Genesis Thor 401 RGB – zaskakująco przyjemny minimalizm
Peryferia

Genesis Thor 401 RGB – zaskakująco przyjemny minimalizm

przeczytasz w 6 min.

Genesis Thor 401 RGB nie stara się być rewolucją. Zamiast tego próbuje pogodzić nieco minimalistyczny wygląd z komfortem i atrakcjami stricte dla graczy. Czy jest to klawiatura mechaniczna stworzona dla Ciebie? Sprawdź to w naszej recenzji Genesis Thor 401 RGB.

ocena redakcji:
 • 4,2/5

Klawiatury mechaniczne wciąż są na topie, choć ich wybór z pewnością do łatwych nie należy. Dlaczego? A choćby z uwagi na rodzaje przełączników w klawiaturze, których, nie oszukujmy się, jest już całkiem sporo. Do tego niektórzy producenci serwują nam kilka modeli tego samego sprzętu wymieniając jedynie mechaniczne przełączniki co też może powodować lekkie zamieszanie.

Najlepiej byłoby więc gdyby każda klawiatura miała swoją oddzielną, identyfikującą ją nazwę, powiązaną z jednym rodzajem przełączników. Dokładnie tak jak marka Genesis zrobiła ze znaną już serią Thor, która całkiem niedawno po raz kolejny się rozrosła. Do znanych już modeli doszły więc kolejne – Thor 380 RGB, Thor 400 RBB i Thor 401 RGB. 

I choć z pozoru wszystkie te klawiatury są identyczne, to jednak w każdej z nich znalazły się inne przełączniki. W pierwszej mamy więc Outemu Blue. W drugiej – dobrze znane Kailh RED. W trzeciej zaś, będące czymś pośrodku - Kailh Brown. I to właśnie taki model trafił do naszej redakcji. Wciąż zastanawiasz się jaka klawiatura gamingowa jest dla Ciebie? No to przeczytaj naszą recenzję Genesis Thor 401 RGB. Kto wie, może właśnie ten mechanik zdoła Cię do siebie przekonać.

Genesis Thor 401 RGB - widok z przodu

To jak to w końcu jest z tymi profilami

Jeśli uważnie śledzisz co dzieje się na rynku akcesoriów gamingowych z pewnością zauważyłeś, że pierwsze zapowiedzi nowych sprzętów z serii Genesis Thor, które ukazały się w mediach, mówiły o niskoprofilowych klawiaturach mechanicznych. I faktycznie na pierwszy rzut oka mogą one sprawiać takie wrażenie. „Nasz” Genesis Thor 401 RGB ma bowiem skrócone klawisze, podobne do tych stosowanych w klawiaturach niskoprofilowych. Ale ma też w pełni odsłonięte przełączniki osadzone bezpośrednio na aluminiowej ramie, co może niektórym utrudniać jego błyskawiczną klasyfikację. 

Wystarczy jednak położyć ręce na Genesis Thor 401 RGB i zacząć na niej pisać, by z miejsca stwierdzić, że mamy tu do czynienia bardziej z wysokim profilem, choć ukrytym pod „niskimi” nasadkami klawiszowymi. Gdy zaś jedną z nich zdejmiemy naszym oczom ukaże się nie niskoprofilowy, a standardowej wielkości przełącznik Kailh Brown. A skoro już wyjaśniliśmy tę jedną kwestię czas zająć się resztą specyfikacji i tym jak pracuje się i gra na Genesis Thor 401 RGB.

Genesis Thor 401 RGB - przełączniki Kailh Brown

Jeśli szukasz stosunkowo niedrogiej klawiatury mechanicznej, która nadawałaby się nie tylko do zabawy, ale także do pracy i codziennych obowiązków Genesis Thor 401 RGB może być ciekawą propozycją.

