Smartfony

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 3 min.

Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona Goclever Insignia 530 LTE znajdziecie w rankingu smartfonów.

1.7

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
2881
AnTuTu 4
17362
GFXBench T-Rex
7.1 kl/s
SunSpider JavaScript
1810 ms
AnTuTu 5
18809
4.5

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
1300 MHz
Pamięć RAM
2048 MB
Przekątna ekranu
5.3 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
1280 px
Waga
160 g
2.3

Bateria

Bateria - rozmowy
852 min.
Bateria - internet
276 min.
Bateria - filmy
329 min.
6.7

Ocena subiektywna

Jakość filmów
3.5
Jakość zdjęć
4
Jakość wykonania
4.2

Wyniki szczegółowe Goclever Insignia 530 LTE

Pojedynek: Goclever Insignia 530 LTE vs Motorola Moto G (2014)

Pojedynek: Goclever Insignia 530 LTE vs ASUS ZenFone 5

Pojedynek: Goclever Insignia 530 LTE vs Jiayu S3

W kilku słowach

W porównaniu do najlepszych konkurentów w podobnej cenie Insignia 530 LTE zdecydowanie nie imponuje wydajnością. Co prawda sam procesor i pamięć nie stanowią dużego problemu na co dzień, ale gorsze zdanie mam na temat optymalizacji systemu Android. Pod tym względem Motorola Moto G (2 gen.), ASUS ZenFone 5 oraz Jiayu S3 spisują się lepiej. System działa znacznie lepiej niż w wielu innych modelach Goclevera (np. Quantum 500/600), z którymi miałem wcześniej do czynienia, ale wciąż nie jest to poziom w pełni komfortowy.

Bateria

Czas wyświetlania filmów przy jasności 50% wynosił 5-5,5 godziny (na różnice mogło wpływać np. kodowanie obrazu i dźwięku). Przeglądanie stron internetowych przez Wi-Fi, przy tej samej jasnosci trwało ok. 4,5 godziny. Najdłużej trwać mogły rozmowy telefoniczne - ponad 14 godzin.

System i podstawowe aplikacje

Goclever zazwyczaj nie przesadza z ilością preinstalowanych aplikacji w swoich urządzeniach mobilnych. To dobrze. Można mieć bowiem nadzieję, że pamięć nie zostanie zbyt szybko zaśmiecona, a system Android 4.4.2 nie zwolni do tragicznego poziomu.

W praktyce większość podstawowych aplikacji należy do pakietu Google. Mamy więc dostęp do popularnej przeglądarki Chrome, odtwarzacza YouTube, notatnika Keep, Dysku, czatu Hangouts, Map, Gmaila, odtwarzacza Muzyka Play i powiązanego z nim sklepu oraz kilku innych funkcji.

Mapy Goclever – na żądanie

O dziwo na pokładzie nie znalazłem nawigacji z mapami offline, która była zainstalowana domyślnie w starszych smartfonach. Na kartoniku nadrukowany jest jednak kod QR, przekierowujący do lokalizacji z której możemy je pobrać na życzenie. Bezpłatnie.

Dual SIM

Moim zdaniem jedną z najważniejszych cech opisywanego smartfona jest obecność dwóch slotów dla kart SIM. Interesujące jest również to, że w jednym z nich umieścimy większą, „klasyczną” kartę mini SIM, a w drugim mniejszą micro SIM.

Ma to swoje zalety. Jeśli na przykład nie chcemy korzystać z jednocześnie z dwóch kart, a przesiadamy się ze starszego urządzenia, to nie będziemy musieli wymieniać karty mini SIM na mniejszą.

Jeszcze ciekawsza jest możliwość aktywowania łączności 4G LTE w dowolnym z dwóch slotów. Sprawdzałem tę funkcję na kartach T-Mobile, Play i Nju Mobile – każda działała bez problemu. W chwili gdy skończy się pakiet internetowy na jednym numerze możemy włączyć szybką łączność LTE na drugim.

Ponadto w czasie wysyłania wiadomości SMS i wybierania numerów telefonicznych zostaniemy poproszeni o określenie karty za pomocą której dana czynność ma zostać ukończona.

Gesty

Insignia 530 LTE oferuje użytkownikom obsługę gestów. Nie chodzi jednak o te wykonywane na odblokowanym wyświetlaczu, lecz na zablokowanym. Odpowiednie opcje znajdziemy w menu Ustawienia-Gesty.

Na przykład nakreślenie litery „e” włączy przeglądarkę, „m” uruchomi muzykę, „v” włączy aparat, a w” Gmaila.

Office

Domyślnym programem do tworzenia i edycji plików zgodnych z MS Word, Excel i PowerPoint jest WPS Office (Kingsoft Office). Spisuje się pozytywnie i oferuje większe możliwości niż darmowe Dokumenty Google.

Klawiatura

Wyświetlacz ma przekątną aż 5,3 cala, więc ciężko jest dosięgnąć kciukiem do każdego miejsca na klawiaturze, zwłaszcza jeśli ktoś ma małe dłonie. Ogólny komfort pisania jedną dłonią jest przeciętny. W układzie poziomym pisanie obiema dłońmi jest już znacznie wygodniejsze. System podpowiedzi i autokorekty w języku polskim nie działa. Mozna oczywiście doinstalować sobie inną klawiaturę.