Smartfony

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 5 min.

Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona HTC 10 znajdziecie w rankingu smartfonów.

3.5

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
27480
GFXBench T-Rex
52 kl/s
SunSpider JavaScript
640 ms
AnTuTu 5
69839
GFXBench Manhattan
29
5.8

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2200 MHz
Pamięć RAM
4096 MB
Przekątna ekranu
5.2 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
2560 px
Waga
161 g
4.0

Bateria

Bateria - internet
672 min.
Bateria - filmy
790 min.
9.1

Ocena subiektywna

Jakość filmów
5.2
Jakość zdjęć
5.4
Jakość wykonania
5.4

Wyniki szczegółowe HTC 10.

Pojedynek: HTC 10 vs x Samsung Galaxy S7

HTC 10 vs x Samsung Galaxy S7

Pojedynek: HTC 10 vs x LG G5

HTC 10 vs x LG G5

HTC 10 - wydajność

HTC 10 to jeden z najwydajniejszych smartfonów. Wśród wielu modeli, jakie na naszych łamach testujemy ustąpić musiał na tym polu miejsca jedynie Glalaxy S7. Jednocześnie okazuje się wydajniejszy od flagowej konstrukcji LG, a więc LG G5. Widoczne powyżej wyniki pomiarów w programach testujących jednoznacznie pokazują, z jak dużymi mocami obliczeniowymi mamy tu do czynienia.

Odpowiada za nie procesor Qualcomm Snapdragon 820, którego tylko 4 rdzenie nie powinny wprowadzać w błąd. Ten wyprodukowany w 14 nm procesie technologicznym układ z grafiką Adreno 530 nie ma obecnie wielu konkurentów. Jakby tego było mało, producent dołożył tutaj aż 4 GB pamięci RAM. Przy bardzo dobrze zoptymalizowanym systemie z lekką nakładką daje do rewelacyjne rezultaty. Nie inaczej jest jednak w przypadku sięgania po dodatkowe aplikacje czy gry. HTC 10 bezproblemowo radzi sobie z każdym zadaniem, jakie można przed nim postawić.

HTC 10 - bateria

HTC 10 wyposażony został w baterię 3000 mAh. Patrząc na samą tylko pojemność nie odstaje on od najgroźniejszych konkurentów, nad niektórymi ma nawet delikatną przewagę. W praktyce bywa jednak różnie.

Nasz podstawowy test dotyczy ciągłego odtwarzania materiału wideo w jakości HD (jasność i głośność dźwięków na 50%). HTC zanotował tutaj wynik niemal 790 minut. Do rekordów dość daleko, ale można mówić o rezultacie bardzo zadowalającym.

HTC 10 bateria filmyHTC 10 bateria filmy wytrzymałość

W przypadku testów przeglądania Internetu z wykorzystaniem sieci Wi-Fi smartfon zanotował wynik 672 minut. W codziennym użytkowaniu na jednym ładowaniu cieszyć można się pracą przez jeden, maksymalnie 1,5 dnia.

W awaryjnych sytuacjach przydać mogą się tryby oszczędzania energii. Domyślnie pierwszy z nich aktywowany jest przy spadku poziomu baterii do 15%, drugi natomiast przy 10%.

HTC 10 - pamięć

HTC 10 wyposażony został w 32 GB pamięci wewnętrznej. Co jednak istotne, niewiele z tego zostało zajęte przez system i inne preinstalowane elementy. Na starcie otrzymujemy zatem około 23 GB. Jeśli dodać do tego obsługę kart microSD o pojemności do 2 TB nie ma na co narzekać.

HTC 10 pamięć

HTC 10 - system

W trakcie testów HTC 10 pracował pod kontrolą systemu Android 6.0.1 Marshmallow. Wiedziałem, iż producent zastosował tutaj swoją nakładkę HTC Sense, której nieco się obawiałem. Testy pokazały jednak, że zupełnie niesłusznie, ponieważ zrobiła ona na mnie naprawdę dobre wrażenie.

Interfejs jest tutaj bardzo czytelny, względem czystego Androida widać sporo zmian, ale raczej kosmetycznych dlatego każdemu będzie bardzo łatwo się odnaleźć. Co najważniejsze, wszystko działa idealnie płynnie. Przez tydzień intensywnego korzystania z urządzenia ani razu nie pojawił się jakikolwiek, najmniejszy nawet spadek płynności czy błąd. Najlepiej oceniać ten element po kilku miesiącach, ale nie wydaje mi się, aby wtedy sytuacja miała ulec zmianie. Widać, że producent przyłożył się do optymalizacji, co przy tak dużej wydajności daje świetne efekty.