Specyfikacja techniczna Genesis Thor 401 RGB:

Typ klawiatury:mechaniczna
Rodzaj mikroprzełączników:Kailh Brown
Wytrzymałość przełączników:50 mln kliknięć
Siła nacisku:45 g
Dystans do aktywacji klawisza:1,8 mm
wysoki
Typ komunikacji:przewodowy
Wbudowana pamięć:tak
Klawisze programowalne:tak, wszystkie
Klawisze multimedialne:tak
Funkcje dodatkowe:

13 trybów podświetlenia RGB,
N-key rollover,
aluminiowa rama,
odłączona podpórka pod nadgarstki

Wymiary:435 x 193 x 34 mm (dł. x szer. x wys.)
Długość przewodu:160 cm
Waga:810 gramów
Cena w dniu testu:349 zł

Genesis Thor 401 RGB - pudełko

Prosto, estetycznie, z umiarem

Przy pierwszym kontakcie wykończenie Genesis Thor 401 RGB wydaje się dość surowe. Ot, standardowa, stosunkowo niewielka bryła z bezpośrednio osadzonymi i widocznymi mikroprzełącznikami. Gdy jednak bliżej przyjrzymy się całości to okazuje się, że mamy tu i wytrzymały aluminiowy front, dla większej stabilności wciskanych przycisków, i trzy, dodatkowe przyciski multimedialne, i nader ciekawe, podświetlone pokrętło funkcyjne. Jest też duża, odczepiana podpórka pod nadgarstki, która niweluje ewentualny dyskomfort użytkowników przyzwyczajonych do niskiego profilu.

Spód klawiatury to raczej standard – czarny plastik z czterema, stosunkowo niedużymi, gumowymi podkładkami (+ 2 na wysuwanych nóżkach) mającymi trzymać sprzęt w miejscu nawet podczas najbardziej emocjonującej rozgrywki. Dodatkowym zabezpieczeniem jest tu też wspomniana wyżej podkładka pod nadgarstki, która również posiada dwa „anypoślizgi”.

Genesis Thor 401 RGB - spód klawiatury

Oczywiście, jak przystało na sprzęt gamingowy w Genesis Thor 401 RGB mamy też podświetlenie RGB. Nie jest ono co prawda wielostrefowe, ale i bez tego daje radę. Dedykowana klawiaturze aplikacja pozwala bowiem nie tylko na wybór jednego z 13 efektów świetlnych, ale także stworzenie własnego, a nawet przypisanie go do konkretnego makra.

A skoro już o podświetleniu mowa to nie wypada nie wspomnieć o nasadkach na klawisze. Wszak to od nich zależy czy podświetlenie jest użytecznym dodatkiem czy raczej zbędnym bajerem. W tym przypadku dwuwarstwowe klawisze wykonano w technologii Double Injection, dzięki czemu znaki, będące ich integralną częścią, są nieźle podświetlone i powinny wystarczyć na długo, bez ryzyka, że któryś z nich z czasem ulegnie zatarciu.

Genesis Thor 401 RGB - podświetlenie

Mimo całkiem niezłego pierwszego wrażenia jakie zrobił na mnie Genesis Thor 401 RBG jednej rzeczy trochę mi tu brakowało. Szkoda, że producent nie znalazł się miejsca choćby na jeden port USB. Na co dzień korzystam z połączenia klawiatura-mysz, by w razie potrzeby móc szybko wymienić gryzonia. W tym przypadku musiałem niestety nurkować pod biurko, by podłączyć myszkę do komputera. 

Genesis Thor 401 RGB - oprogramowanie i efekty podświetlenia

Klawiatura kompromisów

Jeśli pomyśleliście teraz, że oznacza to rezygnację z niektórych rozwiązań dla praktycznych korzyści to od razu wyprowadzam Was z błędu. W tym przypadku chodzi o coś zgoła innego. Po pierwsze, Genesis Thor 401 RGB wyposażona została w przełączniki Kailh Brown, które same w sobie są kompromisem między szybkością znaną z czerwonych przełączników liniowych, przeznaczonych stricte do grania, a głośnym klikiem i wyraźnym oporem przełączników niebieskich, które przez wielu (w tym i mnie) uznawane są za najlepsze do pisania.

Genesis Thor 401 RGB - klawisze kursora

Innymi słowy – świetnie nadają się one zarówno do gry jak i normalnej, codziennej pracy. Co więcej, osoby, które dotąd nie korzystały z nieco głośniej „klikających” przełączników mogą poczuć różnice dając się przy tym pozytywnie zaskoczyć. W moim przypadku przesiadka na Genesis Thor 401 RGB okazała się dużo bardziej bezbolesna niż początkowo sądziłem. Klik klawisza jest bardzo przyjemny, choć nie tak wyraźny jak w przypadku używanych przeze mnie na co dzień niebieskich przełączników. Co najważniejsze, gra się na nich naprawdę świetnie, a i pisanie jest wyjątkowo wygodne. 

