Drukarki i skanery

Jakość wydruków: FOTOLAB vs HP Photosmart, jakość skanu

przeczytasz w 2 min.

Nad drukowaniem zdjęć należy się zastanowić. Porównując zdjęcia z fotolabu widać różnicę w kolorach, np. szary jest za niebieski, kolor skóry jest za czerwony, za intensywny przez co widać na twarzy wszystkie kropki i cętki. Wydruk HP wyostrza szczegóły, zmienia oryginalny wygląd zdjęcia. A przy fotografiach mniej doświetlonych, wydruki wychodzą za ciemne. Kiedy przypatrzymy się z bliska, szczególnie w ciemniejszych miejscach, widać raster mieszania barw. Nie jest to do zauważenia z odległości 20cm, ale na zdjęciach wywołanych w fotolabie taki efekt nie występuje.

Po lewej stronie zdjęcie wydrukowane za pomocą Photosmart C5280 po prawej wywołane w FotoLabie

Duże zdjęcie wydrukowane za pomocą Photosmart C5280 małe zdjęcie wywołane w FotoLabie

Po lewej stronie zdjęcie wydrukowane za pomocą Photosmart C5280 po prawej wywołane w FotoLabie

Szybkość wydruku zdjęć nie ma aż tak istotnego znaczenia. Dlatego większość zdjęć była drukowana z maksymalną rozdzielczością. Dla wydruku 10x15cm czas wyniósł 3 minuty, a dla kartki A4, 6 minut. Jest to stosunkowo długo ale wydaje mi się, że w domowych warunkach nie ma to znaczenia. Jako alternatywę możemy zanieść zdjęcia do fotolabu i odebrać dopiero na następny dzień roboczy.

Drukowanie zdjęć w domu jest bardzo wygodne i szybkie. Można np. jeszcze podczas trwania imienin obdarować przyjaciół fotkami. Dlatego dobrze jest mieć przygotowany papier foto w drukarce.

Warto wspomnieć że wydruki atramentowe nie są wodoodporne i powinny być przechowywane przynajmniej za szybką. Jakikolwiek kontakt z parą wodną  czy kroplami deszczu spowoduje rozmazanie atramentu. W przypadku zastosowania papieru HP Premium Photo i włożeniu zdjęcia do miski z wodą cały wydruk możemy zmyć. Należy pamiętać o tym fakcie i odpowiednio zabezpieczać i przechowywać swoje wydruki. Dotyczy to też dotykania wilgotnymi rękoma.

Atrament zmyty za pomocą wilgotnej gąbki

Reasumując, polecam wydrukować zdjęcia z wakacji w fotolabie, ale do szybkiego drukowania pamiątek okolicznościowych urządzenie HP doskonale spełnia swoją rolę. W końcu rzadko kto rozdaje zdjęcia babciom i ciociom w dniu imprezy.

Jakość skanu

Jakość skanowania jest również dostosowana do środowiska biuro/dom. Skany są czytelne lecz do zadań profesjonalnych i do skanowania zdjęć użyłbym innego, najlepiej dedykowanego skanera. W tym urządzeniu jest istotne dobre robienie kopii w rozdzielczości 600dpi oraz rozpoznawanie tekstu i w tych zadaniach sprawdza się świetnie.