Smartfony

Zdjęcia, filmy, podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Jakość zdjęć z głównego aparatu

Huawei Mate 8 wyposażony został w matrycę o rozdzielczości 16 Mpix z przysłoną f/2.0. Wykorzystując maksymalne ustawienia i format 4:3 otrzymać można zdjęcie 4608 x 3456 pikseli. W przypadku formatu 16:9 rozdzielczość spada do 12 Mpix, w efekcie czego zdjęcie ma już 4608 x 2592 pikseli.

Huawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnejHuawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnej
Huawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnejHuawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnej
Huawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnejHuawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnej
Huawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnejHuawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnej
Zdjęcia wykonana aparatem tylnym - 4:3

Huawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnej
Zdjęcie wykonana aparatem tylnym - 16:9

Jak sami zobaczyć możecie na powyższych fotografiach, jest dobrze. Tylko czy aż? Biorąc pod uwagę cenę urządzenia i to co mają do zaoferowania inne smartfony z tego segmentu niektórzy mogą się delikatnie rozczarować. Z drugiej strony, jeśli przedkładać będziecie ponad aparat inne zalety Huawei Mate 8, nie zaliczacie się też do pasjonatów mobilnej fotografii, to szczegółowość, a zwłaszcza odwzorowanie kolorów nie powinny was tu zawieść.

Główny moduł wzbogacony jest o podwójną, dwutonową diodę LED. Poniżej dwa zdjęcia wykonane z jej wykorzystaniem.

Huawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnejHuawei Mate 8 zdjęcie z kamery tylnej
Zdjęcia wykonane aparatem tylnym z diodą LED - 4:3

Jakość zdjęć z przedniego aparatu

Na przednim panelu znalazło się natomiast miejsce dla matrycy 8 Mpix z przysłoną f/2.0. W tym przypadku nie wypada mi wystosowywać jakichkolwiek większych zarzutów. Oczywiście plener na kolana nie rzuca, ale mowa tu o rozwiązaniu głównie do selfie i w tym przypadku nikt nie powinien narzekać. Rozdzielczość zdjęcia wynosi maksymalnie 3264 x 2448 pikseli.

Huawei Mate 8 zdjęcie z kamery przedniejHuawei Mate 8 zdjęcie z kamery przedniej
Zdjęcia wykonane aparatem przednim - 4:3

Interfejs

Interfejs nie powinien stanowić dla nikogo problemu, nawet jeśli będzie to pierwsze zetknięcie się z propozycją Huawei. Z poziomu głównego menu łatwo przełączać można się pomiędzy trybami foto-wideo i sterować chociażby diodą LED. Wybierając dodatkowe menu pojawia się kilka kolejnych opcji.

Huawei Mate 8 kamera główna interfejsHuawei Mate 8 kamera główna interfejs

Prócz niejako obowiązkowej Panoramy i HDR uwagę zwracają dwie pozycje.

Tryb Super noc poprawiać ma jakość zdjęć wykonywanych w słabym świetle, ale liczyć trzeba się tu z koniecznością sięgnięcia po statyw. Czas naświetlania jest na tyle długi, że bez tego akcesorium nic nie zdziałamy.

Inaczej jest już w przypadku chęci skorzystania z trybu Zaawansowane. Powala on ręcznie korygować poszczególne parametry i tym samym nie zdawać się na automatykę sprzętu. Chociaż akcentuję, iż Huawei Mate 8 nie jest fotograficznym goliatem, obecność omawianego elementu muszę pochwalić. Tym bardziej, że korzystanie z belek jest bardzo wygodne, a całość nie jest jedynie sztuką dla sztuki.

Huawei Mate 8 kamera główna interfejs

Huawei Mate 8 kamera główna interfejs

Oczywiście interfejs po przesiadce na przednią kamerę się nie zmienia. Liczba dostępnych opcji znacząco jednak spada.

