Karty graficzne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Oszczędzanie energii to temat rzeka i trudno ująć wszystkie jego aspekty w jednym artykule. Mamy nadzieję, że ten przegląd pozwolił wam na zapoznanie się z problematyką energooszczędnego sprzętu komputerowego.

Jakie energooszczędne podzespoły pojawią się na rynku w najbliższej przyszłości:

  • procesory AMD Llano (32 nm) ze zintegrowaną grafiką klasy Redwood (Radeon HD 56xx)
  • energooszczędne procesory Intel Atom Cedarview (32 nm)
  • karty graficzne oparte na rdzeniach graficznych wykonanych w 28-nanometrowym procesie produkcyjnym
  • procesory Intel Ivy Bridge (22 nm)

Osoby, które chcą być proekologiczne muszą pamiętać o odpowiedniej utylizacji sprzętu. Starego komputera/monitora nie można go po prostu wyrzucić na śmietnik, ale należy skorzystać z usług firm, które zajmują się recyklingiem i unieszkodliwianiem odpadów. Stary komputer zawsze można też sprzedać za pomocą serwisów aukcyjnych, czy też wręcz oddać - z pewnością znajdą się osoby, którym jeszcze może się przydać.

Jeśli chodzi o problematykę oszczędzania energii, w ciągu kilku ostatnich lat zauważyliśmy ogromny postęp w tej dziedzinie. Wystarczy choćby wspomnieć wymianę monitorów CRT na LCD, które w porównaniu do tych pierwszych cechują się właśnie znacznie niższym zużyciem energii.

Największe oszczędności energii uzyskamy inwestując w odpowiedni zasilacz i kartę graficzną. Stosując energooszczędne pamięci czy dyski zyskamy nieco mniej, ale wiadomo - grosz do grosza i będzie kokosza.

Dużo możemy także zyskać dzięki zastosowaniu energooszczędnych procesorów i zintegrowanych układów graficznych. Ich wydajność wciąż pozostawia sporo do życzenia, ale do podstawowych zadań jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów nadają sie znakomicie.
Pomysl równoczesnego wykorzystania zintegrowanego i zewnętrznego układu graficznego w komputerach biurkowych (na podobieństwo stosowanego w notebookach systemu Nvidia Optimus) dziś już nikogo nie śmieszy.

Wadą energooszczędnych rozwiązań jest wciąż ich cena. Są one po prostu droższe od swoich "zwykłych" odpowiedników. Wielu odbiorców woli na starcie zapłacić mniej, a potem dopiero martwić się o rachunki ze prąd i o środowisko, niż z miejsca wyłożyć większą kwotę pieniędzy na "zielone" produkty. W artykule wykazaliśmy jednak, że warto zainwestować w produkty, które pozwolą obniżyć pobór energii.

Nowoczesny i wydajny sprzęt wciąż potrafi połykać prąd w iście ekspesowym tempie i nic nie wskazuje na zmierzch zasilaczy o dużej mocy. Z drugiej jednak strony inwestuje się w technologie, które ograniczają zużycie energii w stanie spoczynku, a sprzęt pobiera większe ilości energii tylko wtedy, gdy tego potrzebuje.

Polecamy:  
   

Intel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznych

AMD Brazos - energooszczędne APU

Eee Keyboard PC – komputer w klawiaturze

Komentarze

73
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    na pierwszej stronie nie mogło zabraknąć Asusa
    jeśli piszecie o dwóch różnych rozwiązaniach (Intela i AMD) to czemu oba przykłady są na Intelu???

    piszecie o dwóch rozwiązaniach oszczędzających energię na płytach głównych, ale tylko od jednego jest opisane dokładniej - nie ładnie :P
    klawisze Logitecha - czy możecie podać jaki tam jest akumulatorek? chodzi o możliwość lub brak jego wymiany
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jeśli chodzi o procesor, to przy kwestii ekonomii równie ważny jest moc/wat. Tym bardziej jeśli procesor jest tylko częścią systemu a używamy tejże mocy. Jeśli coś umożliwi nam szybsze wykonanie zadania, to też przekłada się na energooszczędność.

