Karty graficzne

Monitory i inne urządzenia peryferyjne

przeczytasz w 3 min.

Zielone monitory: LED i CCFT

iiyama PLE2271HDS - 22 cale, podświetlenie LED i rewelacyjne zarządzanie energią

 

Czasy kineskopowych monitorów przeminęły bezpowrotnie. Te miały wiele zalet, jak choćby znakomite odwzorowanie czerni, ale miały też iście niepohamowany apetyt na energię. Monitor CRT o przekątnej ekranu 22" potrafił pobierać z sieci zdrowo ponad 100W energii. Wprowadzenie monitorów LCD zmieniło sytuację, ale jeden wyświetlacz ciekłokrystaliczny bynajmniej nie jest równy drugiemu. Modele wyposażone w podświetlenie CCFT (zimne katody) są z powodzeniem zastępowane przez podświetlenie LED, które oferuje lepszą jasność i jeszcze większą oszczędność energii.

 

Zużycie energii: monitory 27" - LED vs CCFL
[W] Pulpit Win 7 (luminancja 140 cd/m2, kontrast 50%)

Asus VE276Q (CCFL) 51
Acer S273HL (LED) 22

Zużycie energii: monitory 27" - LED vs CCFL
[W] Wyświetlanie czarnego obrazu (jasność i kontrast 100%)

Asus VE276Q (CCFL) 55
Acer S273HL (LED) 32


Porównanie dwóch powyższych modeli wskazuje na wyraźną przewagę rozwiązania opartego na diodach LED. Okazuje się jednak, że wśród monitorów CCFL również można się natknąć na oszczędne jednostki.

 

Zużycie energii: monitory 24" - CCFL
[W] Pulpit Win 7 (luminancja 140 cd/m2, kontrast 50%)

BenQ E2420HD 26
iiyama E2410HDS 18

Zużycie energii: monitory 24" - CCFL
[W] Wyświetlanie czarnego obrazu (jasność i kontrast 100%)

BenQ E2420HD 41
iiyama E2410HDS 28

Jakby tego było malo, monitor z podświetlaniem LED wcale nie okazuje się równy innemu monitorowi LED. Także w tym segmencie możemy się natknąć na jednostki o zróżnicowanym zapotrzebowaniu na energię.

 

Zużycie energii: monitory 21,5 i 22 cale - LED
[W] Pulpit Win 7 (luminancja 140 cd/m2, kontrast 50%)

LG E2290V (21,5") 21
iiyama PLE2271HDS (22") 15

Zużycie energii: monitory 21,5 i 22 cale - LED
[W] Wyświetlanie czarnego obrazu (jasność i kontrast 100%)

LG E2290V (21,5") 24
iiyama PLE2271HDS (22") 21

Podsumowując, LED LED-owi nie równy i przed zakupem monitora warto dokładniej przyjrzeć się jego specyfikacji, nawet jeśli jest oparty na energooszczędnej technologii podświetlania. Monitor iiyama jest znakomitym przykladem energooszczędnego monitora opartego na diodach LED - pobiera zauważalnie mniej energii niż mniejszy ekran konkurencji. Dla porównania: kineskopowy (CRT) monitor  Philips CRT 202P7 o przekątnej obrazu 22 cale może pobierać nawet 125W energii.
  

Ekologiczne peryferia - klawiatura na baterie słoneczne

Energooszczędne podzespoły to jednak nie tylko procesory czy monitory. Coraz częściej wśród innych urządzeń można znaleźć także dopisek "eco". Żeby daleko nie szukać, na rynku dostępne są choćby energooszczędne switche, czy też... klawiatury.

Logitech Wireless Solar Keyboard K750

Jeśli jesteś posiadaczem bezprzewodowej klawiatury, jesteś zmuszony do używania baterii lub też akumulatorków. To drugie rozwiązanie wydaje się znakomite, bo odpada koszt każdorazowego kupna baterii. Akumulatorki jednak także trzeba ładować. Firma Logitech rozwiązała ten problem i stworzyła bezprzewodową klawiaturę, która zasilana jest za pomocą baterii słonecznych. Nie oznacza to oczywiście, że klawiatura nie działa po ciemku. ;-)

Logitech Wireless Solar Keyboard K750 jest wyposażona w akumulator, który jest ładowany za pomocą baterii słonecznych. Wedle producenta zmagazynowana tam energia wystarczy, by zasilać klawiaturę aż przez trzy miesiące w absolutnych ciemnościach. Niestety, nie dysponowaliśmy taką ilością wolnego czasu, by to sprawdzić.

  

Klawiatura prezentuje się atrakcyjnie i jest typu wyspowego. To, czy będzie sprawdzać się w pracy to już kwestia indywidualnego gustu - dla jednych taki rodzaj klawiatur jest niezwykle wygodny, inni za nimi nie przepadają. Jeśli mielibyśmy wskazać wady tego produktu, na pierwszym miejscu znalazłaby się jej błyszcząca, podatna na zarysowania powierzchnia oraz delikatne nóżki, które pozwalają ustawić ją pod kątem.

Oprócz standardowych klawiszy producent wyposażył ją w mechaniczny wyłącznik oraz przycisk służący do sprawdzania natężenia światła. Jeśli jest one wystarczające do ładowania akumulatora klawiatury, sygnalizowane jest to zapaleniem diody przy symbolu uśmiechniętej buźki. Jeśli nie - zapala się dioda przy buźce ze smutną miną. Klawiatura jest bardzo płaska, jej grubość to zaledwie 7,6 mm.

  

Logitech podkreśla ekologiczność swojego produktu, K750 została wykonana bez zastosowania PCW, a jej opakowanie można w całości przekazać do recyklingu. To z pewnością uraduje duszę każdego ekologa.