Karty graficzne

Asus GeForce GTX 650 Ti DCUII TOP

przeczytasz w 2 min.

Asus GeForce GTX 650 Ti DCUII TOP

Specyfikacja karty w programie GPU-Z:

Zobacz zdjęcia karty:

Asus GeForce GTX 650 Ti DCUII TOP

Asus GeForce GTX 650 Ti DCUII TOP

Asus GeForce GTX 650 Ti DCUII TOP

Asus GeForce GTX 650 Ti DCUII TOP

Asus GeForce GTX 650 Ti DCUII TOP

Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia:

Firma Asus wysłała nam do testów swój najlepszy model oparty na GeForce GTX 650 Ti. Pochodzi on z serii DirectCU II TOP, co oznacza że zmieniono chłodzenie i podniesiono częstotliwość taktowania. Na pokładzie zainstalowano 1 GB pamięci operacyjnej.

Najważniejsze zmiany w stosunku do modelu referencyjnego:

  • Autorski układ chłodzący
  • Modyfikacje płytki drukowanej
  • Podniesiona częstotliwość taktowania z 925/1350 na 1033/1350 MHz

Zawartość pudełka:

  • Karta graficzna
  • Sterowniki
  • Instrukcja obsługi

Karta od pozostałej dwójki ujętych w artykule GTX-ów 650 Ti różni się nie tylko budową, ale i pojemnością pamięci RAM. Asus zdecydował się na 1 GB (pozostali mają dwa razy tyle). Według nas jest to pojemność wystarczająca do tego chipu – w trybach większych niż Full HD i tak nie będziemy grać, a mniej pamięci to niższy koszt produkcji.

W wyposażeniu dodatkowym brak przejściówek, co jest w zupełności zbyteczne, ponieważ śledź akceleratora został wyposażony we wszystkie typy złączy.

Asus GeForce GTX 650 Ti DCUII TOP ma największe wymiary spośród prezentowanych kart graficznych. Już sama płytka drukowana mierzy więcej niż konstrukcje firm Palit i Zotac – 21 cm. Doliczając wystające poza PCB chłodzenie całkowita długość to aż 28 cm. To dużo!

Na powierzchni akceleratora znalazło się firmowe chłodzenie DirectCU II, a wiele elektronicznych komponentów wymieniono na lepszej klasy w porównaniu z kartą referencyjną. Plus dla producenta za aluminiową listwę biegnącą wzdłuż górnej krawędzi w celu usztywnienia karty.

Zainstalowane chłodzenie składa się z aluminiowego radiatora u podstawy, z którego wyłaniają się trzy rurki cieplne oraz drugiego radiatora z mnóstwem aluminiowych finów, który rozciąga się przez całą długość GTX-a 650 Ti. To właśnie z jego powodu ta karta graficzna ma tak duże wymiary. Kultura pracy to wielki atut karty firmy Asus. Szum powietrza jest praktycznie niedostrzegalny, chyba że pozostałe komponenty komputera są chłodzone pasywne.

Jeśli jednak wziąć pod uwagę osiągane temperatury pod obciążeniem, to producent wiedział co robi. Rdzeń graficzny w grach osiągał w naszych testach maksymalnie 47 stopni, czyli aż o 15 stopni mniej od pozostałych kart graficznych biorących udział w teście.

Dostępne złącza na karcie graficznej:

  • 2xDVI
  • HDMI
  • D-Sub
  • Zasilanie 6-pin