      Tym bardziej że bez obciążenia, obecne procesory nie są aż tak bardzo wymagające.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        dobry artykul, jasne, ze moze byc wiecej sprzetu, wiecej rozwiazan itd. ale daje przyklad ze tak naprawde drozsze (np. zasilacz) wcale nie jest tak drogie jak ktos uzywa komputera po kilkanascie godzin dziennie.
        Sam jest zboczony na punkcie poboru energii, oczywiscie w granicach rozsadku, zasobow portfela i potrzeb. Jedynie monitor kupilem na lampach nie diodach, bo w cenie jaka dalem za 22" ccfl jest kupa na ledach z krawedziowym podswietleniem, kiepska regulacja jasnosci, ktora nawet na min. wypala oczy po paru godzinach.. ot kompromis, monitor bierze jakies 40W ale ma akceptowalne poziomy konstrast/jasnosc w nocy.
        • avatar
          morgoth26
          0
          Dlaczego niema w teście najbardziej energooszczędnych płyt dla procesorów Intela np.DH67BL?
          • avatar
            Dudi4Fr
            0
            Artykuł bardzo dobrze napisany.
            Tak właśnie myślę że będę musiał sprawdzić mój zasilacz pod kątem sprawności pod obciążeniem.

            Muszę przyznać że jestem w szoku ponieważ tego zasilacza Enermax-a nie ma w Komputroniku... A swoją drogą jeśli 500W kosztuję ponad 500zł to ile sobie życzą za 750-850W ??
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Zielony radiator na pamięciach - +10 do energooszczędności
              • avatar
                Macieyerk
                0
                To zależy 850W OCZ Z-Seriesa idzie dorwać za ok.600zł a tego enermaxa za 500zł.
                • avatar
                  0
                  Wydając na kartę grafiki i zasilacz łącznie 900 zł oszczędzamy ok 10 groszy na godzinę, przy dużym obciążaniu CPU i GPU (160W zysku). Taki wydatek zwróci nam się za 9000 godzin, czyli jeśli używamy komputer 8 godzin dziennie za trzy lata. Jeżeli komputer nie będzie pracował pod obciążeniem przez całe 8 godzin to czas amortyzacji nam się znacznie wydłuży. Warto ?
                  Bycie ekologicznym wcale nie jest ekologiczne ani ekonomiczne. Czysty marketing. Pomyślmy jeszcze o energii zużytej na wyprodukowanie karty i zasilacza oraz utylizację.

                  Jeżeli wymieniać podzespoły to tylko wtedy gdy nie wystarcza nam ich wydajność.
                  • avatar
                    wanakamura
                    0
                    Ja przepraszam że dosadnie, ale dla mnie te wszystkie zielone rzeczy to takie ostre pierdo*****.
                    Z prawdziwą ekologią nie mające nic wspólnego.
                    Dla mnie ekologiczny procesor to taki, który został wyprodukowany i dostarczony w sposób ograniczający obciążenia dla środowiska naturalnego.
                    Gdzieś kiedyś czytałem że na jeden procesor wychodzi kilka metrów sześciennych zużytej wody.
                    Fabryki dlatego są w krajach o słabej dyscyplinie ekologicznej że nie trzeba tak dbać o odpady produkcyjne. Wystarczy poczytać o firmach chemicznych w Indiach.
                    Pozdrawiam eko-ściemę
                    • avatar
                      0
                      Dla mnie najlepsza jest oszczędność energii podczas przejścia na nowy proces technologiczny - co najważniejsze razem z nim nie ma spadku wydajności ;)

