Smartfony

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 6 min.

Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona Huawei Mate 8 znajdziecie w rankingu smartfonów.

3.7

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
19525
GFXBench T-Rex
44 kl/s
SunSpider JavaScript
486 ms
AnTuTu 5
79923
GFXBench Manhattan
19
5.4

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2300 MHz
Pamięć RAM
3072 MB
Przekątna ekranu
6.0 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
1920 px
Waga
185 g
3.8

Bateria

Bateria - internet
714 min.
Bateria - filmy
673 min.
8.0

Ocena subiektywna

Jakość filmów
4.1
Jakość zdjęć
4.5
Jakość wykonania
5.4

Wyniki szczegółowe Huawei Mate 8.

Pojedynek: Huawei Mate 8 vs Microsoft Lumia 950 XL

Huawei Mate 8 vs Microsoft Lumia 950 XL

Pojedynek: Huawei Mate 8 vs Samsung Galaxy S6 edge+

Huawei Mate 8 vs Samsung Galaxy S6 edge+

Huawei Mate 8 i niech moc będzie z Tobą

Powyższe rezultaty osiągane przez Huawei Mate 8 dają jasno do zrozumienia, że jest to urządzenie o dużej wydajności. Spodziewałem się potwierdzenia tego w codziennym użytkowaniu i takowe otrzymałem. Nie dostrzegłem najmniejszych problemów nie tylko podczas pracy samego systemu, ale także dodatkowych aplikacji i gier.

Co zapewnia takie efekty? Jest to 64-bitowy Hisilicon Kirin 950 wykonany w procesie technologicznym 16 nm i składający się z 8 rdzeni - 4x A72 2.3 GHz + 4x A53 1.8 GHz. Dochodzi do tego jeszcze pomijany często koprocesor i5 biorący na siebie część najprostszych zadań oraz układ graficzny Mali-T880 MP4. Razem z 3 GB pamięci RAM stanowi to jedno z najciekawszych połączeń z jakim dane było mi się zetknąć. Także, jeśli chodzi o temperaturę - obudowa robiła się nawet pod dużym obciążeniem podzespołów jedynie trochę cieplejsza.

Huawei Mate 8 gry

Jednocześnie nie jest źle jeśli chodzi o przestrzeń na dane. Z zapisów mówiących o 32 GB tak naprawdę do dyspozycji mamy na starcie około 25 GB. Dodatkowo rozbudować można to o kartę micro SD, ale tylko jeśli nie chce się korzystać z dwóch kart SIM. Ot, uroki hybrydowych slotów.

Huawei Mate 8 pamięć

Bateria

Na palcach jednej ręki policzyć można chyba smartfony, w których bateria wymieniana jest w gronie największych atutów. Mimo dużego ekranu i wysokiej wydajności, zaliczyć można do tego grona Huawei Mate 8.

Dość dobrze wypadły nasze standardowe testy. Czas nieprzerwanego odtwarzania materiału wideo w jakości HD wyniósł 11 godzin i 13 minut (przy jasności ekranu i głośności dźwięku równych 50%). Jeszcze lepsze rezultaty udało osiągnąć się podczas przeglądanie stron internetowych (Wi-Fi, jasność ekranu na poziomie 50%) - 11 godzin i 54 minuty.

Huawei Mate 8 test bateria

Zapewne ciekawi was, jakie ma to przełożenie na typowy czas pracy. W przypadku Huawei Mate 8 to około 1,5-2 dni z czego mniej więcej 6,5-7,5 godzin przypada na włączony ekran. Oczywiście przy bardzo intensywnym korzystaniu z urządzenia wynik będzie nieco niższy, ale i tak spokojnie wytrzyma ono całą dobę. Z drugiej strony, wiele osób nie powinno mieć problemów z osiągnięciem trzech pełnych dni pracy.

Android 6.0 z EMUI 4.0

Huawei Mate 8 pracuje pod kontrolą systemu Android 6.0 Marshmallow. Dla nikogo nie powinno być jednak zaskoczeniem, iż platforma ta wzbogacona została o autorską nakładkę producenta Emotion UI. Również ona oferowana jest w najnowszej wersji - 4.0. O aktualność oprogramowania dba wbudowany Aktualizator.

