Smartfony

Wydajność, bateria, system

przeczytasz w 3 min.

Wydajność

Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona HTC U11 life znajdziecie w rankingu smartfonów.

1.3

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
13421
GFXBench T-Rex
31 kl/s
GFXBench Manhattan
15
AnTuTu 6
67203
JetStream
29.4
3DMark (Sling Shot)
922
5.5

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2200 MHz
Pamięć RAM
3072 MB
Przekątna ekranu
5.2 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
1920 px
Waga
142 g
3.6

Bateria

Bateria - rozmowy
1086 min.
Bateria - internet
565 min.
Bateria - filmy
594 min.
6.6

Ocena subiektywna

Jakość filmów
3.5
Jakość zdjęć
4
Jakość wykonania
4

Pojedynek: HTC U11 vs Xiaomi Mi A1

pojedynek HTC U11 life vs Xiaomi Mi A1
Kliknij aby przejść do widoku szczegółowego

Pojedynek: HTC U11 vs Samsung Galaxy A5 (2017)

pojedynek HTC U11 life vs Samsung Galaxy A5 (2017)
Kliknij aby przejść do widoku szczegółowego

Pojedynek: HTC U11 vs Xiaomi Redmi Note 4

pojedynek HTC U11 life vs Xiaomi Redmi Note 4
Kliknij aby przejść do widoku szczegółowego

W kilku słowach

HTC U11 Life działa pod kontrolą świetnie zoptymalizowanego, czystego Androida 8.0 Oreo. Smartfon odznacza się wysoką responsywnością oraz bardzo płynną pracą, nawet z wieloma aplikacjami naraz. Domyślnie animacje systemowe działają dość wolno, dlatego warto skrócić je o połowę w opcjach deweloperskich. Po tym zabiegu U11 Life pod względem komfortu działania dorównuje o wiele droższym smartfonom, takim jak OnePlus 5.

htc u11 life w trawie

Wydajność jest wystarczająca do pracy z typowym zestawem aplikacji (Chrome, YouTube, Spotify, Mapy, Facebook itd), jednak okaże się za mała do grania w wymagające gry, które zazwyczaj otwierają się na najniższych ustawieniach graficznych. Drobne przycięcia można dostrzec pracując na skomplikowanych arkuszach kalkulacyjnych lub przeglądając duże pliki PDF.

Smartfon raczej nie nagrzewa się, nawet gdy korzystamy z bardzo zasobożernych aplikacji.

Czas pracy na baterii

  • Pojemność baterii: 2600 mAh
  • SOT (typowo): 4 godziny
  • SOT (maksymalnie): 5 godzin

W moim przypadku bateria w HTC U11 Life przy typowym korzystaniu (Chrome, YouTube, Spotify, Messanger) starczała typowo na 1 dzień pracy. Zdarzało się, że wracałem wieczorem do domu z rozładowanym telefonem, co zdarza mi się nieczęsto. Osoby, które naprawdę bardzo dużo korzystają ze smartfona i chcą kupić HTC U11 Life, powinny wraz z nim zaopatrzyć się w dobrego powerbanka, który zapewne stanie się ich najlepszym przyjacielem.

Typowy czas SOT to około 4 godzin. Czasami można dojść nawet do 5 godzin, w zależności od używanych aplikacji. Wynik ten jest dość słaby gdy porównamy go na przykład do tańszego Xiaomi Redmi Note 4, który może się poszczycić SOT lepszym przynajmniej o 1 godzinę.

Pełne ładowanie baterii przy pomocy dołączonej do zestawu ładowarki 2A trwa około 1,5 godziny. Pierwsze 30 minut ładowania to około 47-48% baterii.

htc u11 life tył

System i programy

Jak przystało na członka rodziny Android One, HTC U11 Life działa pod kontrolą niemalże czystego systemu Android 8.0. Można więc oczekiwać, że będzie on dostawał nowe aktualizacje prawie tak samo szybko jak smartfony z serii Google Pixel. Producent obiecuje 2 lata aktualizacji systemu oraz 3 lata poprawek zabezpieczeń. Jeśli obietnice te okażą się prawdą, jest duża szansa na to, że U11 Life dostanie nawet Androida Q.

Smartfon jest pozbawiony jakichkolwiek śmieciowych aplikacji, które zajmują pamięć urządzenia oraz dodatkowo mogą go spowolnić.

htc u11 ekran domowyhtc u11 life lista aplikacji

Minimalistyczny interfejs jest prosty i elegancki. Każda osoba, która korzystała wcześniej z Androida powinna poczuć się tutaj "jak w domu". Wszystkie funkcje, opcje, skróty oraz ustawienia są tam gdzie byśmy się tego spodziewali. Obsługa HTC U11 Life jest po prostu bardzo intuicyjna.

Funkcjonalność systemu opiera się w większości na podstawowych aplikacjach oraz usługach od Google, które znajdziemy w każdym innym smartfonie z czystym Androidem. Oprócz nich zintegrowano jedynie funkcje Edge Sense oraz HTC USonic.

htc u11 life powiadomieniahtc u11 life szybkie ustawienia

Edge Sense

Jest to technologia, która swoją premierę miała wraz z HTC U11. Pozwala ona na szybkie uruchamianie aplikacji lub modułów poprzez ściśnięcie smartfona. Działa ona dzięki tensometrom umieszczonym w ramce smartfona, rejestrującym nawet najmniejsze zmiany w nacisku.

Zanim zaczniemy korzystać z tej funkcji należy wpierw przeprowadzić wstępną konfigurację, pozwalającą dostosować siłę aktywacji gestów. Pozwala to uniknąć ich przypadkowego uruchomienia.

htc u11 life edge sensehtc u11 life animacja edge sense

Domyślnie pojedyncze ściśnięcie uruchamia aparat, a dłuższe asystenta głosowego. Oba gesty można dowolnie konfigurować w zależności od naszych potrzeb. Da się na przykład ustawić tak, by ściśnięcie wykonywało zrzut ekranu lub uruchomiło konkretna aplikację.

Gesty można także dostosowywać dla każdej aplikacji z osobna. Przykładem tego jest Google Maps, gdzie pojedyncze ściśnięcie przybliża widok mapy. Funkcja ta jest wciąż w fazie beta. 

HTC U Sonic

Jest to tryb specjalnie dedykowany słuchawkom USonic dołączonym do zestawu wraz ze smartfonem. Oprogramowanie to umożliwia personalizację dźwięku pod konkretne ucho, po to by można cieszyć się jak najbardziej przekonującym brzmieniem. Opcja ta faktycznie działa, jednak nie powinniśmy od niej oczekiwać cudów. Ostateczny efekt to zazwyczaj nieco przejaskrawiony dźwięk, co raczej nie przypadnie do gustu fanom wyrównanego brzmienia.

htc u11 life usonic

Brak podświetlenia nocnego

Filtr światła nocnego, który obecnie jest standardem w świecie smartfonów niestety nie znalazł się w HTC U11 Life. Z tym samym spotkaliśmy się w trakcie testu Xiaomi Mi A1, tak więc cecha ta najprawdopodobniej dotyczy wszyskich smartfonów należących do programu Android One.