Smartfony

Aparat, podsumowanie, ocena

przeczytasz w 8 min.

Aparat i jego aplikacja

Aplikacja aparatu jest identyczna jak w innych smartfonach marki Honor, ale tez okrojona w porównaniu z flagowym Honor 20 Pro. Nie dostajemy opcji rozdzielczości 48 Mpix ze wspomaganiem AI, a tylko zwykłe 48 Mpix.

Honor 9X aplikacja aparatu

Nie zapiszemy zdjęć w formacie RAW w trybie Pro, który jednak jest bardzo przydatny między innymi przy fotografii makro lub gdy chcemy precyzyjnie ustawić ostrość. Nie mat też kilku praktycznych trybów foto, w tym Dokumenty, który często używam na konferencjach do fotografowania zawartości prezentacji wyświetlanej na ekranie. Pomijając jednak te niuanse, to co najważniejsze jest obecne w tym opcja wyłączania AI dostępna wprost z głównego ekranu. I co być może jeszcze ważniejsze, nie zapaćkamy palcem przypadkiem przedniej kamery, bo przez większość czasu jest ona schowana w obudowie.

Honor 9X fotografowanie

Własności aparatów:

 • tył (główny): 48 Mpix, f/1,8, PDAF
 • tył (ultraszerokokątny): 8 Mpix, f/2,4
 • tył (detekcja głębi): 2 Mpix, f/2,4
 • przód (chowany): 16 Mpix, f/2,2

Fotografowanie w porównaniu z topowym Honorem - czyli jak bardzo dolną półką jest Honor 9X

By pokazać różnice jakie dzielą flagowiec i smartfon z dolnej (choć nie najniższej) półki cenowej - wykonałem pary zdjęć Honorem 9X i 20 Pro. Najpierw w standardowej sugerowanej rozdzielczości - 12 Mpix w obu przypadkach. I w dość niesprzyjających warunkach - słotnej jesiennej pogodzie.

Spodziewałem się przynajmniej podobnych rezultatów co w Huawei P Smart Z i w przypadku głównego aparatu i podstawowej rozdzielczości zapisu jestem mile zaskoczony. Honor 9X ma oczywiście solinde ograniczenia, kompresja jest agresywna podobnie jak wyostrzanie, ale przepaści w detalach pomiędzy głównym aparatem 9X, a 20 Pro nie zauważymy tak łatwo. Ba, zacząłem nawet zastanawiać się, czy z 20tką wszystko jest dobrze. Dla pewności - u góry zdjęcie z Honor 9X.

Honor 9X przykładowe zdjęcie
Honor 20 Pro przykładowe zdjęcie

Co ciekawe, zdjęcia z 9X za sprawą słabszego wyświetlacza wpierw mogą wydać się gorsze niż podczas oglądania na komputerze. Na plus Honora 20 Pro gra nie tyle detaliczność co lepsze wygładzanie krawędzi, które postrzeżemy jako przyjemniejsze w odbiorze niż postrzępione ujęcia z 9X. Poza tym 9X nie daje sobie rady tak dobrze z dynamiką i oddaniem barw (także w świetle sztucznym) jak flagowy Honor.

Wrażenie z rozdzielczości 12 Mpix może jednak uśpić ocenę realnych możliwości, które mogą różnie objawiać się zależnie od warunków pogodowych, dlatego następnie rozdzielczość podniosłem do 48 Mpix. Wycinki kadrów kolejno z Honor 9X i 20 Pro. 

Honor 9X wycinek kadru 48 Mpix Honor 20 Pro wycinek kadru 48 Mpix

W Honor 20 Pro wykonałem zdjęcie tej samej sceny także przy 48 Mpix z AI i ponownie porównałem zdjęcia.

