Laptopy

Matryca, kamera i głośniki

przeczytasz w 2 min.

Hyperbook NH7 - nie oszczędzano na matrycy

Testowana przez nas konfiguracja nie posiada najlepszej dostępnej dla tego modelu matrycy (która oferuje 144 Hz odświeżania), ale i tak jest całkiem nieźle. Producent zastosował matrycę NV173FHM-N46 (BOE07D2), co oznacza przekątną 17,3” z powłoką matową – sprawia to, że z laptopem można wygodnie pracować również na świeżym powietrzu. Odświeżanie to standardowe 60 Hz, natomiast całkiem pozytywnie zaskakuje pokrycie palety kolorów – 87% pokrycia gamutu sRGB oraz 66,5% w przypadku filmowego DCI-P3 – to bardzo przyzwoite wyniki jak na laptopa.

Hyperbook NH17 - Gamut

Kąty widzenia, jak to w przypadku IPS, są wyśmienite. Natomiast nieco gorzej wypada jasność – według producenta ma to być 300 cd/m2, jednak w naszym teście udało się uzyskać jedynie 139 cd/m2 przy maksymalnym rozjaśnieniu matrycy. Równomierność podświetlenia również nie wypada zbyt dobrze –można odnieść wrażenie, że laptop jest podświetlany od górnej krawędzi, a różnica miedzy górą a dołem to blisko 30 cd/m2, co daje w tym przypadku ponad 20% różnicy!

Hyperbook NH17 - iluminancja

Typowy kontrast na poziomie 990:1 jest w porządku, choć nieco odbiega od katalogowych 1200:1. Czas reakcji (rzeczywisty) to około 22 ms, co odpowiada większości paneli reklamowanych jako 5-6 ms czasu reakcji – do grania zawodowego trochę za dużo, ale smużenia nie widać.

Hyperbook NH17 - iluminancja

Gdzieś jednak cięcia muszą być widoczne

Kamera zastosowana w omawianym laptopie jest raczej niskich lotów – do rozmowy przez Skype się nada, ale do nagrywania filmów lub strumieniowania już nie za bardzo. Teoretyczna rozdzielczość 720p i 30 FPS w praktyce wyglądają znacznie gorzej, zwłaszcza przy gorszym oświetleniu. Kamery nie da się fizycznie zasłonić, ale jest przycisk funkcyjny, który powinien ją dezaktywować.

Hyperbook NH17 - kamera

Głośniki zastosowane w NH7 są co najwyżej poprawne. Grają dosyć głośno, ponieważ osiągają nawet 83 dB, jednak dźwięk jest bardzo płaski i wyprany z niskich oraz wysokich tonów. Do oglądania filmików na YT będą w porządku, ale do słuchania muzyki już zupełnie się nie nadają (co nie jest niczym zaskakującym w przypadku laptopów). Mikrofon umieszczono obok kamery i co do jego działania nie mamy zastrzeżeń.

Na kolejnej stronie przyjrzymy się bliżej kulturze pracy oraz możliwościom podkręcania testowanego laptopa.