Smartfony

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 3 min.

1.3

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
7842
GFXBench T-Rex
15 kl/s
SunSpider JavaScript
1800 ms
AnTuTu 5
36573
GFXBench Manhattan
6
4.7

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
1500 MHz
Pamięć RAM
2048 MB
Przekątna ekranu
5.2 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
1920 px
Waga
160 g
2.9

Bateria

Bateria - internet
500 min.
Bateria - filmy
570 min.
7.8

Ocena subiektywna

Jakość filmów
4.0
Jakość zdjęć
5.0
Jakość wykonania
4.6

W kilku słowach

Po Snapdragonie 616 nie spodziewałem się rewelacyjnych wyników w testach wydajności. W większości wypadków poza jednym są one dokładnie takie, na jakie może pozwolić ta jednostka. Problem Huawei Shot X sprawił test JavaScript. Smartfon uzyskał w nim rezultat, którego już dano moje oczy nie oglądały. Czas 1786 ms nawet kilka lat temu nie wywołałby burzy oklasków.

Czy to oznacza, że Huawei ShotX miał problemy podczas serfowania po sieci? Nic podobnego. Strony przegląda się komfortowo, aczkolwiek rezultat tego benchmarku może mieć wpływ na przeciętny czas pracy na baterii podczas zwiedzania zakamarków sieci.

A jak z responsywnością systemu i aplikacji w realnych warunkach? Wiadomo, że pewnego progu wydajnościowego nie można przekroczyć bo wtedy komfort obsługi natychmiast spada do zera. Huawei Shot X balansuje na granicy, utrzymując się po tej dobrej stronie jeśli nie przesadzimy z wymogami jak na przykład najwyższe detale w wymagających grach. Pomocne są tutaj 2 GB pamięci, dzięki czemu nawet po uruchomieniu kilku aplikacji system nie dostawał zbyt często czkawki.

Akumulator

Czytając w specyfikacji, że pojemność akumulatora wynosi 3000 mAh, a ekran to tylko FullHD, mamy prawo mieć wielkie nadzieje. Jednak sam akumulator to nie wszystko. Istotna jest nie tylko energia, ale i to jak ją smartfon zużywa.

Huawei ShotX mogę zaliczyć do smartfonów, które wytrzymają ponad dzień po naładowaniu akumulatora. O ile ten dzień, nie będzie wypełniony od rana do wieczora mobilną aktywnością.  Bo niestety takie intensywne użytkowanie pokazało, że 3000 nie zawsze równa się 3000.

Droższy, ale nadal w tym samym segmencie cenowym, Samsung Galaxy A5 (2016) z o 100 mAh mniej pojemnym akumulatorem notował o niebo lepsze wyniki. Tymczasem Huawei  ShotX sygnalizuje nam, że jest przeciętnie. Gdy akumulator będzie bliski wyczerpania, a w zasięgu nie będzie źródła energii, pozostaje nam tryb ultraoszczędny baterii, który zmienia smartfon w zwykły telefon komórkowy.

Android 5.1.1 z EMUI 3.1

Oprogramowanie Huawei ShotX jest skromne, ale dzięki temu nie odnosimy wrażenia, że producent chce na siłę nas przekonać do tysiąca zbędnych aplikacji. System to obecnie to Android 5.1.1 z nakładką EMUI 3.1. Lista aplikacji zawiera tylko te najpotrzebniejsze.

Oprócz standardowego pakietu narzędzi Google znalazły się aplikacje do obsługi multimediów, podstawowy zestaw narzędzi (menedżer plików, notatnik, radio, dyktafon, narzędzie kopii zapasowej) oraz aplikacje społecznościowe (Facebook, Twitter, Instagram, Messenger). Do pracy biurowej, od razu po wyjęciu z pudełka, przeznaczono pakiet WPS.

Dostępna pamięć w smartfonie

Dostępna w Polsce wersja Huawei ShotX dysponuje 16 GB pamięcią wbudowaną. Po odliczeniu przestrzeni dla systemu i preinstalowanych narzędzi, pozostaje nam 9,4 GB wolnego miejsca. Dość dużo by nie martwić się o jej zapełnienie już pierwszego dnia.

Pamięć możemy rozszerzyć za pomocą karty pamięci microSD, a także podłączając zewnętrzny nośnik poprzez port microUSB.

Motywy

Każdy kto lubi by smartfon się zmieniał i dopasowywał do nastroju właściciela, polubi bibliotekę darmowych motywów EMUI. Motywy stylizują tapetę, ikony aplikacji i systemowe widgety.

Zarządzanie telefonem

Huawei w ShotX tak jak w swoich innych smartfonach oddaje do dyspozycji  Menedżer telefonu. Za jego pomocą przyśpieszymy działanie, wyczyścimy pamięć, określimy zasady korzystania przez aplikacje z komórkowych pakietów danych, ochronimy aplikacje przed niepowołanym dostępem, a także zablokujemy te kontakty, z którymi korespondencja jest uciążliwa. Narzędzie Kopia zapasowa, do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych w smartfonie, na nośniku microSD, umieszczono w folderze Narzędzia.

Obsługa czytnika linii papilarnych

Czytnik linii papilarnych, jak już powiedziałem, działa śpiewająco. Możemy zdefiniować do pięciu wzorców palców.

Dla użytkowników dwóch kart SIM

Osoby, które zdecydują się na wykorzystanie obu slotów nanoSIM, mogą, podobnie jak w innych smartfonach DualSIM,  określić priorytety i typ komunikacji dla każdej z kart. Da się także dopasować odpowiednie dzwonki do każdej z kart.

Ułatw sobie pracę

Huawei stopniowo wdraża i w tańszych smartfonach funkcje zarezerwowane dla topowych modeli. Przykładem jest  funkcja rysowania liter na zablokowanym ekranie, co prowadzi do uruchomienia odpowiednich narzędzi. W ustawieniach Huawei ShotX kryje się też wiele innych opcji ułatwiających pracę. Na pytanie jakie to opcje, odpowiedzą poniższe zrzuty ekranowe.