Telefony

Oglądamy

przeczytasz w 4 min.

Przedni panel telefonu praktycznie w stu procentach pokryty jest dużą, plastikową i przezroczystą płytką ochronną, pod którą oprócz wyświetlacza TFT LCD znalazły się też przyciski główne i dwa czujniki. Pierwszy to zbliżeniowy, który wyłącza podświetlenie, gdy przykładamy telefon do ucha, natomiast drugi mierzy natężenie światła zewnętrznego i pozwala na automatyczne dopasowanie jasności podświetlenia ekranu.

Front ma błyszczące wykończenie, które wygląda znakomicie i w dodatku nie ma tendencji do rysowania się, ale zabrakło warstwy oleofobowej, czyli tej, która "nie lubi tłuszczu", przez co łatwo zostawić na ekranie ślady po odciskach palców.

Jakość wykonania:
dobra
Ergonomia:
dobry plus
Sterowanie dotykiem:
dobry

  

Pod wyświetlaczem znajdziemy cztery dotykowe podświetlane przyciski: Home (powrót na pulpit główny oraz wybór pulpitu), Menu (dostęp do menu podręcznego), Back (powrót do poprzedniego menu, lub wyjście), Search (wyszukiwanie za pomocą Google).

Dodatkowo producent oferuje możliwość nawigacji za pomocą czujnika optycznego (tak zwanej myszki), który stanowi alternatywę dla dotykowego wyświetlacza. 

  

Cały tył „Gracji” to duża klapka wykonana z miękkiego plastiku wysokiej jakości, powleczonego na zewnątrz przyjemną w dotyku warstwą gumową. Pokrywa jest spasowana bardzo ściśle i precyzyjnie, a jej brzegi okrywają także boki urządzenia. Zdejmowanie klapki za pierwszym razem może być nieco stresujące, ale gdy dojdziemy już do wprawy czynność ta nie powinna zająć więcej niż kilka sekund.

Po odpięciu pokrywy oczom użytkownika ukaże się żółte wnętrze, a jego głównymi elementami są: bateria, slot kart SIM i slot kart microSD.

Głośniki / dźwięk:
zadowalające  

Dolna krawędź to trzy elementy. Po lewej: maleńki, okrągły otwór mikrofonu, centralnie: złącze Micro-USB, które powoli staje się już standardem wśród wszystkich smartfonów (komunikacja z komputerem oraz ładowanie baterii). Trzecim elementem funkcjonalnym jest mały podłużny otwór, służący do podpięcia „smyczy”.

  

Lewy bok urządzenia daje dostęp do podłużnego, chromowanego przycisku „+/-” służącego do szybkiej zmiany głośności rozmowy, dzwonka i multimediów.

  

Górna krawędź oferuje dwa elementy. Pierwszym jest mały, płaski, ale bardzo wygodny w użyciu i elegancki przycisk włączający i wyłączający smartfona (przytrzymanie) oraz blokujący ekran (pojedyncze naciśnięcie). Parę centymetrów obok producent umieścił wyjście słuchawkowe mini-jack 3,5 mm.

  

Prawa strona z kolei nie zawiera żadnych elementów funkcjonalnych.

Pytanie zatem, gdzie jest „spust migawki”? Jego funkcję przejął sensor optyczny znajdujący się pod wyświetlaczem na przednim panelu. Po jego delikatnym przyciśnięciu zrobimy zdjęcie lub rozpoczniemy nagrywanie. Takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze, a elegancka obudowa telefonu nie jest przy tym zniekształcona dodatkowym przyciskiem.

  

Do baterii dostaniemy się w kilka sekund. Jakość materiałów jest na tyle wysoka, że telefon bez trudu zniesie wielokrotne "rozbieranie".

  

Kartę SIM wyjmiemy wyłącznie po uprzednim wyjęciu baterii, natomiast kartę pamięci microSD włożymy i wyjmiemy bez najmniejszej przeszkody. Wystarczy lekkie przyciśnięcie i po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia karta będzie zablokowana (lub odblokowana).
 

  

Zasilacz dołączany do zestawu jest dwuczęściowy. Składa się z części głównej, wkładanej do gniazdka sieci elektrycznej oraz z odłączanego kabelka USB-microUSB.

Do zestawu (oprócz samego telefonu) standardowo dołączane są następujące składniki: stereofoniczny zestaw słuchawkowy z mikrofonem, piankowe nakładki na słuchawki, zasilacz, kabel micro USB oraz karta microSD o pojemności 2 GB.