Słuchawki

HiFiMAN HE-400 vs Denon AH-D2000

przeczytasz w 3 min.

Wygrzewanie to podstawa

HiFiMAN HE-400 to słuchawki planarne o budowie otwartej. Grają podobnie do zwykłych głośników i trzeba im dać co najmniej kilkadziesiąt, jeśli nie sto kilkadziesiąt godzin na to by zaczęły grać tak jak trzeba. Osobom początkującym przypominam, że boków obudów nie wolno zasłaniać. Ma to katastrofalny wpływ na jakość dźwięku.

Ja otrzymałem do testu słuchawki nowe, ale przed podejściem do finalnej oceny wygrzewałem je na różnorodnych gatunkach muzycznych przez około 80 godzin, a następnie odstawiłem je na 3-4 dni i ponownie wygrzewałem ok. 20 godzin. Bardzo mnie cieszy to, że miałem możliwość spędzenia z HE-400 tak długiego czasu. Wygrzewanie dało bardzo pozytywny rezultat - dźwięk stał się bardziej wygładzony, jeszcze przyjemniejszy, a ilość powietrza w muzyce zwiększyła się

Skrócona specyfikacja:

Typ słuchawekwokółuszne, otwarte
Typ przetwornikówortodynamiczne (planarne)
Wielkość przetworników50 mm
Pasmo przenoszenia20-35000 Hz
Impedancja35 Ohm
Skuteczność92,5 dB
PrzewódOFC o długości 3,2 m, odłączany,
Wtykmini jack 3,5 mm, prosty, pozłacany, przejściówka na 6,35 mm


HiFiMAN HE-400 vs Denon AH-D2000 - krótkie porównanie

W porównaniu do słuchawek Denon AH-D2000 rzucały mi się w uszy przede wszystkim dwie rzeczy. Po pierwsze HiFiMAN'y trudniej napędzić od Denonów. W połączeniu z tak świetnym odtwarzaczem jak HiFiMAN HM-650 nie stanowiło to żadnego problemu - był on w stanie zapewnić bardzo dobre wzmocnienie sygnału oraz wysoki poziom głośności. Karta dźwiękowa ASUS Xonar U7 radziła sobie jednak z HE-400 trochę gorzej niż z AH-D2000. Poziom głośności był co najwyżej średni, a dynamika nieco mniejsza niż na odtwarzaczu HM-650.

Nie jest to w żadnej mierze wada testowanych słuchawek. Po prostu staram się uświadomić potencjalnym nabywcom, że nie warto kupować tak dobrych słuchawek jak HE-400, tylko po to by podłączyć je do smartfona. Jest to oczywiście możliwe ze względu na niską impedancję wynoszącą zaledwie 35 Ohm, ale efekt moim zdaniem jest słaby (szumy, słaba dynamika itp.) Wszystko z winy smartfona/tabletu.

Przetworniki ortodynamiczne oferują słuchaczowi bardzo wiele, ale też sporo oczekują. Oczekiwania te spełnić może bardzo dobra karta dźwiękowa w komputerze, dobry odtwarzacz obsługujący formaty bezstratne lub klasyczny wzmacniacz podłączony np. do odtwarzacza SACD.

Po drugie Denon AH-D2000 są w porównaniu do HiFiMAN'ów basowymi potworkami. No, może lekko przesadzam, ale prawda jest taka, że Denony mają charakterystykę w kształcie dość ostrej litery „V” - mocny bas, nieco wycofana średnica i wyraźne, niekiedy zbyt ostre tony wysokie.

HiFiMAN'y są bardziej wyrównane  - łagodniejszy, ale piękny, elegancki i miękki bas, wyraźniejsza średnica oraz delikatniejsze, choć wciąż żywe i czyste soprany. Są neutralne, ale niesłychanie szczegółowe i przestrzenne. Wpływ ma na to nie tylko typ przetworników, ale również otwarta konstrukcja obudowy (w przeciwieństwie do zamkniętych Denonów).

Denony są gorsze do muzyki klasycznej i gitarowej, ale lepsze do niektórych rodzajów mocnej elektroniki. HiFiMAN'y wręcz przeciwnie - wypadają lepiej w muzyce klasycznej, jazzie, utworach wokalnych oraz wszelkich partiach gitarowych. Moim zdaniem nawet elektronika brzmi w nich świetnie. Zawsze dają mnóstwo frajdy i nigdy nie są nudne.

W kwestii ergonomii oba zestawy mają swoje zalety i wady. Denony są lżejsze, wygodniejsze, lepiej leżą na głowie i nie męczą uszu. HiFiMAN'y mają odłączany (wymienny) przewód słuchawkowy, co jest ogromną zaletą, ale twardsze poduszki i sztywniejsza konstrukcja bardziej męczą głowę/uszy.


Platforma testowa:

  • HiFiMAN HM-650 (audiofilskiej klasy odtwarzacz plików muzycznych, wyjście 3,5 mm)
  • ASUS Xonar U7 (karta dźwiękowa USB podłączona do laptopa, analogowe wyjście 3,5 mm)

Muzyka pochodziła z nośników SACD, CD oraz plików skompresowanych bezstratnie (FLAC) lub zupełnie nieskompresowanych (WAVE). Nie odtwarzałem żadnych plików skompresowanych stratnie (np. MP3) gdyż nie pozwalają uzyskać pełnej jakości. Poza wymienionymi wyżej utworami słuchałem też na co dzień wielu innych gatunków i wykonawców również przez usługę TIDAL (HI-FI, FLAC).

Należy pamiętać, że wszelkie oceny jakości i charakterystyki dźwięku są subiektywne i zawsze uzależnione są od gustu osoby słuchającej.

Lista utworów:

- The Touré-Raichel Collective - Alla
- David Bowie - Sue (Or in A Season Of Crime)
- Alina Ratkowska - Bach: Goldberg Var. ns, BWV 988 - Var. 1
- The Prodigy - Wild Frontier
- The Prodigy - Invisible Sun
- AURORA - Runaway
- Audiophile 021 - Ottendorph Cipher
- YG - I'm a Real 1
- Major Lazer - Lean On (feat. MØ & DJ Snake)
- Tyondai Braxton - Scout1
- Cassie - Me & U
- The Mike Flowers Pops - Debase (Soft Palate) (Aphex Twin Remix)
- Years & Years - King
- Juno Reactor - Conquistador (I & II)
- 808 State - Flow Coma (AFX Remix)
- Subwave & Enei – Rainbows
- Nina Simone - Love Me Or Leave Me
- INXS - New Sensation
- INXS - Mediate
- Jamiroquai - Virtual Insanity
- Coldcut - Cloned Again
- Curve - Falling Free (Aphex Twin Mix)