Obudowy

Montaż i testy

przeczytasz w 1 min.

W obudowie zainstalowaliśmy konfigurację opartą o procesor Intel Core i9-7900X (z chłodzeniem wodnym be quiet! Silent Loop 280), płytę główną ASUS TUF X299 Mark 1 i kartę graficzna Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition. Do testów temperatur dysku wykorzystaliśmy model WD Blue 320 GB.

Fractal Design Define R6 - akcesoria

Montaż podzespołów przebiegał bez większych problemów. Sporym ułatwieniem jest przestronne wnętrze i dobrze zaplanowana konstrukcja obudowy. Za tacką na płytę główną przewidziano natomiast sporo miejsca do aranżacji okablowania, co pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu komputera. Co jak co, ale Fractal Design przyzwyczaił nad do przemyślanych obudów pod względem montażu komponentów.

Zwolennicy "wodowania" podzespołów docenią górny stelarz, do którego można wygodnie przykręcić chłodnicę. Warto jednak pamiętać, że przy instalacji radiatora 280 lub 420 mm właśnie na topie obudowy, konieczne jest zdemontowanie klatki na dyski twarde. Rozwiązanie to trochę utrudnia składanie zestawu (konieczne jest bowiem zdemontowanie przedniego panelu i odkręcenie obydwóch przednich wentylatorów), ale innego sposobu na zainstalowanie szerzej chłodnicy nie przewidziano. W takim przypadku tracimy też możliwość instalacji większej liczby dysków twardych (pozostają nam po dwa pionowe miejsca 2,5 i 3,5 cala za tacką na płytę).

Fractal Design Define R6 - montaż komputera

Jak sobie radzi wentylacja? Sprawdziliśmy to na przykładzie fabrycznej konfiguracji, która obejmuje trzy wentylatory Fractal Design Dynamic X2 GP-14 – chłodne powietrze jest wtłaczane przez dwa przednie, natomiast nagrzane odprowadza tylny wentylator.

Temperatura podzespołów
[°C] mniej = lepiej

  obciążenie
spoczynek
Procesor - Intel Core i9-7900X 59
24
Płyta główna - ASUS TUF X299 Mark 1 33
32
Karta graficzna - Nvidia GeForce GTX 1080 83
38
Dysk twardy - WD Blue 320 GB 37
37

Temperatury podzespołów pozytywnie nas zaskoczyły. Szczególnie procesor, który był chłodniejszy o kilka stopni Celsjusza względem poprzednio testowanego modelu be quiet! Dark Base 700. Co więcej, wykorzystane wentylatory zaliczają się do całkiem cichych, więc nie tracimy na kulturze pracy.