Drukarki i skanery

Jakość wydruków: papier zwykły i foto

przeczytasz w 3 min.

Do realizacji testów użyłem programu Word, Corel i EPSON Easy Photo Print. Strony testowe są zapisane od krawędzi do krawędzi dzięki czemu mogłem wykonać testy szybkości. Do badania wypełnienia kolorem użyłem testu z kolorem czerwonym, zielonym i niebieskim. Z kolei do badania ostrości użyłem testu składającego się z różnych wielkości fontów i różnych obiektów liniowych. Badałem również przejścia tonalne w skali od zera do stu procent wypełnienia. W przypadku wydruków Word brałem pod uwagę jakość prezentacji klipartów, wypełnienie kolorem i zgodność kolorystyczną. Dopiero na końcu były drukowane zdjęcia na papierze zwykłym i foto EPSON Ultra Gloss.

 

Oceniając wydruki należy zauważyć bardzo dobre, jednolite wypełnienie kolorem podczas druku z maksymalną jakością. Druk z jakością normalną i szybką nie daje już takich efektów. Jakość druku koloru w poszczególnych trybach prędkości przedstawiam poniżej.

Jakość najszybszanormalnanajlepszai foto najlepsza.
    

Poniżej prezentuję jakość drukowania linii owalnych.

Jakość najszybszanormalnanajlepszai foto najlepsza.
    

Warto zauważyć, że ostatni wydruk jest lekko brązowy. Jest to spowodowane tym, że drukarka do druku foto nie używa koloru czarnego. Taki sam efekt widać przy użyciu koloru czerwonego. Tam też nie użyto do budowy koloru czarnego, dlatego nasza czerwień jest jaśniejsza niż w rzeczywistości.

Na koniec przedstawię różnicę w drukowaniu półcieni lub gradientów koloru czarnego. Dziesięć oraz sto procent zaczernienia. Na ilustracjach gołym okiem widać grubość ziarna druku.

Jakość najszybszanormalnanajlepszai foto najlepsza.
 
 
 
 

Na uwagę zasługuje też wysoka ostrość krawędzi. Drukarka dobrze poradzi sobie z drukiem mapek wektorowych czy innych kształtów o ostrych krawędziach. Wydruk jest prawie jak z drukarki laserowej.

Drukowanie zdjęć to czysta przyjemność. Nie z powodu oszałamiającej jakości, choć na jakość nie można narzekać, ale z powodu wodoodpornych wydruków. To właśnie ten fenomenalny tusz jakim dysponuje EPSON o nazwie Ultra DURABrite INK pozwala na wydruk nie rozmazującego się zdjęcia. Ktoś mógłby powiedzieć, że to za sprawą wodoodpornego papieru, ale to właśnie tusz jest odpowiedzialny za ten fenomen. Dzieje się tak dlatego, że barwnik jest kapsułkowany w żywicy i staje się odporny na rozmazywanie, czynniki atmosferyczne i blaknięcie. EPSON podaje, że zdjęcia nie wyblakną przez 200 lat. W specjalnych laboratoriach przeprowadzane jest naświetlanie fotografii symulujące działanie warunków atmosferycznych ze 100 krotnym przyspieszeniem ich działania. Na tej podstawie oceniana jest wytrzymałość wydruków.

Zamknięta kropla pigmentu w otoczce żywicznej.

Dodatkowym atutem łatwego drukowania zdjęć jest wbudowany w sterownik mechanizm EPSON PhotoEnhance, dzięki któremu możemy skorygować kolory w kilku trybach: osoby, krajobraz, scena nocna, sepia i druk w odcieniach szarości.

Wydruk zdjęć w domu to świetna zabawa, a możliwości jakie daje drukarka EPSON sprawiają, że nie warto już chodzić do fotolabu. Drukowanie w fotolabie pozostawiam profesjonalistom. Najważniejsze i nieocenione jest to, że drukowane zdjęcia są naprawdę wytrzymałe na rozmazywanie, warunki atmosferyczne czy dotykanie rękoma. Przy zastosowaniu papieru EPSON foto w każdej chwili możemy zmyć wszelkie plamki czy brud po prostu wodą.

Reasumując, wydruki zdjęć są naprawdę dobre, a dzięki wbudowanej w sterownik funkcjom EPSON PhotoEnhance, która pomaga uzyskać optymalną jakość zdjęć i EPSON Easy Photo Print, która ułatwia usuwanie efektu czerwonych oczu, możemy w prosty i szybki sposób przygotować nasze zdjęcia do druku.

Wbudowany skaner najlepiej sprawdza się podczas rozpoznawania tekstu. Jest szybki w niższych rozdzielczościach. Nie ma problemów ze zdjęciami, lecz do zadań profesjonalnych użyłbym innego, najlepiej dedykowanego skanera. Urządzenie potrafi skanować i drukować jednocześnie, choć nie polecam takiej jednoczesnej pracy. Sterownik skanera ma prosty i czytelny interfejs. Możemy w nim wybrać maksymalnie ośmiobitowy tryb szarości lub 24 bitowy tryb koloru (po osiem bit czyli po 256 odcieni na kolor). Nie miałem żadnych problemów z obsługą czy pracą skanera.