                      Aha, jeszcze jedno - można wiedzieć czy nikt nie ucierpiał podczas przygotowań do ostatniego zdjęcie w artykule? :)
                      • avatar
                        kt1000
                        0
                        a ja chyba wciagne to klawiature Logitecha, pomimo tego dedykowanego rozwiazania, bardzo mi sie podoba :) pal licho ze za dwa lata pewnie na smietnik, ale nie bede klawiatury uzywal przez piec lat przeciez bo liczba bakterii na niej pomimo czyszczenia itd i tak pewno bylaby "nieskonczona"...
                        • avatar
                          kt1000
                          0
                          Czajson - nie ma problemu, dam Ci znac jesli kupie.
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            "[...] a więc przyjazne - czy też bardziej przyjazne - dla środowiska"

                            Zastanawiające. Kiedy i jak zaczyna się taka ściema?
                            Zadziwiający mechanizm tworzenia mitów i przekształcania się ich w "prawdę" i obowiązującą konieczność. TUV, HACCP, ISO oraz rzeczy z przedrostkiem "eko" to bzdety.

                            No, ale jest o czym pisać artykuły ;)


                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Może ktoś mi podpowie, gdzie kupie taką fajną włochatą, zieloną wykładzinę, którą jest oklejony cały komputer w zdjęciu tytułowym? Podoba mi się, to będzie mój krok w stronę oszczędności. Chyba sklepy z wykładzinami dywanowymi ale może ktoś gdzieś widział, bo w sklepach komputerowych (jeszcze!) nie widziałem...

                              A na poważnie, to tak jak przedmówcy, uważam że "zielone" podzespoły do komputera to nic tylko zabieg marketingowy by podwyższyć sprzedaż tanich i małowydajnych częsci, podzespołów komputerowych. Najtanszym kartom graficznym, zasilaczom, ramie, prockom i całej reszcie wystarczy zrobić "face lifting", dopisać "green, ekology PC" i co za tym idzie podnieść cene! Tak mamy stare kotlety odgrzane, najnowsze... A są już zielone drukarki?

                              Klawiatura na baterie słoneczne w cenie obojętnie jakiej; niskiej czy wysokiej to szczyt głupoty i robienie z klientów totalnymch d.ebili!!! Zmierzcie sobie amperomierzem ile prądu [mA] pobiera klawa, pomnóżcie przez 5V i dalej do obliczenia 1kwh. Po ilu latach wam się zwróci? NIGDY!
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                :)

                                W dzisiejszych czasach oszczędność wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych, samochodów nie jest proporcjonalna do ich trwałości; oszczędność jest wręcz odwrotnie proporcjonalna do trwałości. Najbardziej to widac na samochodach, agd, rtv, fonach, itd...

                                Za rok czasu logitech wyprodukuje jeszcze bardziej nowoczesną, energooszczędną, przezroczystą z wyświetlaczami led na całej powierzchni... A może to będzie rzutnik 3d rysujący nam w powietrzu klawe a my bedziemy pruć to powietrze naciskając w ten sposób wirtualne klawisze...
                                • avatar
                                  kt1000
                                  0
                                  a ja tam pojde z "postepem i kolektywizacja i elektryfikacja wsi" i chyba ja wciagne ;-) najlepsze jest to ze ona moze byc ladowana i sztucznym, zarowkowym swiatlem, na wszelkie pytania i co z tego ? itd - nie odpowiadam ;-))) btw sprzedawanie/ kupowanie np zwyczajnego cukru to tez robienie z klientow i siebie samego debili bo kupujesz cos co oficjalnie jest uznane za trucizne i Cie wykancza a prawie kazdy to robi ;-)))
                                  • avatar
                                    Songokuu
                                    0
                                    He, he sam kiedyś (czyli już będą ze 2 lata) składałem taki komputer i nawet się radziłem na benchmark. I to jeszcze podobny tytuł dałem :)
                                    A wyszło z tego:
                                    Athlon X2 250 + Radeon 4770 + 4GB 1,35V + ASUS M4A88TD-V EVO
                                    Czyli całkiem wydajnie i w miarę oszczędnie :)
                                    • avatar
                                      barst
                                      0
                                      Największą oszczędnością ekonomiczną (jeszcze - póki prąd w Polsce relatywnie tani) oraz pro-środowiskową jest użytkowanie nawet starszych komponentów tak długo jak jest to możliwe, a nie wymiana "co chwilę" czegoś na nowsze, nawet jak jest bardziej energooszczędne. Koszty kupna nowego sprzętu z reguły przewyższają wszelką oszczędność, nawet jak się te koszty rozłoży na kilka lat. O kosztach związanych ze składowaniem kolejnych uciążliwych odpadów nie wspomnę. Także intencja powinna być jedna: jeśli MUSISZ kupić coś nowego, zastanów się nad jego ekonomiczną i pro-środowiskową stroną.