Huawei Mate 8 aktualizatorHuawei Mate 8 system

Interfejs będzie odbierany zapewne indywidualnie, mi się spodobał, poza tym daje dość szerokie możliwości w zakresie personalizacji.

Od góry dostajemy się do menu powiadomień i skrótów. Można to delikatnie dostosować. Tak zwany Inteligentny wybór powoduje pokazanie się najpierw powiadomień, a później skrótów. Jeśli tych pierwszych (nowych) brakuje, wyświetlają się skróty. Można też korzystać z drugiej opcji i przeciągając (cały czas od góry) z lewej strony ekranu wysuwać powiadomienia, a z prawej skróty.

Ikony skrótów również ustawić można pod kątem własnych preferencji pamiętając jedynie o ograniczeniu co do liczby - zawsze będzie ich 9.

Huawei Mate 8 ekran głównyHuawei Mate 8 aplikacje
Huawei Mate 8 powiadomieniaHuawei Mate 8 skróty

Nawet w przypadku ekranu blokady nie wypada powiedzieć, iż nie dzieje się tu nic ciekawego. Zmieniające się przy każdej próbie aktywowania ekranu (lub nie, jeśli sobie nie życzymy) tapety to jedno, ale można dostać się z jego poziomu do górnego menu, jak również dodatkowego, rozwijanego od dołu i pozwalającego na szybkie skorzystanie z kilku opcji.

Huawei Mate 8 ekran blokadyHuawei Mate 8 ekran blokady menu

Wspomniane wyżej opcje personalizacyjne to głównie (ale nie tylko) zmiana motywu graficznego. Domyślnie mamy ich 6, ale bez problemu pobrać można dodatkowe, których jest naprawdę sporo. Co dają? Różne tapety, kolory i ikony. Dodatkowo korygować można też przejścia (tych jest osiem) pomiędzy kolejnymi ekranami.

Huawei Mate 8 motywyHuawei Mate 8 motyw różowy

Zabrakło mi możliwości ukrycia dolnego paska z przyciskami ekranowymi, do czego przyzwyczaiłem się podczas testów ostatnich Lumii. Warto jednak nadmienić, że możliwa jest tutaj zmiana ich układu.

Huawei Mate 8 pasek nawigacyjny

Dodatkowo skorzystać można z przycisku wiszącego. Ten umieścić można w dowolnym miejscu - aczkolwiek zawsze przy jednej z krawędzi ekranu. Jest on wysuwany w razie potrzeby i zapewnia dostęp do 5 pozycji.

Huawei Mate 8 przycisk wiszący konfiguracjaHuawei Mate 8 przycisk

Huawei Mate 8 - praca na podzielonym ekranie

Jedną z ciekawszych kwestii jest tutaj możliwość pracy na podzielonym ekranie. Dostęp do tej opcji uzyskuje się poprzez narysowanie linii w poprzek ekranu. Trzeba zrobić to jednak zgięciem palca (kostką) i nieszczególnie mi to wychodziło. Na szczęście ten sam efekt daje dłuższe przytrzymanie przycisku Ostatnie zadania.

Co do działania trybu podwójnych okienek, jest dobrze, tym bardziej, że przy 6-calowym ekranie ma to już sens. Producent zdecydował się tutaj jednak na pewne ograniczenie i dlatego też możliwe jest wykorzystanie jedynie 8 aplikacji domyślnie znajdujących się w pamięci urządzenia - Filmy, Galeria, Notatnik, Pliki, E-mail, Motywy, Kalendarz i Kalkulator. Można dodać programy instalowane przez siebie, ale tylko niektóre.

Huawei Mate 8 podzielony ekranHuawei Mate 8 podzielony ekran praca

Czytnik linii papilarnych

Chociaż coraz częściej podejmowane są próby lokowania czytnika linii papilarnych w innych miejscach niż tylny panel, w tym przypadku postawiono na najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie. Nie uważam tego za wadę, mimo dużych rozmiarów urządzenia dostęp do omawianego elementu jest bardzo dobry. Działanie czytnika, a także zakres jego zastosowania wypadają rewelacyjnie.

Bez konfigurowania cieszyć można się trzema opcjami. Chwilowe przytrzymanie palca służyć może do wykonania zdjęcia, odebrania połączenia lub zatrzymania alarmu. Po zeskanowaniu odcisku palca korzystać można z błyskawicznego odblokowywania ekranu, a także możliwości odblokowywania dostępu do aplikacji czy do sejfu (miejsce na szyfrowane zdjęcia, filmy i inne pliki).