Honor 9X wycinek kadru 48 Mpix bez AI Honor 20 Pro wycinek kadru 48 Mpix z AI

Wniosek. To co miało być siłą Honora 9X w porównaniu z poprzednikiem, a także z przytaczanym wciąż Huawei P Smart Z, nie wypada najlepiej. Przepaść pomiędzy Honor 9X a 20 Pro w normalnym trybie 48 Mpix bez AI nie jest aż tak zauważalna, ale gdy Honor 20 Pro posłuży się AI to komentarz staje się zbędny.

48 megapikseli to w przypadku Honor 9X tylko liczba bez znaczenia

W 9X wszystko co zyskujemy dzięki natywnej rozdzielczości zjada obrzydliwa kompresja. Co prawda to nie ten sam sensor co w Honor 20 Pro, ale różnice nie powinny uwidaczniać się w taki sposób.

Przykładowe zdjęcia z głównego aparatu

 

Honor 9X przykład 1 Honor 9X przykład 2
Honor 9X przykład 3 Honor 9X przykład 4

Ultraszeroki kąt i zdjęcia makro - nie są powodem do chluby

Zdjęcia wykonane ultraszerokokątnym aparatem nie stanowią dla Honora 9X powodu do zadowolenia, choć zdarzają się wyjątki jako potwierdzenie reguły. To co dostajemy jako bonus w postaci szerszego pola widzenia psuje jakość optyki jak i przetwarzanie obrazu. Tylko centrum kadru przedstawia się przyzwoicie.

Honor 9X aparat główny
Honor 9X aparat ultraszerokokątny

I jeszcze ten moim zdaniem dość pozytywny przypadek.

Honor 9X zdjęcie ultraszerokokątne dobry przykład

Kwestii zoomu większego niż x1 nie będę szeroko omawiał, bo Honor 9X nie został stworzony do tych rzeczy. Ten, który jest (maksymalnie x10) masakruje wszystkie ujęcia (na zdjęciu poniżej miała być kawka, a wyszło zombie) i czyni je użytecznymi jedynie w celach poglądowych.

Honor 9X zoom cyfrowy

Również w przypadku zbliżeń, Honor 9X nie zaoferuje nam zbyt wiele, ale też dużo zależy od naszej kreatywności. Minimalna odległość od motywu musi wynosić około 10 centymetrów. Można jednak zawsze wykadrować nieco motyw lub wybrać większy liść, na przykład taki wielkości dużej dłoni. Poniżej dla porównania zdjęcie z odległości około pół metra i z najmniejszej możliwej odległości.

Honor 9X zdjęcie z daleka
Honor 9X zdjęcie z bliska

Filmowanie - niestety bez stabilizacji

Filmowanie nie będzie mocną stroną testowanego smartfona gdy trafimy na słabą pogodę i będziemy filmować z ręki. Byście nie zrozumieli mnie źle. Filmy FullHD przy 30 kl/s nie są złe, ale rozpływać się w zachwytach nie mogę. Kluczowy wpływ na tę ocenę ma brak stabilizacji, nawet elektronicznej. Widać to na każdym kroku, w przenośni i dosłownie.

Ustabilizowanie Honora 9X poprawia osiągi wideo, ale widać, że kompresja psuje potencjał jaki zdaje się tkwić w obrazie. Tryb spowolnionego wideo może okazać się przydatny, choć 16-krotne spowolnienie (480 kl/s) już dziś nie robi na nas wrażenia.

Nocne porównanie z najlepszym fotograficznie Huawei

W przypadku zdjęć nocnych do porównania miałem pod ręką Huawei P30 Pro. Z aparatem z którym za dnia może mierzyć się Honor 20 Pro, ale nocą wyprzedzającym flagowca Honora. I jak wypadły zdjęcia? Wykonujemy je podobnie jak w innych smartfonach, odczekując cierpliwie (i tak stabilnie jak się nam uda) kilka sekund na zarejestrowanie zdjęcia. 

Poniższa scena zawiera bardzo zacienione jak i jasne fragmenty (Honor 9X po lewej).

Honor 9X zdjęcie nocne ciemne otoczenie Huawei P30 Pro zdjęcie nocne ciemne otoczenie

Inna scena przy dość jednolitym naświetleniu kadru (Honor 9X na górze).

