Pobór energii, temperatury i EFI

przeczytasz w 2 min.

Ze względu na bardzo skromną sekcję zasilania, zdecydowanie nie jest to płyta przeznaczona dla entuzjastów podkręcania. Tym niemniej oczywiście można to robić, chociaż przestrzegalibyśmy przed próbami wysokiego OC. Podkręcać możemy z poziomu EFI (Gigabyte 3D BIOS), bądź za pomocą oprogramowania Easy Tune 6.

Pobór energii platformy z grafiką zintegrowaną (AMD A8-5600K)
[W]

Spoczynek 23
Odtwarzanie wideo FullHD 55
Cinebench – 1 rdzeń 61
Gra 3D 102
Cinebench – wszystkie rdzenie 114

Oczywiście nawet na tak skromnej płycie można zainstalować najbardziej wydajne modele Trinity z odblokowanym mnożnikiem, jak A10-5800K, czy też wykorzystany przez nas A8-5600K. Są to jednak modele o TDP 100W, więc należy liczyć się z odpowiednim poborem energii. Jako, że możliwości OC płyty są skromne, z naszej strony zalecalibyśmy stosowanie z tą płytą modeli o TDP 65W, jak np. A10-5700.

 

Temperatury

 

Jak wielokrotnie wspominaliśmy na łamach benchmark.pl, pomiar temperatur za pomocą oprogramowania diagnostycznego na platfomie AMD, staje się momentami nielichym kłopotem. Wystarczy spojrzeć na odczyty by poznać istotę problemu.

Temperatury - po lewej stan spoczynku, po prawej obciążenie

Niezależnie, czy sięgniemy po oprogramowanie typu AIDA, najnowszą wersję AMD OverDrive (AOD), czy oprogramowanie producenta (EasyTune 6) wyniki (zwłaszcza rdzeni procesora) są dalekie od rzeczywistych i można tylko się domyślać, że zbliżają się one do faktycznych przy wysokim obciążeniu sprzętu.

EasyTune 6 - na górze stan spoczynku, na dole obciążenie