Genesis Thor 401 RGB - pokrętło funkcyjne i przyciski multimedialne

Co ciekawe, wspomniane wyżej pokrętło funkcyjne przydaje się nie tylko do sterowania głośnością, ale także, po dłuższym jego przyciśnięciu, do korygowania jasności podświetlenia. Działa to może z lekkim opóźnieniem, ale znacznie szybciej i wygodniej niż uruchomienie oprogramowania i próba zmiany jasności poprzez skorzystanie ze znajdujących się tam opcji. Warto dodać jeszcze, że pokrętło nie ma ograniczników i "chodzi" skokowo, co pozwala zapanować nad ustawieniami z dużo większą prezycją.

Komfort to również zasługa nieźle wyprofilowanych klawiszy i podkładki pod nadgarstki, która urasta tu do rangi małej gwiazdy. Bo choć to tylko kawałek plastiku o specyficznej fakturze to jednak przy dłuższych sesjach dawała moim dłoniom naprawdę sporo wytchnienia. Do tego jeszcze muszę pochwalić magnetyczny system łączenia podkładki z klawiaturą. Jest on na tyle silny, że spokojnie utrzyma całość w jednym kawału nawet w trakcie naprawdę gorących sesji. W moim przypadku było to Destiny 2 i Rainbow Six: Siege. Później na dokładkę doszło jeszcze Age of Empires III: Definitive Edition i wszędzie Genesis Thor 401 RGB dawał radę.

Genesis Thor 401 RGB - test Nkey rollover
Genesis Thor 401 RGB - test antyghostingu

Jak przystało na klawiaturę mechaniczną Genesis Thor 401 RGB gwarantuje, że wszystkie jednocześnie wciśnięte klawisze zostaną prawidłowo zarejestrowane (N-Key Rollover)

Oczywiście, pewne kompromisy, na które poszło tu Geneis, nie wszystkim przypadną do gustu. Mnie osobiście nie podobają się białe, trochę nijakie stabilizatory dłuższych klawiszy, które zbyt mocno odcinają od tła, psując nieco estetykę całej klawiatury. Pewne wątpliwości można też mieć do samej konstrukcji Genesis 401 RGB, w której mikroprzełączniki są w całości odsłonięte. Istnieje bowiem ryzyko szybkiego ich zabrudzenia. Co prawda zdejmowane nasadki klawiszowe powinny ułatwić czyszczenie, ale zapewne nie wszystkich takie rozwiązanie usatysfakcjonuje.

Genesis Thor 401 RGB - skrócone nasadki na klawisze i wysoki profil
Genesis Thor 401 RGB - możliwość programowania makr

Oprogramowanie Genesis Thor 401 RGB pozwala na nagrywanie makr jak i tworzenie makr tekstowych

Genesis Thor 401 RGB – czy warto kupić?

Jeśli szukasz stosunkowo niedrogiej klawiatury mechanicznej, która nadawałaby się nie tylko do zabawy, ale także do pracy i codziennych obowiązków Genesis Thor 401 RGB może być ciekawą propozycją. W cenie 349 zł otrzymujemy tu bowiem dość niekonwencjonalnie wyglądający sprzęt z aluminiową ramą, krótkimi nasadkami klawiszowymi i całkiem niezłymi mikroprzełącznikami. Kailh Brown oferują bowiem przyjemny balans między szybkim czasem reakcji, a nieco większym oporem podczas ich naciskania i wyraźniejszym klikiem. Słowem – rozwiązanie w sam raz dla tych, którzy wymagają od klawiatury uniwersalności. No może z nieco większym naciskiem na rozrywkę. 