                                      Z drugiej strony dobrze, że taki artykuł się pojawił. Na pewno znajdzie się paru użytkowników, których przed (najlepiej) konieczną wymianą platformy uświadomi i w efekcie przemyślą swoje potrzeby i odpowiednio zainwestują pieniądze.
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        Naprawdę super artykuł. Dość kompleksowo i sensownie pokazany problem. Nic dodać nic ująć.
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          Zakładając że
                                          używam kompa średnio 8 godzin dziennie na 365 dni
                                          przy średnim obciążeniu jak maks obciążenie GPU (różnica 144W)
                                          wydana kwota na oszczędności (400 zasilacz + 400 karta)
                                          przy zawyżonej cenie 0,4pln za 1KW energii
                                          zwróci mi się po 4,7 lat - brawo benchmark za artykuł
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            "W artykule wykazaliśmy jednak, że warto zainwestować w produkty, które pozwolą obniżyć pobór energii" - jaaasne płacić więcej za mniej - wykazaliście
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Heja.

                                              Wczoraj z ciekawości sprawdziłem ile prądu może pobierać moja klawiatura logitech ultra flac na usb i wpiołem szeregowo amperomierz... 4,05mA !!!!!!!!!!!!!!!!! Oczywiscie diody 3 świeciły i pobór prądu sie nie zmieniał gdy naciskalem sporo na klawisze.

                                              Więc klawiatura solarna ma dla mnie taki sens jak spojler w maluchu.
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                ultra flat miało być.
                                                • avatar
                                                  TheEmperor
                                                  0
                                                  Phenom II X4 965 w energooszczędnym zestawie? Bardzo "kontrowersyjny" wybór! ;) Wiem, że chodziło o obniżenie prądożerności gotowego zestawu, ale wybór jednego z najmniej energoofektywnych* procków na rynku w artykule ze słowem "energooszczędność" to trochę przesada ;)

                                                  *chodzi o stosunek wydajność do pobranego prądu
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    Co do procesorów: obecnie energooszczędne modele są po prostu wolniejsze. Za czasów Intel Core 2 Qxxxx były wersje "eko" o takiej samej wydajności, jednak ich cena sprawiała że dopłata względem zwykłej wersji zwracała się po wielu latach... Podatność na podkręcanie niestety nie była większa, w przeciwieństwie do starych kultowych Athlonów i Duronów Socket A Mobile w zwykłych pecetach ;-)
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      Kupię taki przyjazny dla środowiska komputer. W momencie kiedy wyjdzie GTX 580 Green, Core i7 Green i cała reszta najmocniejszych podzespołów. Obecnie nie ma sensu się pchać w coś takiego, chyba że komuś bardzo, ale to bardzo zależy na niskich rachunkach i samym przeglądaniu internetu. Bo podzespoły "green" są po prostu badziewne jeżeli chodzi wydajność.
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        Kwestia zasilaczy jest dla mnie najbardziej tajemnicza po tej lekturze. Jeśli zasilacz jest 400 watowy i ma np. sprawność 90 %, to znaczy, że zawsze marnuje się 40 W, czy że marnuje się 40 W tylko przy pełnym obciążeniu komputera, czy też że marnuje się 10% aktualnego obciążenia komputera, czyli czasem 5 W a czasem 35 W?