Honor 9X zdjęcie nocne
Huawei P30 Pro zdjęcie nocne

Huawei P30 Pro w zdjęciach nocnych ujęć jest klasą sam dla siebie i wyraźnie pokazuje, gdzie jest miejsce Honor 9X pod tym względem - dotyczy to szczegółów i ostrości detali w cieniach. Na dodatek rozdzielczość zdjęć z Honora 9X jest redukowana z 12 do 8 Mpix.

Mimo to tryb Nocne jest przydatną funkcją w Honor 9X i warto z niego korzystać. W porównaniu ze zdjęciem w trybie Zdjęcie (poniżej) wydobyte zostają szczegóły z zacienionych części kadru, a daje się tez odzyskać sporą część prześwietlonych motywów (lampy, neony, reklamy). Ceną, która czasem okazuje się korzyścią, jaką za to płacimy jest rozmycie dynamicznie poruszających się obiektów. Oczywiście im ciemniej tym mniej zyskujemy w porównaniu z tym na co pozwala flagowy Huawei, a szumy i artefakty kompresji biorą górę.

Honor 9X zdjęcie wieczorem tryb Zdjęcie
Honor 9X zdjęcie wieczorem tryb Nocne

Czyli co? Zdjęcia selfie

Skoro aparat ultraszerokokątny i pełna rozdzielczość 48 Mpix nie rzucają na kolana to może zdjęcia z przedniej kamery. Honor 9X ma minimalnie ciemniejszy obiektyw, ale podobnie jak Huawei P Smart Z rozdzielczość 16 Mpix. I tak jak rozdzielczość jest taka sama, to samo można powiedzieć o jakości zdjęć. Można je spokojnie polecić.

Honor 9X selfie 1 Honor 9X selfie 2

Pamiętajcie też że ”Honor to nie Huawei”. Wcześniej Honor z serii X nie potrafił schować aparatu selfie w obudowie. Czyli postęp jest. Z pewnego punktu widzenia.

Honor 9X - podsumowanie - Gotowi na cos Xtra

Honor postanowił zasiać w naszej świadomości fakt istnienia modelu 9X poprzez promocję w ruchliwych częściach miast. Jako mieszkaniec Warszawy spotykałem się często z reklamą Honor 9X korzystając z metra. Długa jazda schodami ruchomymi na peron pokazywała model 9X jako zwieńczenie historii tej serii Honora. Zapoczątkował ją model 3X już w 2013 roku, gdy o tej marce u nas się jeszcze niewiele mówiło. W stolicy w pobliżu Politechniki odsłonięto też mural Gotowi na coś Xtra, który mocno podkreśla zastosowanie wysuwanego aparatu selfie - po raz pierwszy w serii X.

Jednak zabierając się do tej recenzji nie mogłem pozbyć się wrażenia, że będzie to w dużym stopniu powielenie wniosków z recenzji Huawei P Smart Z. I tak się stało. Z wyjątkiem jaki stanowi opis części fotograficznej, a szczególnie aparatów na tylnej ściance.

Honor 9X wyświetlacz

Z mojej perspektywy to właśnie te aparaty stanowią element Xtra w Honorze 9X. Choć nie zawsze w takim stopniu w jakim tego się spodziewałem. Siłą fotografii Honora 9X jest główny aparat i chowany w obudowie aparat selfie. Główny potrafi pozytywnie zaskoczyć za dnia, nawet przy słabej pogodzie. Ten ultraszerokokątny to miły dodatek, ale nie oczekujcie zbyt wiele.

Czy Honor 9X jest wystarczająco Xtra, by powalczyć z wprowadzonym miesiąc temu Redmi Note 8 Pro czy też dopiero co zaprezentowanym Redmi Note 8T? Ten pierwszy to dość podobny na pierwszy rzut oka smartfon, ale wyposażony w sporo szybszy chipset, z większą pamięcią RAM i teoretycznie jeszcze lepszym głównym aparatem bo o rozdzielczości 64 Mpix, a zarazem tym samym rozmiarze piksela co w Honor 9X. Druga propozycja Xiaomi nie góruje nad Honorem, ale jest dostępna w niższej cenie i kilku wariantach.

