Akcesoria do telefonów

System Android Wear 2.0, funkcjonalność

przeczytasz w 3 min.

System Android Wear 2.0

Długo oczekiwany system Android Wear 2.0 wnosi szereg zmian, które wprowadzają go o poziom wyżej w stosunku do wersji 1.x. Było to konieczne by móc lepiej konkurować z systemem Tizen od Samsunga.

Interfejs

Najbardziej dostrzegalną zmianą w stosunku do poprzednich wersji systemu jest odświeżony interfejs, który jest zdecydowanie szybszy oraz przyjaźniejszy w obsłudze niż ten znany z poprzednich wersji Android Wear. Wyświetlane treści oraz powiadomienia są czytelne, co na malutkich ekranach smartwatchy jest niezwykle pożądane.

huawei watch 2 screen 1huawei watch 2 screen 2

Interfejs pozwala nie tylko na sprawną nawigację oraz łatwe odczytywanie treści. Równie ważna jest jego ciemna kolorystyka, co w moim odczuciu nie tylko wygląda lepiej, lecz także pozwala zaoszczędzić baterię w smartwatchach z wyświetlaczem AMOLED, takich jak właśnie Huawei Watch 2.

Przeciągnięcie ekranu w lewo lub prawo pozwala wybrać ulubioną tarczę zegarka, natomiast przesunięcie palcem z góry do dołu rozwija panel szybkich ustawień, w którym można między innymi dostosować jasność wyświetlacza, wyciszyć powiadomienia lub po prostu sprawdzić poziom naładowania baterii.

huawei watch 2 screen 3huawei watch 2 screen 4

Powiadomienia, tak samo jak w starszych wersjach systemu są wysuwane z dolnej części ekranu. Oprócz powiadomień przekopiowanych ze smartfona w centrum notyfikacji znajdziemy również takie, które dostosowują się do aktualnej sytuacji.

Np. gdy podróżujemy samochodem, zegarek automatycznie poinformuje nas o utrudnieniach na naszej trasie, gdy wejdziemy do galerii handlowej pokaże nam listę znajdującej się w niej sklepów, poinformuje o pogodzie w miejscowości, w której aktualnie się znajdujemy czy też pokaże statystyki naszej aktywności fizycznej. Duża część tej funkcjonalności opiera się na asystencie Google oraz aplikacji Google Fit.

huawei watch 2 screen 13huawei watch 2 screen 14

Listę zainstalowanych na zegarku programów otwiera się przy pomocy pojedynczego wciśnięcia górnego przycisku imitującego koronkę zegarka.

Wbudowany Sklep Play

Android Wear jest platformą, na której znajdziemy (o ile będziemy dobrze szukać) dziesiątki dobrych aplikacji, które pozwolą na znaczne poszerzenie możliwości smartwatcha. W poprzednich wersjach systemu programy można było jedynie pobierać z poziomu smartfona, z którym był sparowany zegarek.

huawei watch 2 screen 5huawei watch 2 screen 6

Obecnie Wear w wersji 2.0 posiada wbudowany sklep Google Play, co umożliwia na przeglądanie oraz instalowanie aplikacji wprost z poziomu smartwatcha. Zdecydowanie ułatwia to dodawanie nowych aplikacji oraz zarządzanie zainstalowanymi oraz przede wszystkim pozwala instalować na zegarku aplikacje, których nie chcemy mieć na smartfonie. Wcześniej, aby program pojawił się na smartwachu, musiał być najpierw zainstalowany na smartfonie - teraz nie jest to konieczne.

Dzięki wbudowanemu Sklepowi Play z aplikacji mogą cieszyć się nie tyko osoby ze smartfonami z Androidem, lecz także użytkownicy iPhone’ów, które oczywiście nie mają dostępu do sklepu z aplikacjami Google.

Przebudowane aplikacje oraz nowe możliwości

Wiele aplikacji znanych z pierwszych odsłon Android Wear przeszło zupełną przebudowę, która oprócz rozbudowania ich możliwości sprawiła, że są wygodniejsze w obsłudze.

huawei watch 2 screen 9huawei watch 2 screen 10

Jedną z nich jest Google Fit. Program ten w wersji na Wear 2.0 wspiera jeszcze szersze spektrum ćwiczeń pozwalających na utrzymanie dobrej formy. Wyniki naszych treningów możemy wzbogacić o dane z pulsometru oraz GPS, a następnie zsynchronizować z telefonem.

Komendy głosowe w języku polskim

Android Wear 2.0 rozpoznaje wiele komend w języku polskim. Możemy bez problemu podyktować do kogoś SMS-a, odpisać na wiadomość z Messangera lub ustawić alarm. Rozmowa z zegarkiem nie jest jednak zawsze najlepszą metodą na wprowadzanie tekstu, dlatego długo czekałem, aż w Android Wear zostanie w końcu zintegrowana wygodna klawiatura. To moim zdaniem najważniejsza funkcja każdego nowoczesnego smartwatcha.

Klawiatura Google

Na szczęście deweloperzy wysłuchali próśb użytkowników i zintegrowali w systemie klawiaturę, która pomimo niewielkiego rozmiaru jest dość wygodna i w miarę precyzyjna. Jest tak za sprawą pisania metodą Swype, w której przeciągamy palec po klawiaturze, a ona sama zgaduje co chcieliśmy wpisać. Klawiatura Google na Android Wear posiada wbudowany słownik języka polskiego..

huawei watch 2 screen 7huawei watch 2 screen 8

Obecność klawiatury zachęca deweloperów aplikacji takich jak Messanger, Whatsapp czy też Telegram do rozszerzenia możliwości ich aplikacji. Najlepszym tego przykładem jest ostatnia z nich, której funkcjonalność jest wręcz identyczna, w porównaniu do tej znanej z wersji na smartfony.

Rozmowy telefoniczne wprost z zegarka

Android Wear 2.0 pozwala także na łatwiejsze wykonywanie połączeń wprost z zegarka. Wystarczy włączyć aplikację Telefon, wybrać interesujący nas kontakt, a całe połączenie zostanie wykonane z poziomu smartwatcha. Jedynym warunkiem jest to, by był on połączony ze smartfonem lub miał włożoną kartę SIM. Huawei Watch 2 pozwala na komfortowe prowadzenie rozmów, nawet gdy nie mówimy bezpośrednio do zegarka, na przykład wtedy gdy akurat prowadzimy samochód.

huawei watch 2 screen 11huawei watch 2 screen 12

Wbudowany głośniczek poza możliwością prowadzenia rozmów bezpośrednio z zegarka przyda się również do odtwarzania alarmów lub w czasie zabawy z różnymi multimediami. Na przykład dla zapaleńców lubiących oglądanie filmów na malutkim ekranie, istnieją aplikacje umożliwiające przeglądanie YouTube. Killer feature. ;)

Wbudowany sklep Play oraz lepsze aplikacje pozwalają na uniezależnienie się od smartfona, jednak ostatecznie zależy to od tego na którą wersję Huawei Watch 2 się zdecydujemy – z LTE czy z samym Wi-Fi.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login