Gry

Fable 2 czyli kontynuacja wspaniałej gry cRPG już dostępna na XBox360

przeczytasz w 2 min.

Lionhead studios, czyli producent gry Fable pomimo, iż na pierwszą część przygody w świecie Albion kazał nam czekać aż 6-7 lat to wydanie kontynuacji zajęło mu łącznie 3 lata od amerykańskiej premiery pierwszej części.

Pierwsza część była dla świata graczy legendą taką jak Duke Nukem Forever, czy też Starcraft 2. Mało kto wierzył, że zostanie wydana. Tym bardziej, że przekładano premierę z roku na rok i coraz rzadziej o niej mówiono na ogólnym forum. Wersja PC wydana została pod koniec 2005 roku przez Microsoft i do Polski trafiła na początku 2006. Nie zyskała aż takiego rozgłosu i spory odsetek znudzonych czekaniem graczy nie zainteresował się tym tytułem. Czemu? Gdyż po pierwsze mimo tylu lat pracy grafika nie powalała jakością, niektóre rozwiązania które mogły być przełomowe dla gier action-rpg(gdyby została wydana ze trzy lata wcześniej) zostały gdzieś użyte lub niedocenione. Jednak moim zdaniem tytuł wniósł do gatunku sporo dobrego. Prosty, ale nienużący system walki opierający się na współpracy klawiatury i myszki pozwalał na cieszenie się efektami walki bez nadmiernego wytężania mózgu. Kształtowanie osobowości oraz system konwersacji pozwalał na sporą swobodę, a nie jak do tej pory wybór odpowiedzi z góra paru podanych zdań. Dla wielu też nowością był system ślubów(monogamicznych jak i poligamicznych, no i jak ktoś lubi homoseksualnych) oraz sekretnych drzwi przed którymi np. trzeba było się przebrać żeby wejść po nagrodę. 

Rozpisałem się o jedynce, a co można napisać o nowej części. Po pierwsze graczy PCtowych na pewno zasmuci wiadomość, że gra wydana została jak na razie tylko na XBox 360. O wersji PC na razie studio mówi z umiarem. Miejmy tylko nadzieje że nie każe nam czekać tyle co poprzednio. 

Fabuła Fable 2 toczy się 500 lat po wydarzeniach z 1 części, czyli w czasach Oświecenia w Albionie. Więcej nie zdradzę żeby nie psuć zabawy. Skupmy się raczej na innowacjach. Nowością jest to, że prócz zmian jakie dzieją się z samym bohaterem w zależności od emocjonalnych wyborów, w dwójce będzie nam towarzyszył pies:) Co ciekawe, on również morfuje zależnie od naszych zachowań. Może nas kochać bądź nienawidzieć. System walki został rozbudowany, jednak nie ma w drugiej części paska many! Możemy rzucać zaklęcia "at will". Obrona nie opiera się na tym co nosimy, lecz jak twardzi(odporność ma tu znaczenie) jesteśmy. Poza tym zginięcie bez fiolki resurekcji nie oznacza zgonu i wczytania save'a lecz rozsypaniu niezużytego doświadczenia oraz zostawieniu blizny na ciele bohatera. Same zmiany w wyglądzie bohatera zależą od paru cech:

 • Good or Evil
 • Pure or Corrupt
 • Wealth & Poverty
 • Slim or Fat
 • Young or Old*(wyciągnięte z Wikipedii)

Pozostaje tylko włączać konsolę i zagłębić się w nową przygodę. Jak już pisałem wcześniej PCtowcy muszą wstrzymać oddech lub (Ci bardziej niecierpliwi)zakupić XBoxa360. Gorąco polecam, gdyż na prawdę warto. 

Z ciekawostek niedawno w CDAction (numer wrześniowy) została dodana pełna wersja jedynki, także radzę poszukać wśród znajomych i zagrać w jedynkę czekając na premierę PC.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baran
  0
  W pierwszej częsci nie odpowiada mi(bo wciąż w niągram:)) system 'dialogów'. Przez całą grę przechodzimy klikając "tak" lub "nie". Niemniej sama gra jest dobra.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   baran ma racje co do dialogów, ale dla mnie gra i sam pomysł na grę i nawet na znajdywanie sobie partnera życiowego po prostu bomba.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Pies jest niezly , raz kopalem gdzie mi wskazal i znalazlem kondoma ;] Dba o mnie jak widac :D