Honor 9X - czy warto kupić i czy jest sens czekać na Huawei P Smart Pro

Poszukujący okazji mogą zauważyć Huawei P30 Lite w cenie podobnej co Honor 9X w ofertach sklepów mniej kojarzonych ze sprzedażą smartfonów. W tym przypadku to ten drugi jest lepszą propozycją. Z kolei w porównaniu z Huawei P Smart Z również Honor stanowi nie tyle ciekawą ofertę, co bardzo przyzwoitą alternatywę. Natomiast Huawei P Smart Pro będzie sporo droższy od Honora. W dniu premiery Honor 9X różnica wyniesie 300 złotych, ale Huawei do sprzedaży trafi dopiero w grudniu.

Honor 9X krawędź obudowa

Tymczasem w oczach zwolenników płatności mobilnych i autentyfikacji zbliżeniowej, miano alternatywy i lepszej propozycji wobec produktów Huawei będzie na wyrost. Bo Honor 9X nie ma czegoś bardzo im bardzo potrzebnego - nie ma NFC. I tak ujawnia się trzecia różnica pomiędzy Honor 9X i Huawei P Smart Pro - ten drugi ma NFC.

Honor 9X - to przyzwoity smartfon wart uwagi, ale nie znajdziemy w nim NFC

Po raz kolejny Honor pokazuje, że potrafi zrobić przyzwoity smartfon w nie najwyższej cenie, który może się spodobać nie tylko fanom tej marki. Tylko ponownie konkurencja mocno psuje Honorowi szyki w klasie sprzętów „dobrych a tanich”. Nie tylko podobnymi cenami, ale czasem też lepszymi osiągami. Zresztą nie tylko bezpośrednia konkurencja. 

Jak już się przekonaliście, Huawei P Smart Pro zaoferuje nam praktycznie tę samą wydajność, podobne osiągi foto-wideo, a nadto NFC, którego nie wiedzieć czemu zabrakło w przeznaczonej na nasz rynek wersji Honor 9X. Dlatego odpowiedź na pytanie "Honor 9X czy czekamy Huawei P Smart Pro?" będzie odpowiedzią na pytanie czy zależy nam dopłacaniu za NFC oraz czytnik zintegrowany z przyciskiem włączania. Jeśli nie, to Honor 9X wystarczy. Kwestia pojemności RAM to tutaj sprawa marginalna.

Honor 9X - ocena

 • Android 9 i EMUI 9.1 z opcją aktualizacji
 • wysoka jakość wykonania
 • efektowne wykończenie tylnej ścianki
 • aparat selfie chowany w obudowie
 • duży 6,59-calowy wyświetlacz FullHD+ bez wcięcia
 • przyzwoita jakość zdjęć z głównego aparatu
 • tryb nocny w aplikacji aparatu
 • dobry czas pracy na baterii
 • port USB typu C i złącze audio 3,5 mm
 • wbudowane radio
 • szybki czytnik linii papilarnych
 • 128 GB pamięci w zestawie, z możliwością rozszerzenia
   
 • słabszy chipset niż w wersji przeznaczonej na rynek chiński
 • brak NFC
 • tylko przeciętnej jakości głośnik
 • brak pomocniczego LEDa
 • jakość wideo poniżej oczekiwań
 • aparat ultraszerokokątny poniżej oczekiwań
 • brak funkcji szybkiego ładowania

80%

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zircon1987
  0
  W tej cenie tylko Redmi Note 8 Pro.
  • avatar
   Użytkownik101
   0
   Brak 810 procesora czyni z niego odgrzewany kotlet, niech już się ta wojna handlowa zakończy, będzie z korzyścią dla wszystkich