Monitory

Kablówka na HDTV. Dźwięk z telewizora i funkcja PIP

przeczytasz w 3 min.

Wiele osób zastanawia się jak będzie wyglądała tradycyjna telewizja na HDTV. Krótko mówiąc: koszmarnie. W trakcie testów zmieniłem stary, 21-calowy telewizor kineskopowy na 42-calową plazmę. Jako że używany w Polsce format PAL nadal oferuje rozdzielczość 720 x 576 pikseli, ma to niemałe znaczenie przy panoramicznych telewizorach HD. Obraz jest wówczas rozciągany i sporo traci z początkowej jakości. Najbardziej denerwujące jest to, że postacie zaczynają wyglądać wtedy jak małe i niewymiarowe grubaski. Oczywiście zdecydowana większość telewizorów oferuje możliwość zmiany proporcji z 16:9 do 4:3 (i innych), jednak wówczas cała powierzchnia ekranu nie jest zapełniona obrazem

Obraz panoramiczny 16:9 oraz 4:3 – szare belki po bokach to powierzchnia ekranu, która nie jest wykorzystana przy proporcjach 4:3. Wówczas 42-calowy telewizor zmienia się w 34-calowy.

W rezultacie, jeśli na 42-calowym telewizorze ustawimy proporcje 4:3, aby obraz z tradycyjnej telewizji wyglądał normalnie i nie był rozciągnięty, po bokach zostaną czarne (względnie szare), grube pasy, a obraz będzie taki jak na 34-calowym odbiorniku. Dlatego całkowicie odradzam korzystanie z typowej telewizji na panoramicznym HDTV, ponieważ obraz będzie zniekształcony albo okaże się, że zapłaciliśmy za np. 42-calowy TV, który pracuje jak model o przekątnej 34 cali.

Rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z telewizji wysokiej rozdzielczości. W Polsce znajdziemy kilka nadawców, takich jak platforma n, Cyfra+ czy też Cyfrowy Polsat. Abonament jest wówczas co prawda wyższy niż za typową kablówkę, jednak ceny nie są aż tak różne i warto, naprawdę warto wybrać jedną z cyfrowych telewizji.

Kolejne pytanie dręczące niektórych potencjalnych klientów HDTV brzmi: jak prezentują się filmy DVD na wysokorozdzielczym telewizorze HD? Bardzo dobrze! Większość ludzi jest zadowolona z jakości filmów DVD i nawet nie zamierza kupować płyt Blu-ray, ponieważ obraz z DVD jest wystarczająco dobry. Osobiście oglądałem kilkanaście filmów DVD na 42-calowej plazmie z odległości 3 m. Nie miałem żadnych zastrzeżeń do obrazu – jakość jest naprawdę bardzo dobra.

Dźwięk z telewizora i funkcja PIP

Nowoczesne telewizory mają wbudowane głośniki. Co więcej, są to zazwyczaj dobrej jakości głośniki, więc typowy użytkownik nie będzie narzekał na jakość dźwięku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć zestaw kina domowego, składający się ze stacjonarnego odtwarzacza DVD/Blu-ray oraz kilku odrębnych głośników. Wówczas należy jedynie pamiętać o tym, by poprawnie rozmieścić wszystkie kolumny – w przeciwnym razie najbardziej optymalny efekt dźwięku przestrzennego nie zostanie osiągnięty. Drobna sugestia: zestaw kina domowego polecam miłośnikom filmów, jak również osobom, które lubią oglądać koncerty muzyczne.

Coraz częściej słyszymy o telewizorach z funkcją PIP. Czym jest ta funkcja i czy warto kupować telewizor weń wyposażony? PIP to skrót od Picture in Picture, czyli obraz w obrazie. Jest to funkcja spotykana w HDTV, która polega na tym, że podczas oglądania programu pochodzącego z jednego źródła można oglądać jednocześnie inny kanał, który będzie wyświetlany w małym okienku. Co istotne, funkcja wymaga telewizora wyposażonego w dwa tunery, chyba że jednym ze źródeł będzie inne urządzenie, takie jak odtwarzacz DVD czy też tuner satelitarny. Czy warto zwracać uwagę na PIP? Tutaj zdania są podzielone. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania, ponieważ po części zasłania ono nieco obraz podstawowego źródła, powodując że mamy na ekranie jeden duży, ale niepełny obraz, jak i drugi, mały, służący tylko jako podgląd. PIP przydaje się m.in. wtedy, gdy oglądamy jakiś program i jest on przerywany reklamą. Wówczas w momencie reklamy możemy przełączyć kanał i wcześniej oglądany program ustawić w trybie podglądu. Gdy reklama minie, powrócimy do wcześniejszego materiału. Niewątpliwie jest to ciekawe rozwiązanie, jednak według mnie można się bez niego objeść i nie jest konieczne.

Za to nieco uwagi warto poświęcić dołączanemu do telewizora pilotowi. Czasami producenci dołączają uniwersalne piloty do telewizorów, dzięki czemu jeden pilot może wówczas służyć do obsługi wielu urządzeń (np. także stacjonarnego odtwarzacza DVD). Jednak jeśli interesujący nas telewizor nie ma takiego pilota – trudno, firmy nie oferują raczej możliwości wyboru jednego z kilku modeli pilotów. Ale zawsze pozostaje przecież zakup uniwersalnego produktu osobno.