Płyty główne

Temperatury, pobór mocy, OC

przeczytasz w 1 min.

Podczas normalnej pracy komputera radiatory na MOSFET-ach i mostku północnym są ciepłe. Podczas intensywnego użytkowania lekko sie nagrzewają, ale nie przerażają temperaturą.

Natomiast mostek południowy grzeje się całkiem solidnie, co wydaje się raczej dziwne. Malutki radiatorek, który jest na nim zamontowany, jest naprawdę gorący i to niezależnie od trybu pracy komputera. Niestety czujnik zamontowany na płycie głównej podawał tak dziwne odczyty, że nie zaufałem jego wskazaniom i nie mogę podać dokładnych wartości.

Testy poboru energii przeprowadzane były na zintegrowanej grafice. Widać jak wielkim pożeraczem energii jest procesor, i że naprawdę warto wykorzystywać wszelkie dostępne sposoby oszczędzania energii, jeśli tylko nie potrzebujemy pełnej mocy maszyny. Oczywiście osoby, które chciałyby stworzyć na podstawie tej płyty komputer HTPC raczej nie będą w nim instalować topowego czterordzeniowca, ale procesor o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na prąd.

Znalezienie maksymalnych wartości HTT i NB nie zajęło wiele czasu. Płytę podkręca się przyjemnie, w razie przekroczenia wartości granicznych, „wstaje” błyskawicznie z ustawieniami domyślnymi, ale nie kasuje ostatnio zapisanych ustawień BIOS-u. Testy były przeprowadzane przy napięciu mostka północnego o wartości 1,42V.

  • Maksymalna uzyskana wartość HTT333 MHz (domyślna wartość 200 MHz)
  • Maksymalna uzyskana wartość NB2940 MHz (domyślna wartość 2000 MHz)

Nie są to może wyniki godne Master of Overclocking Arena, ale i tak uzyskane wartości są bardzo przyzwoite. Należy założyć, że miłośnicy OC docenią wartość tej płyty.