Płyty główne

Temperatury, pobór energii, EFI

przeczytasz w 2 min.

EFI - 3D BIOS

EFI w wykonaniu Gigabyte, czyli 3D BIOS, niestety wciąż cierpi na brak dopracowania interfejsu. Obsługa myszką i klawiaturą nieco kuleje. Nie mówimy tu o jakichś poważnych wadach, ale całość mogłaby działać płynniej i sprawniej.

Pomimo, że nie jest to płyta dla entuzjastów, to podkręcanie działało na niej bardzo sprawnie. Szukając wartości maksymalnej nie mieliśmy żadnego problemu, by "stuknąć" o granicę podkręcania naszego egzemplarza procesora (przy chłodzeniu powietrzem), która wynosi 5 GHz.

 

Pobór energii

Gigabyte GA-Z77X-UP4 TH

Pobór energii platformy
[W]

Stan spoczynku 53
Cinebench – 1 rdzeń 76
Odtwarzanie wideo 102
Cinebench – wszystkie rdzenie 113
Maksymalne obciążenie CPU (OCCT) 127
Gra DiRT Showdown 1920 x 1080 Ultra 251
Maksymalne obciążenie GPU (OCCT) 275

Gigabyte GA-Z77X-UP4 TH nie jest płytą dla entuzjastów ani graczy, ale jest za to znakomitą podstawą dla stacji roboczej. Pobiera znacznie mniej energii od takich konstrukcji jak Gigabyte Sniper 3 i można ją uznać za płytę o dobrym zarządzaniu energią.

 

Temperatury

 

Gigabyte GA-Z77X-UP4 TH

Zastosowany w platformie testowej radiator CoolerMaster Hyper 412S w zupełności wystarcza do schłodzenia procesora Core i7 3770K - o ile tylko nie zaczniemy eksperymentów z podkręcaniem. 

 

Temperatury w stanie spoczynku i maksymalnego obciążenia

Nie wszystkie czujniki płyty działały prawidłowo (czujnik podstawki procesora wskazywał tą samą temperaturę niezależnie od rzeczywistej temperatury procesora), ale jest to najprawdopobniej jedynie wada testowego egzemplarza. Niewłaściwie działający czujnik nie jest niczym dziwnym nawet w najdroższych modelach płyt głównych z wysokiej półki.