Monitory

Czy mamy nowego króla opłacalności?

przeczytasz w 3 min.

Nasza opinia o HP X27i

Monitory o parametrach takich, jak HP X27i, oferują naszym zdaniem najlepsze połączenie jakości i szybkości. Do grania w 1440p przy 144 FPS nie potrzeba kosmicznego sprzętu, a w razie problemów z utrzymaniem takiej wydajności, pozostaje jeszcze świetnie działający FreeSync/G-Sync. Monitor potwierdził to idealnie w grze Doom Ethernal, w którym to nasza redakcyjna maszyna wyposażona w RTX 2070, w najwyższych ustawieniach oferowała od 80 do 160 FPS. Ale do rzeczy.

Granie na monitorze HP X27i jest naprawdę miodne!

Testowany monitor zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Po pierwszym niezbyt dobrym wrażeniu, jakie zrobiła na nas zawartość zestawu oraz ilość złączy, było już tylko lepiej. Monitor posiada nie tylko bardzo ciekawy design z niewidocznymi ramkami (realnie poniżej 0,5 cm obszaru, który nie jest aktywnym wyświetlaczem), ale też bardzo duży zakres regulacji położenia. Tak naprawdę (w tej cenie) zabrakło nam tylko HUBa USB 3.0 do pełni szczęścia.

HP X27i - rzut okiem

Już pierwsze testy wykazały, że monitor fabrycznie jest całkiem dobrze skalibrowany i dobrze odwzorowuje zadane kolory. Profile tematyczne, które zwykle niewiele wnoszą do użytkowego aspektu, w tym przypadku wyraźnie podnoszą właściwości kolorystyczne matrycy.

Tak dobrego odwzorowania czerni przez panel IPS dawno nie spotkaliśmy!

W szczególności miło widzieć, że profil „do grania”, który pewnie większość potencjalnych nabywców będzie chciała używać, zalicza się do tej grupy udanych profili.

HP X27i już po wyjęciu z pudełka oferuje 100% pokrycia sRGB i współczynnik deltaE poniżej 1,5. Dodatkowa kalibracja obniża ten parametr poniżej 0,2!

Jeżeli jednak zdecydujemy się wyświetlacz skalibrować, to (kosztem delikatnego spadku pokrycia gamutów) uzyskamy odwzorowanie kolorów praktycznie idealne – deltaE (bez uwzględniania czerni) wynosi średnio poniżej 0,1! Jeżeli do tego dodamy całkiem równe podświetlenie matrycy, to można by się zastanowić, czy to przypadkiem nie monitor dla grafika z doklejonym paskiem LED ;)

HP X27i - rzut okiem

To, co jednak zdecydowanie ten monitor odróżnia od typowych modeli „do pracy”, to czas reakcji. Nie jest to może najszybsza matryca IPS na rynku, ale z pewnością broni się w testach. 144 Hz odświeżania bez problemu można wykorzystać, a aktywując tryb Overdrive 5 nie uświadczymy efektu powidoku. Sam input-lag jest też całkiem niski i jak za tę cenę - naprawdę wypada bardzo dobrze.

HP X27i - rzut okiem

Bo to właśnie cena ten monitor wyróżnia najbardziej – 1500 zł za matrycę 27” z odświeżaniem 144 Hz i obsługą obu wersji adaptacyjnej synchronizacji, to cena niska nawet jak na „stare” matryce IPS oferujące zwykle jednak efekt ghostingu w pakiecie. Bezpośredni konkurenci tego modelu kosztują raczej ponad 2000 zł na ten moment. W takiej sytuacji nie mamy wyboru, jak przyznać odznaczenie za super opłacalność. Doceniamy również atrakcyjny wygląd, a ostateczna ocena dosłownie otarła się o odznaczenie dla super produktu!

Nasza ocena HP X27i

 • bardzo dobre odwzorowanie kolorów sRGB bez kalibracji
 • mimo powyżego, jeszcze lepsze wyniki po kalibracji
 • bardzo szybka matryca (jak na IPS) i niski input-lag
 • całkiem równomierne podświetlenie
 • bardzo dobra czerń i kontrast jak na IPS 
 • FreeSync Premium i G-Sync Compatible
 • atrakcyjny design i cena
   
 • skromny zestaw złączy
 • tylko przewód HDMI w zestawie
 • brak HUBa USB
 • brak polskiego OSD
 • pokrycie gamutów kolorów mogłoby być wyższe
   
 • Podświetlenie:
  dobre
 • Kolory:
   super
 • Szybkość matrycy
   super
 • Regulacja:
   dobra
 • Design:
  super

94% 4,7/5

Dobry Produkt benchmark.plSuper Opłacalność benchmark.plSuper Design benchmark.pl

Warto zobaczyć również:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  4
  Widać jak wcześniej producenci nas dymali bo za porządne ips z FreeSync (48-144Hz) trzeba było dać powyżej 2tys. Nvidia też wyceniała swoje autorskie G-sync bardzo wysoko. Teraz wreszcie się to zmienia i producenci zauważyli, że aby monitor był uniwersalny to powinien spełniać też warunki G-Sync Compatible. Oczywiście nie jest to samo co moduł G-sync, ale podstawy działania są identyczne
  • avatar
   Zircon1987
   1
   iiyama ze znaczkiem HP.
   • avatar
    Merlin
    1
    2 kwestie:
    1. "pokrycie gamutów kolorów mogłoby być wyższe" - pokrycie i objętość powinna wynosić 100% jednego ze standardów, ani większe, ani mniejsze. Ten monitor ma za duży gamut do fotografii oraz za mały do filmów. Za duży gamut to nieduży problem gdy stosuje się zarządzanie barwą, ale do tego potrzebne są już profile barw.
    2. Jaki profil był wybrany w ustawieniach DisplayCAL w pozycji "Simulation profile"? Ponieważ wzorcowe wartości są dalekie od profilu sRGB. Bardziej to wygląda jakby nie była w ogóle zaznaczona ta opcja, co oznacza, że wynik "po kalibracji" to tak naprawdę tylko zmiany od ostatniej kalibracji. Ma sens po roku, ale nie po 5 minutach.
    • avatar
     Sanctrum
     0
     Te zdjęcia z Menu OSD... To się już większych nie dało wkleić? Nie no, szanowny autorze, na pewno jakbyś się postarał to i jeszcze 2 razy większe by weszły. :-) Bo nie ma to jak czcionki na 50% wysokości ekranu. Tego zawsze mi brakowało. :-)
     • avatar
      lynx_77
      -3
      Odpowiedź na tytuł art brzmi nie. MVA 15ms Freesync czyli Samsung QE55Q60RA 55” QLED 4K HDR i mogą się wszyscy zawijać z tymi bieda-monitorkami i jeszcze mam przyzwoity dźwięk a razie awarii kompa można Nefliksa i YT oglądać.
      PS czerń w IPS jest dobra dopiero po wyłączeniu ekranu.
      • avatar
       RadkoR
       0
       "Producent nie przewiduje sterowania ustawieniami monitora z poziomu systemu, zatem na tym kończymy opis regulacji." A to dziwne bo są 2 aplikacje do sterowania monitorem z poziomu komputera. O pierwszej - HP Display Assistant wspomina nawet instrukcja obsługi. Druga jest dostępna w MS Store i nazywa się - HP Display Center. Obie działają bez problemu.
       Poza tym piszecie, że monitor nie ma opcji obracania na boki (bo nie ma) a wstawiacie zdjęcie (innego?) monitora z uchwytem jednak umożliwiającym obracanie lewo/prawo. Ehhh ta rzetelność...