Laptopy

Wydajność, czas pracy, ekran

przeczytasz w 4 min.

Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.

7.9

Wydajność ogólna

PCMark 7 | Ogólny
7607 pkt
Cinebench 11.5 (archiwum)
9.62
PCMark 8 | Home Accelerated
4619 pkt
PCMark 8 | Work Accelerated
4763
PCMark 8 | Creative Accelerated
8665
7.6

Wydajność 3D

3DMark | Ice Storm
118410
3D Mark 11 | Performance
24550
3DMark | Cloud Gate
29368
Unigine | Heaven, HD, DX11
272
3DMark 06 HD
35875
3DMark | Sky Diver
38089
3DMark | Fire Strike Extreme
15446
3DMark | Fire Strike
22475
1.3

Czas pracy na baterii

Bateria | wydajność
100 min.
0.8

Pobór energii

Oszczędzanie energii 2D
54 W
Wysoka wydajność 2D
150 W
Wysoka wydajność 3D
511 W
8.7

Jakość ekranu

Maksymalna luminancja
324 cd/m2
Kąty widzenia pionowe
5
Kąty widzenia poziome
5
4.5

Wydajność dysku

AS SSD | zapis sekwencyjny
719 Mb/s
AS SSD | odczyt sekwencyjny
954 Mb/s
Crystal Disk Mark | zapis sekwencyjny
729 Mb/s
Crystal Disk Mark | odczyt sekwencyjny
1029 Mb/s
PCMark 7 | System Storage
5586
PCMark 8 | Storage
4886
Start systemu | AS SSD, odczyt 4K-64 Thrd
346 Mb/s
Start systemu | CrystalDiskMark, odczyt 4K QD32
295 Mb/s
8.0

Ocena recenzenta

Jakość laptopa
4
Jakość klawiatury
4.5
Jakość obrazu
5
Jakość głośników
4.5
Cicha praca
2
8.3

Wydajność Gry | Full HD

Wiedźmin 3 | 1920x180, wysokie
119 kl/s
GTA V | 1920x1080, wysokie
120 kl/s
Thief | 1920x1080, wysokie
118 kl/s
Fallout 4 | 1920x1080, wysokie
60 kl/s
MGS V | 1920x1080, wysokie
60 kl/s
The Division, 1920x1080, wysokie
144 kl/s
Rise of the Tomb Raider, 1920x1080, wysokie
101 kl/s
Far Cry Primal, 1920x1080, wysokie
81 kl/s

Wyniki szczegółowe Hyperbook GTR87 VR SLI

Wydajność

Hyperbook GTR87 VR SLI wyposażono w procesor Intel Core i7-6700K. To czterordzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 4 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 4,2 GHz. TDP procesora wynosi 91 W. Jak łatwo przewidzieć, w teście Cinebench uzyskał on bardzo wysoki wynik - 9,62 pkt.

Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 530, ale nie jest on wykorzystywany przez laptopa, który korzysta wyłącznie z dedykowanej karty graficznej. A właściwie nie z jednej ale z dwóch, a są to nie byle jakie karty. To najnowsze, desktopowe Nvidia Geforce GTX 1080 z 8 GB pamięci GDDR5 połączone w SLI. Wyobrażasz sobie jakie daje to możliwości? Ja przed przystąpieniem do testów, też nie wiedziałem czego się spodziewać. Konfigurację uzupełnia 64 GB pamięci RAM (czyli maksimum ile może obsłużyć laptop). Warto podkreślić, że jest to pamięć DDR4 2133 MHz.

Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz jasna w benchmarkach - wyniki znajdują się powyżej. Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.

3dmark

Jak łatwo było przewidzieć, wyniki osiągnięte przez tego laptopa, wprost miażdżą dotychczasowych liderów wydajności. Dość powiedzieć, że Hyperbook X77DM z takim samym procesorem, ale pojedynczą grafiką Nvidia Geforce GTX 980 osiągnął w teście Fire Strike Ultra "zaledwie" 3056 pkt. Nokaut to mało powiedziane.

Wydajność w grach

Nie ma co owijać w bawełnę, tylko od razu przejść do meritum. Sprawdzę możliwości Hyperbooka w kilku topowych produkcjach.

Wiedźmin 3

Na pierwszy rzut poszedł oczywiście Wiedźmin 3. Po uruchomieniu gry ustawiłem rozdzielczość na UHD, szczegółowość grafiki na Uber, postprocesy na najwyższy poziom, podobnie jak wszystkie inne graficzne parametry. Efekt? Absolutnie, całkowicie i bez większego wysiłku osiągnięta płynna animacja na poziomie 60 kl./s. 

Wiedźmin 3

Przyjemność z oglądania hitu CD Projekt RED w pełnej krasie jest naprawdę niesamowita. Sorry konsole, ale możecie się schować przy takim pokazie siły i możliwości. Z ciekawości odpaliłem też Wiedźmina w rozdzielczości Full HD. Wynik - 120 kl./s pozostawię bez komentarza.

The Division

The Division

Test w The Division wypadły równie pomyślnie. Test w UHD i jakości ultra dały wyni 58 kl./s. Zmniejszając rozdzielczość na Full HD liczba klatek wzrosła do 144.

Far Cry Primal

Far Cry Primal

Kolejny wielki tytuł w jakim testujemy wydajność sprzętu to Far Cry Primal. Uzyskany wynik jest jeszcze lepszy - 73 kl./s w rozdzielczości UHD i najwyższych ustawieniach.

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider

Lara Croft i najnowsza odsłona jej przygód to wciąż bardzo popularny tytuł. Nawej jeśli już go ukończyliście, to warto wrócić, by przekonać się jak wygląda w UltraHD i bardzo wysokich ustawieniach graficznych. Średnia liczba klatek na sekundę to 69.

