Tablety

Czytanie i pisanie na tablecie

przeczytasz w 4 min.

Czytanie e-booków

Jeśli mamy zamiar wykorzystać tablet Fujitsu do czytania e-booków natychmiast po jego wyjęciu z opakowania, to możemy się trochę rozczarować. W systemie nie został bowiem zainstalowany żaden czytnik, który poradziłby sobie z popularnymi formatami. Liczyć możemy jedynie na prawidłowe otwieranie książek PDF, ale nie wszystkie tytuły przecież są dostępne w tym formacie, a sam czytnik (Adobe Reader lub ThinkFree Office) nie oferuje optymalnej ergonomii do czytania książek elektronicznych.

Fujitsu Stylistic M532 - oprogramowanieFujitsu Stylistic M532 - oprogramowanie

Osoby chcące mieć wszystkie swoje książki pod ręką nie muszą się jednak martwić – w sklepie Google Play jest wiele odpowiednich czytników, z których znaczna część jest bezpłatna (np. Aldiko Book Reader czy Nexto).

Ekran a rozdzielczość

Fujitsu Stylistic M532 - oprogramowanie

Dzięki rozdzielczości 1280x800 (16:10) znaczna część stron internetowych mieści się idealnie na szerokość, nawet w układzie pionowym. Ekran nie jest aż tak ostry i szczegółowy jak ten z iPada 3 lub 4, ale 150 pikseli na cal wystarcza całkowicie do przyjemnego czytania tekstu i wyświetlania zdjęć w dobrej jakości.

Jasność i kąty widzenia

Fujitsu Stylistic M532

Ekran jest bardzo jasny. Jego LED-owe podświetlenie gwarantuje luminację na poziomie przekraczającym 500 cd/m2. Taka jasność jest zupełnie niekomfortowa w warunkach delikatnego oświetlenia domowego lub biurowego, ale może być konieczna w czasie użytkowania tabletu pod gołym niebem. To naprawdę duża zaleta Stylistica M532. Na kontrast również nie narzekamy – poziom 800:1 wystarcza, aby obraz prezentował się efektownie. W nocy można jednak zauważyć, że poziom czerni ekranu LCD nie jest zbyt imponujący. Tutaj sytuacja wygląda o wiele gorzej niż w wyświetlaczach typu AMOLED, ale tabletów weń wyposażonych jest obecnie niewiele na rynku (w przeciwieństwie do smartfonów, których jest sporo).

Producent nie podaje dokładnie, w jakiej technologii wykonany jest ekran, twierdzi jedynie, że to TFT LCD. Na podstawie obserwacji możemy ocenić, że struktura subpikseli sugeruje użycie w tym przypadku matrycy S-IPS. Typowego użytkownika najbardziej interesować będzie jednak to, czy kąty widzenia są szerokie, czy raczej przeciwnie. Odpowiedź jest prosta: obraz na ekranie prezentuje się dobrze, obojętnie z której strony na niego patrzymy. Kąty widzenia można zaliczyć do szerokich.

Klawiatura i pisanie tekstów

Fujitsu Stylistic M532

Na temat klawiatury ekranowej nie trzeba pisać wiele. Fujitsu w swoim tablecie zastosowało czysty system Android 4.0, pozbawiony dodatkowego interfejsu graficznego. Czy to dobre posunięcie? My uważamy, że tak, gdyż w ten sposób producent zapewnił wysoką płynność działania oraz ergonomię, która znana jest wielu osobom korzystającym z innych urządzeń z Andkiem 4.x.

Fujitsu Stylistic M532

Klawiatura jest intuicyjna, działa sprawnie i oferuje naprawdę duże (czyli wygodne) pola znaków. Idealna jednak nie jest. W przypadku języka polskiego nie możemy bowiem oczekiwać sprawnie działającej autokorekty oraz dobrego systemu podpowiedzi. W razie potrzeby możemy jednak zajrzeć do sklepu Google Play i doinstalować wygodny zamiennik klawiatury systemowej, np. SwiftKey 3 - niestety wersja zoptymalizowana do działania na tabletach jest płatna.

Word, Excel, PowerPoint i PDF-y

Jeśli zechcemy skomponować lub wyedytować dokument tekstowy kompatybilny z pakietem Microsoft Office, możemy użyć aplikacji o nazwie ThinkFree Office Mobile 5.0. Docenić powinniśmy fakt, że jest to pełna wersja edytora, a nie wersja próbna lub jedynie czytnik. Fujitsu pozwala na naprawdę wygodną pracę w terenie.

Fujitsu Stylistic M532

Fujitsu Stylistic M532

W sytuacjach, kiedy klawiatura ekranowa jest mało wygodna, możemy bez problemu użyć odpowiedniego akcesorium oferowanego przez producenta. Dobrym przykładem jest bezprzewodowa klawiatura Bluetooth LX360 oraz myszka Bluetooth V470. Dzięki nim przekształcimy tablet w mały dotykowy zamiennik laptopa, który waży niewiele i możemy go zabrać ze sobą właściwie wszędzie.

Fujitsu Stylistic M532

Możliwości pakietu ThinkFree Office Mobile są naprawdę duże. Wykonamy na nim zdecydowaną większość podstawowych operacji, które dostępne są w rozbudowanych pecetowych edytorach. Szybkość działania jest poprawna, a ergonomia interfejsu równie dobra (a niekiedy nawet lepsza) niż w przypadku wielu rozwiązań konkurencyjnych.

Fujitsu Stylistic M532

Dzięki technologiom wirtualizacyjnym możemy też edytować dokumenty za pomocą oprogramowania, które nie znajduje się w pamięci tabletu. Mamy możliwość uruchomienia tradycyjnej wersji programu MS Office lub na przykład aplikacji Autodesk Design Review, pod warunkiem oczywiście, że firma, w której pracujemy, dysponuje odpowiednimi serwerami obejmującymi taką funkcjonalność.

Fujitsu Stylistic M532

Fujitsu Stylistic M532

Fujitsu Stylistic M532

Aplikacje uruchamiane zdalnie zazwyczaj nie działają aż tak błyskawicznie, jak te zapisane w pamięci tabletu, ale najważniejsze jest to, że mamy do nich dostęp zawsze i prawie wszędzie. Najważniejsze abyśmy byli w zasięgu internetu Wi-Fi lub sieci komórkowej.

Poczta

Fujitsu Stylistic M532

Klient poczty elektronicznej jest typowy dla surowego Androida 4.0 ICS - prosty, ale przejrzysty, intuicyjny i wystarczająco funkcjonalny. Interfejs klienta pocztowego został podzielony na dwa obszary główne: lewy daje dostęp do skrzynek, folderów i listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Odebrane lub Do wysłania), a prawy wyświetla listę wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).

Konfiguracja popularnych kont, takich jak Microsoft LIVE, została maksymalnie uproszczona - wymagany jest tylko login i hasło.

Kalendarz

Fujitsu Stylistic M532

Ważne spotkania, urodziny i inne wydarzenia synchronizować można np. z kontem Google, Microsoft LIVE lub innym ustawionym w systemie. Dzięki kalendarzowi plan najbliższego dnia, tygodnia i miesiąca będziemy mieć zawsze pod ręką, obojętnie czy pracujemy na komputerze PC, smartfonie czy tablecie.

Synchronizacja

Fujitsu Stylistic M532

Część danych synchronizować będzie się automatycznie online za pomocą konta Google, ale większość ciężkich plików (muzyka, filmy i zdjęcia) zazwyczaj przesyłać będziemy przy użyciu tradycyjnego kabelka micro-USB - metodą kopiuj/wklej lub przeciągnij/upuść.