Huawei Mate 8 kamera przednia interfejsHuawei Mate 8 kamera przednia interfejs

Jakość filmów

Niestety w przypadku filmów Huawei Mate 8 także odstaje od konkurentów z podobnego przedziału cenowego. Nie chodzi mi już tyle o sam fakt, iż kamera główna pozwala rejestrować wideo w maksymalnej rozdzielczości Full HD a nie 4K, ale oczywiście o samą jakość tego co otrzymujemy.

Producent nie zapomniał na szczęście o optycznej stabilizacji obrazu. Nie można jednak korzystać z niej podczas nagrywania w 60 kl./s,  jedynie w 30 kl./s. Poza tym dostępne są jeszcze opcje 720p, VGA, QVGA oraz MMS (176x144 pikseli).


W przypadku przedniej kamery mamy te same ustawienia związane z rozdzielczością, brakuje tylko Full HD w 60 kl./s.


Smartfon (głównie) dla biznesu?

Omawiany smartfon to, nie da się ukryć, propozycja głównie dla biznesu. Jeśli określenie to nico zbyt mocno ogranicza potencjalne grono odbiorców należałoby doprecyzować, że Huawei Mate 8 to urządzenie do pracy. Wynika to może nie tyle z jakości wykonania i stylistyki, co z gabarytów, wydajności, oprogramowania i wbudowanej, bardzo dobrej baterii.

Oczywiście przy zakupie nie trzeba będzie okazywać się dokumentacją potwierdzająca prowadzenie firmy, a powyższe elementy docenić może każdy. Niestety. Ideałów nie ma i chociaż Huawei Mate 8 jest tego bliski, producent o niektóre kwestie zadbał nieco mniej. Nie imponują, a być może nawet nieco zawodzą, możliwości fotograficzne. W ogólnym rozrachunku jest to jednak model, którego zakupu nikt żałować nie powinien.

 • doskonała jakość wykonania i atrakcyjna stylistyka
 • duży ekran o wystarczającej szczegółowości, cienkie ramki
 • bardzo płynne działanie
 • Android 6.0 z rozbudowaną, ale czytelną nakładką EMUI 4.0
 • bardzo dobra wydajność procesora i układu graficznego
 • łączność LTE i NFC
 • bardzo szybki czytnik linii papilarnych
 • bardzo dobry czas pracy na baterii
 • obsługa dwóch kart SIM...
   
 • ...przy rezygnacji z karty microSD
 • delikatnie wystający moduł głównego aparatu
 • zdjęcia gorsze niż u konkurentów z tego przedziału cenowego
 • średnia jakość materiałów wideo

Dobry ProduktSuper Design

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snack3rS7X
  7
  Szkoda, że to najczęściej 6-calowe kolosy mają prawidłowo zachowany stosunek powierzchni ekranu do powierzchni całego smartfona, chciałbym zobaczyć urządzenie 4-4,5calowe o takim stosunku...
  • avatar
   detomaso
   0
   Ciekawy test. Mam pytanie o dwie sprawy. Jak sprawuje się NFC oraz odbiornik GPS. Wiemy, że są ale jak działają?
   Jak szybko GPS łapie fixa? Czy wymiana danych poprzez NFC odbywa się bez problemu czy trzeba więcej zachodu. Byłbym wdzięczny za uzupełnienie testu.
   Pozdrawiam
   • avatar
    Wiskas
    0
    Ja zakupiłem Chińczyka za 118£ ( około 700zł? ) leagoo shark 1 bo potrzebuję dużego teł z dużą baterią (6300mah) i jestem ciekaw jak te urządzenie wypadnie na tle tego smarta za 2700zł. Ja osobiście w gry na smarcie nie gram więc mi mtk6753 +3Gb RAM wystarczy....grubość telefonu też wyglada dobrze około 8.5mm ....oczywiście fullHD i parę innych bajerów... Sam smart też prezentuje się ładnie... Zobaczymy...liczę na dobre budzetowe urzadzenie....5 x tańsze od recenzenta dla zainteresowanych darmową reklama dane smarta http://www.leagoo.com/m/view.php?aid=195