HTC 10 ekran głównyHTC 10 lista aplikacji

HTC 10 lista aplikacji sortowanieHTC 10 ustawienia

Duża ilość dostępnej na starcie pamięci wewnętrznej to skutek między innymi dość niewielu aplikacji, o jakie pokusił się producent. Mamy tu oczywiście obowiązkowy pakiet programów Google, a prócz niego 3 propozycje społecznościowe - Facebook, Messenger i Instagram oraz coś od samego HTC - Motywy i narzędzie Boost+.

Producent nie zapomniał o szufladzie aplikacji, gdzie można je zresztą wygodnie sortować. Nic nie stoi przy tym na przeszkodzie aby korzystać z kilku pulpitów i z ich poziomu wybierać potrzebne programy.

Opcji personalizacji jest wiele, dostęp do nich uzyskuje się poprzez przytrzymanie palca na pulpicie. Najistotniejsze wydają się przywoływane już Motywy. Jest ich sporo, także tych darmowych. Co najważniejsze, korygują one nie tylko tapetę i kolory, ale także ikony, dźwięki czy czcionki.

HTC 10 personalizacjaHTC 10 motywy

HTC 10 motyw edycjaHTC 10 motywy

Nie brakuje oczywiście górnego panelu powiadomień i szybkich ustawień. Niczym ono tu nie zaskakuje, ważne, że ikony skrótów można edytować. Nie jest się skazanym na te domyślne.

Boost+ z kilkoma przydatnymi funkcjami

Boost+ okazuje się aplikacją bardzo pomocną. Mamy tu podgląd zajętych/wolnych zasobów pamięci, a także dostęp do kilku istotnych funkcji. Najważniejsze to możliwość szybkiego usunięcia zbędnych elementów czy blokowania wybranych aplikacji.

Osoby często grające zapewne zainteresują się opcją odpowiadającą za zwiększanie wydajności baterii. Zdecydowano się tu na prosty zabieg - podczas uruchamiania gier (ich katalog możemy dowolnie ustawiać) rozdzielczość zmniejszana jest do Full HD.

HTC 10 Boost+HTC 10 Boost+

Gesty

Spora liczba smartfonów oferuje wsparcie dla gestów. Stopień ich zaawansowania bywa różny. HTC raczej nie wybiło się w tym przypadku przed szereg, ale udostępnione opcje mogą się niektórym spodobać. I tak, na wygaszonym ekranie można w HTC 10:

  • wybudzać/usypiać ekran poprzez dwukrotne dotknięcie
  • przesunąć w górę, aby odblokować
  • przesunąć w lewo, aby wywołać ekran główny
  • przesunąć w prawo, aby wywołać Blinkfeed
  • przesunąć dwa razy w dół, aby uruchomić aparat

HTC 10 gestyHTC 10 gesty strowanie

Dochodzą do tego jeszcze możliwości wyciszania dzwonka przy podnoszeniu czy obracaniu smartfona oraz Tryb kieszonkowy.

HTC 10 dźwięki gesty

Multimedia, a właściwie ich brak

Wielu producentów oferuje w swoich smartfonach autorskie odtwarzacze muzyki oraz wideo. Są też przypadki, w których elementów tych brakuje i tak właśnie stało się tutaj. W HTC 10 do dyspozycji są jedynie Muzyka Play oraz Filmy Play. Nie są one dla wielu propozycjami atrakcyjnymi, dlatego też trzeba będzie sięgać po pozycje z Google Play.

Wysoka jakość dźwięku

HTC 10 nie tylko dobrze wygląda, ale i brzmi. Jakość dźwięku jest tu naprawdę dobra, zapewnia ją 24-bitowy DAC oraz dwa głośniki, każdy z własnym wzmacniaczem. Wysokotonowy umieszczony jest nad ekranem, niskotonowy natomiast na dolnej krawędzi (przy graniu może pojawiać się problem z jego zastawianiem dłonią).

Producent chwali się też nowym wzmacniaczem słuchawkowym i po przejściu na nie dalej można być zadowolonym. Zwłaszcza, że dźwięk można tu dostrajać do własnych uszu. Jak?  Wystarczy stworzyć indywidualny profil dźwiękowy. Przewidziane są dwa sposoby - odpowiedź na kilka pytań lub odsłuch i zdecydowanie lepsze efekty daje moim zdaniem ten drugi. Mierzone są indywidualne parametry słuchu, a następnie dostosowywana zostaje do nich częstotliwość.

HTV 10 profil dźwiękuHTV 10 profil dźwięku

HTV 10 profil dźwiękuHTV 10 profil dźwięku

Klawiatura

HTC 10 oferuje klawiaturę TouchPal. Nie jest ona być może wśród producentów najpopularniejsza, ale wypada tu dobrze. Nie ma problemów z językiem polskim i trafnymi podpowiedziami, cechuje się też szerokimi opcjami personalizacji. Nie działa jednak wprowadzanie słów „wężykiem” - co ciekawe, tylko w języku polskim, bo po przejściu na angielski już tak.

HTC 10 klawiaturaHTC 10 klawiatura personalizacja