest to artykuł sponsorowany. Żeby to jeszcze było na jakimś Tech WP albo czymś podobnym to rozumiem ale takie "coś" na Benchmarku ?
  • avatar
   Kooneer
   1
   A to pierwsze podejrzenie o artykuł sponsorowany na benchmarku?
   • avatar
    wdowa94
    0
    Patrząc na stopę tego chłodzenia mam spore wątpliwości co do jakości jego wykonania...
    • avatar
     Franz
     0
     Czyli co - jest on większy niż inne produkty tego typu od Enermaxa - bo ja mam od nich jedno tego typu chłodzenie i nie ma mowy by zasłonił złącze PCIe przy montażu wzdłużnym?
     No chyba, że producenci płyt zmienili ostatnio rozmieszczenie złączy i dlatego jest problem?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Lepszy od fortisa?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Edit: błąd mi się wkradł - Enermax a nie Thermaltake, co nie zmienia faktu że opłacalność tego produktu jest zerowa a test nierzetelny i najzwyczajniej jak to się mówi z d...
       • avatar
        PL_SBX
        0
        Szczerze... wolałbym kupić be quiet! Shadow Rock Slim. Wydaje się być mniejsze a tak samo wydajne.