GTA V

GTA V

Nie mogłem odmówić sobie także testów GTA V. Tutaj wynik był nieco niższy ale wciąż niezły. Rozdzielczość UHD i wymaksowane wszystkie parametry graficzne wciąż pozwoliły na uzyskanie średnio 53 kl./s.

Thief

Thief

Z ciekawości uruchomiłem nieco już leciwy tytuł, który jednak ma spore wymagania sprzętowe i jeszcze niedawno potrafił napsuć krwi nawet laptopom o mocnej konfiguracji. Tym razem Thief nie spowodował nawet lekkiej zadyszki Hyperbooka, a ustawienie wszystkich opcji graficznych na maksimum i tak dało wynik 86 kl./s.

Dysk twardy

W testowanej konfiguracji Hyperbook wyposażony został w dwa dyski Crucial o pojemności 275 GB połączone w Raid 0. Dzięki nim laptop pracuje błyskawicznie, płynnie i bez zacięć. 500 GB miejsca na przechowywanie danych również jest mile widziane. Hyperbook GTR87 wyposażyć można łączne w cztery dyski, wszystko zależy od naszych potrzeb (i możliwości portfela).

crystal disk mark

as ssd

Ekran

Hyperbook GTR87 w testowanej przeze mnie wersji wyposażono w ekran o przekątnej 17,3 cala i rozdzielczości UHD 3840 x 2160 pikseli. Dostępna jest także wersja z wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD. W obu przypadkach jest to matowa matryca IPS o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów i szerokich kątach widzenia.

kolorymetr

Maksymalna jasność zmierzona kolorymetrem to 324 cd/m2. Tak wysoka rozdzielczość w laptopie to wciąż rzecz rzadko spotykana, a nawet jeśli, to brakowało mocy i wydajności, by w pełni wykorzystać możliwości takiego ekranu. Tym razem jest inaczej, bowiem Hyperbook dysponuje takimi zasobami mocy obliczeniowej, że poradzi sobie z każdym, absolutnie każdym zadaniem, jakie się przed nim postawi. W tym przede wszystkim z grami w najwyższej rozdzielczości, których oglądanie w takiej wersji jest szalenie satysfakcjonujące.

Czas pracy

Jak łatwo można się domyślić, laptop ten nie jest tytanem mobilności, nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Hyperbook GTR87 wyposażony jest w sporych rozmiarów akumulator (89 wH) ale tak mocne podzespoły robią swoje. Desktopowy procesor, dwie karty graficzne, ekran o rozdzielczości UHD, to nie są energooszczędne komponenty. Wystarczy przypomnieć, że laptop ten potrzebuje aż dwóch zasilaczy, żeby wyobrazić sobie jego apetyt na prąd. Dodam tylko, że chwilami pobór prądu potrafi przekroczyć 500W!

Testy praktyczne to potwierdziły. W trybie maksymalnego oszczędzania energii Hyperbook wyłączył się po godzinie i czterdziestu minutach. Z kolei w trybie pełnej wydajności czas ten skrócił się do zaledwie 60 minut. Co i tak uważam za dobry rezultat biorąc pod uwagę wszystkie wcześniejsze czynniki. Nie ma co się oszukiwać, to nie jest sprzęt, do okazyjnego grania w przerwie między zajęciami, ale laptop do zadań specjalnych (głównie stacjonarnych).

Kultura pracy

Cóż mogę powiedzieć. Powiedzieć, że Hyperbook GTR87 do najcichszych nie należy, to nic nie powiedzieć. Gdy tylko wentylatory się uruchomią (czyli praktycznie w chwilę po uruchomieniu gry), moje uszy wypełnił głośny szum, który narastał w miarę obciążenia podzespołów. Szum jest na tyle głośny, że rozpraszał resztę osób w redakcji, z czego wnioskuję, że granie wieczorem, gdy nasza lepsza połówka położyłaby się spać, będzie dość trudne. Głośność pracy układu chłodzenia tego laptopa skutecznie powstrzyma ją przed zaśnięciem.

temperatury spoczynektemperatury obciążenie

Jednocześnie muszę przyznać, że nie mam zastrzeżeń odnośnie jego wydajności. Panel roboczy, klawiatura pozostają przyjemnie niskie. Mocniej nagrzewa się obszar pod ekranem. Znacznie mocniej natomiast nagrzewają się wyloty powietrza oraz spód laptopa. Gorąco (nomen omen) odradzam trzymanie Hyperbooka na kolanach.

Gwarancja i serwis

Wprowadzając nową markę na rynek, Blue Technology przygotowało dodatkową ochronę gwarancyjną. Producent zapewnia, że każdy laptop jest wyjątkowo dokładnie i skrupulatnie testowany zarówno na etapie produkcji, jak i już przed wysyłką. Wszystko po to, aby mieć pewność, że klient otrzyma sprzęt w 100 procentach sprawny. Gdyby mimo, to wystąpiła jakakolwiek usterka, producent zapewnia bezpłatną wymianę laptopa na nowy w ciągu pierwszych 30 dni.

Blue Technology zapewnia także bezpłatne wsparcie techniczne w formie infolinii przeznaczonej dla użytkowników Hyperbooków oraz serwis w trybie Door to Door.

Hyperbooki posiadają także możliwość serwisowania i wymiany poszczególnych komponentów bez konieczności wysyłania do serwisu całego laptopa. Użytkownik może wysłać na wymianę np. sam dysk twardy lub kartę graficzną, a producent wymieni te elementy i odeśle na wskazany adres. Wszystko zależy od tego, co jest wygodniejsze dla użytkownika.