Genesis Thor 401 RGB - zawartość pudełka

Ocena końcowa Genesis Thor 401 RGB

 • wytrzymała, aluminiowa rama
 • kompaktowa wielkość, w sam raz na nie za duże biurko 
 • niewielkie, nieźle wyprofilowane nasadki na klawisze
 • mechaniczne przełączniki Kailh Brown o żywotności do 50 mln kliknięć
 • wbudowana pamięć i kilka profili do wykorzystania
 • bardzo przyjemna podkładka pod nadgarstki ze świetnym, magnetycznym systemem montażu
 • minimalistyczne, ale bardzo intuicyjne oprogramowanie
   
 • specyficzna konstrukcja, z odsłoniętymi przełącznikami, nie każdemu przypadnie do gustu
 • dyskusyjne wykorzystanie białych, plastikowych stabilizatorów pod dłuższymi klawiszami
 • brak wbudowanego gniazda USB
 • ryzyko szybkiego zabrudzenia 
   
 • Ergonomia:
   dobry
 • Jakość wykonania:
   dobry
 • Stylistyka
   dobry
 • Mechanizm klawiszy:
   dobry plus
 • Możliwości programowania:
  dobry plus
 • Szybkość reakcji
   dobry plus
 • Funkcjonalność
   dobry

84% 4,2/5

Dobry Produkt

Oto co jeszcze może Cię zainteresować:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  metalmorphosis
  5
  Dla mnie wszystkie mechaniki są za głośne. Często siedzę przed komputerem po nocach i gdyby nie membranówka to poł bloku obudziłbym stukaniem klawiszy.
  • avatar
   OpusDei
   2
   Jakieś to takie zerżnięte z Rocat Vulcan AIMO
   https://pl.roccat.org/Keyboards/Vulcan-121-AIMO
   • avatar
    baren
    2
    Praktycznie ta sama funkcjonalność i trwałość za 50% ceny; iBox Aurora K-3. I tyle ...
    • avatar
     Dariosex
     -5
     Kup se klawiaturę z marketu za 20 zł i tak samo będziesz grał! Tu płacisz ekstra za świecidełka i taka klawiatura nie zrobi z ciebie wirtualnego zawadiaki w grach.
     • avatar
      Krzysiak_PL_GDA
      0
      Jaką polecicie klawiaturę mechaniczną z minimalnym podświetleniem LED?
      Zastanawiam się nad Logitech G413 Carbon lub Patriot Viper V730

      Pozdrawiam i Wesołych Świąt
      • avatar
       Bazyliszek
       0
       Ja bym z chęcią wziął takiego mechnika, tylko w wersji TKL, ale z rolką głośności.
       • avatar
        cattani43
        0
        Seria Motospeed miała to wszystko już kilka lat temu i do tego na lepszych przełącznikach oraz za połowę tej ceny. Używa do dzisiaj. Pozdrawiam
        P.s. Kolejny w branży odgrzewany "kotlecik" za 2 x większą kasę.
        • avatar
         sirrah777
         0
         Wygląda jak podróbka Roccat Vulcan 120 Aimo
         • avatar
          Lucy45
          0
          Genesis ma ogólnie dobre sprzęty - dobry stosunek jakości do ceny
          • avatar
           Pawlik
           0
           Według mnie ta klawiatura jest super, korzystam z niej juz bardzo długo i jeszcze nigdy mnie nie zawidoła.
           • avatar
            Pawlik
            0
            • avatar
             Franek
             0
             Korzystam z tej klawiatury i jest dobra, bardzo szybko reaguje na to co wcisniemy a do tego jest duza i łatwo sie na niej pisze
             • avatar
              Natan
              0
              Ja polecam RX85 RGB jako klawiaturę, bardzo dobra i nie droga, jak dla mnie w sam raz
              • avatar
               Pikachui
               0
               Ja posiadam Thor 420 RGB i też jestem bardzo zadowolony, polecam
               • avatar
                Natan
                0
                ja korzystam z Thor 600 od Genesis i jestem naprawdę zadowolony
                • avatar
                 Pikachui
                 0
                 Ja polecam THOR 401 sam uizywam i jestem naprawde zadowolony
                 • avatar
                  Natan
                  0
                  Ja korzystam z klawiatury genesis i jest swietna, jedna z lepszych jakie mialem
                  • avatar
                   Natan
                   0
                   Ja korzystam z Thor 400 RGB od genesis i jestem bardzo zadowolony, super klawiatura
                   • avatar
                    Natan
                    0
                    Ja korzystam z Thor 420 RGB od genesis i jestem bardzo zadowlony
                    • avatar
                     Natan
                     0
                     Jak dla mnie brakuje tutaj klawiatury od genesis, sam z niej korzystam i jest naprawde super!
                     • avatar
                      Natan
                      0
                      Ja korzystam z Thor 660 i jestem bardzo zadowolony,super jakość i ceny, polecam