Oczywiście po skonfigurowaniu odcisku palca nie tracimy sposobności korzystania z 3 pierwszych opcji, a jedynie rozszerzamy funkcjonalność czytnika. Co najważniejsze, działa on bezbłędnie i jest niezwykle szybki.

Huawei Mate 8 czytnikHuawei Mate 8 czytnik konfiguracja
Huawei Mate 8 czytnik konfiguracja zakończonaHuawei Mate 8 czytnik funkcje

Menedżer telefonu

Przydatnym dla wielu narzędziem okazać może się Menedżer telefonu. To z jego poziomu szybko dostać można się do kilku elementów, w tym do opcji optymalizacji pozwalającej zwolnić pamięć poprzez usunięcie zbędnych elementów.

Tutaj też szybko dostosujemy między innymi Ochronę przed nękaniem oraz przejdziemy do Menedżera baterii, który oferuje szereg opcji pomagających wydłużyć czas pracy i prezentujących statystki.

Huawei Mate 8 menedżer telefonuHuawei Mate 8 menedżer telefonu optymalizacja
Huawei Mate 8 menedżer bateriiHuawei Mate 8 menedżer baterii ustawienia

Obsługa jedną dłonią, a może gestami?

Przy tak dużym ekranie nie mogło zabraknąć opcji pozwalającej na obsługę urządzenia jedną dłonią. Producent przewidział możliwość minimalizowania ekranu oraz przesuwanie klawiatury. Co ważne, w obydwu przypadkach odbywać może się to do prawej lub lewej krawędzi.

Huawei Mate 8 miniaturowy podgląd ekranuHuawei Mate 8 przesuwanie klawiatury

Poza tym producent pokusił się kilka opcji związanych z obsługą urządzenia gestami. Zaskoczenia nie ma, ponieważ dotyczą one głównie dźwięków. Dodatkowo skorzystać można tu z gestów wykonywanych zagięciami palców. To pozwala na wykonanie tak zwanego Inteligentnego zdjęcia ekranu, otworzenie aplikacji poprzez narysowanie wybranej litery czy wspominane już wyżej aktywowanie tryby dwóch okien.

Huawei Mate 8 sterowanie ruchemHuawei Mate 8 gesty rysowanie

Multimedia

Nie samą pracą człowiek żyje i mając do dyspozycji smartfona nie sposób nie zetkną się z multimediami. Domyślne odtwarzacze to tutaj po prostu Filmy i Muzyka. Obydwa działają bez zarzutu, pierwszy jest przy tym do bólu uproszczony, drugi ma nieco więcej dodatkowych opcji, które jednak przy posiadaniu obszerniejszej biblioteki audio wydają się czymś obowiązkowym.

Poniżej rzut oka na odtwarzacz muzyczny właśnie, aczkolwiek mogę nadmienić jeszcze, że sama jakość dźwięku jest dobra. Jak już wcześniej napisałem, głośnik ulokowany został na dolnej krawędzi, co w niczym mi nie przeszkadzało. Na plus naprawdę spora moc głośnika, a także wsparcie dla dts.

Huawei Mate 8 odtwarzacz muzycznyHuawei Mate 8 odtwarzacz muzyczny interfejs
Huawei Mate 8 odtwarzacz muzyczny listaHuawei Mate 8 odtwarzacz muzyczny ustawienia

W trosce o zdrowie

Na pokładzie znalazła się też aplikacja Zdrowie, której nazwa jasno daje do zrozumienia, czego się spodziewać. Może liczyć ona pokonywany przez nas dystans, a także spalane kalorie w ciągu całego dnia, bądź też podczas konkretnej czynności.

Domyślnie oferowane są tu trzy aktywności fitness - chód, bieg oraz jazda na rowerze. Z racji gabarytów urządzenia widzę możliwość zabrania go w plener jedynie przy tej pierwszej.

Klawiatura

Standardowo przy teście smartfona wypada spojrzeć też na klawiaturę. Poniżej zobaczyć możecie, jak prezentuje się jej interfejs. Co do samego działania, w tym podpowiedzi i autokorekty, nie można mieć zastrzeżeń.

Huawei Mate 8 klawiatura