Laptop do grania w Full HD w najwyższych detalach - test Hyperbook SL504
Laptopy

Laptop do grania w Full HD w najwyższych detalach - test Hyperbook SL504

przeczytasz w 3 min.

Testujemy laptopa do gier Hyperbook SL504 w optymalnej konfiguracji do grania w Full HD. Na pokładzie znalazł się mocny procesor Intel Core i7, grafika RTX 2060 oraz 16 GB RAM, a na dokładkę mamy jeszcze wyświetlacz z odświeżaniem 144 Hz. Solidny pakiet.

Ocena benchmark.pl
  • 4,3/5
Plusy

- wysoka wydajność ogólna i w grach,; - jasny wyświetlacz z odświeżaniem 144 Hz,; - duża liczba złączy,; - wygodna klawiatura,; - wydajny układ chłodzenia,; - solidna obudowa,; - możliwość łatwej rozbudowy i wymiany podzespołów.

Minusy

- przeciętne głośniki,; - uginający się środek klawiatury.

Hyperbook to popularne laptopy do gier polskiego producenta. Zbudowane na bazie kadłubków Clevo dają olbrzymie możliwości personalizacji i dobrania optymalnej konfiguracji laptopa w zależności od potrzeb i zasobności portfela.

Urządzenia tej firmy gościły już na naszych łamach nie raz, często są też umieszczane w naszym rankingu najlepszych gamingowych modeli.

Model, który trafił ostatnio w moje ręce to Hyperbook SL504. Pisaliśmy o nim kilka miesięcy temu, w kontekście wprowadzenia na rynek wersji z ekranem OLED. Egzemplarz, który miałem okazję testować, ma wprawdzie klasyczną matrycę IPS, ale nie oznacza to, że jest mniej godny uwagi. Powiem więcej, ma naprawdę sporo do zaoferowania.

Specyfikacja techniczna Hyperbook SL504

ModelHyperbook SL504
Cena w dniu testu7149 zł
Gwarancja2 lata
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlanie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 15,6", 1920x1080
» IPS, matowy
» częstotliwość odświeżania 144 Hz, Nvidia G-Sync
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 140 stopni
Procesor» Intel Core i7-9750H
» 6 rdzeni / 12 wątków
» 2,6 GHz (4,5 GHz w trybie Turbo) 12 MB cache
» technologia 14 nm, TDP 45W
Pamięć» RAM: 16 GB, DDR4, 2666 MHz
» maksymalnie: 64 GB
Karta graficzna» Intel UHD Graphics 630
» Nvidia Geforce RTX 2060, 6 GB GDDR6
Dysk twardy» 1 TB SSD (2x M.2)
model: Intel
» możliwość montażu trzeciego dysku w złączu SATA
Napęd optycznybrak
Bateria62 Wh
Wymiary36 cm x 26 cm x 3 cm
Waga2,5 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, aluminium
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, aluminium
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax
» Bluetooth 5.0
Złącza» 3x USB 3.0
» 1x USB 3.1 typ C z Display Display Port
» 1x Thunderbolt 3
» 1x HDMI 2.0
» 1x mini Display Port 1.3
» 1x RJ45
» gniazdo audio
» gniazdo mikrofonowe
» czytnik kart pamięci SD
Dodatkowe funkcje» głośniki stereo 2W
» kamerka internetowa
» Oprogramowanie: Control Center

Wygląd i jakość wykonania

Podobno pewnym można być tylko kilku rzeczy na świecie. Okazuje się, że do tej krótkiej listy można dołączyć stylistykę Hyperbooków. Oczywiście jest to nieuniknione, kiedy korzysta się z kadłubków Clevo. Można to uznać za wadę, można za zaletę. W końcu laptop nie powinien być postrzegany przez to, jak wygląda, ale za to, co jesteśmy w stanie na nim zrobić. Jakby jednak na to nie patrzeć, czas już chyba największy na zmiany i odświeżenie projektu obudowy.

Hyperbook SL504

Chociaż nie mogę być aż tak surowy, bowiem pewna ewolucja nastąpiła. Zmniejszeniu uległy ramki wokół ekranu i mierzą obecnie kilka milimetrów. Także cała konstrukcja sprawia wrażenie odchudzonej. Wprawdzie laptop waży 2,5 kg, ale w kategorii modeli gamingowych jest to w pełni akceptowalny wynik. Jakoś przecież trzeba pomieścić te wszystkie wydajne podzespoły i zapewnić im jeszcze odpowiednie chłodzenie.

Hyperbook SL504 tył

Hyperbook SL504 jest wykonany z tworzywa sztucznego (spód obudowy, boki oraz ramki ekranu) oraz aluminium (pokrywa ekranu i panel roboczy). Takie połączenie sprawdza się całkiem nieźle, gdyż cała konstrukcja jest solidna i wytrzymała. Całość utrzymana jest w ciemnej kolorystyce. Matowa powierzchnia prezentuje się estetycznie i schludnie, ale niestety trzeba często usuwać z niej odciski palców (na szczęście nie jest to zbyt trudne - wystarczy miękka ściereczka).

Ekran osadzony jest na dwóch zawiasach, które pozwalają na jego odchylenie o ok. 140 stopni. To wystarczy, aby wygodnie pracować i korzystać z laptopa zarówno, kiedy ustawiony jest na stole, jak i wówczas, kiedy trzymamy go na kolanach. Co ważne, zawiasy działają płynnie, a jednocześnie są wystarczająco sztywne, aby utrzymywać wyświetlacz w ustalonej pozycji. Efekt chybotania jest niewielki.

Hyperbook SL504 zawiasy

Po obróceniu laptopa okazuje się, że można w łatwy sposób uzyskać dostęp do akumulatora. Wystarczy odkręcić dwie śrubki, nie trzeba zdejmować całego elementu obudowy. Będzie to konieczne dopiero wówczas, kiedy zechcemy wymienić dysk, pamięć RAM, czy sprawdzić stan wentylatorów. To jedna z większych zalet notebooków zbudowanych na bazie Clevo - łatwość rozbudowy.

Hyperbook SL504 spód

Złącza

Kolejną zaletą jest duża liczba złączy. Zostały one rozmieszczone na wszystkich krawędziach obudowy. Po prawej stronie znajdują się porty USB 3.0 oraz Thunderbolt 3.

Hyperbook SL504 prawy bok

Po przeciwnej stronie znajdziemy kolejne USB 3.0 oraz gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe.

Hyperbook SL504 lewy bok

Pozostałe złącza powędrowały na tylną krawędź. Są to: jeszcze jeden USB 3.0, USB typu C z Display Port, HDMI, mini Display Port, gniazdo sieciowe RJ45 oraz gniazdo zasilania.

Hyperbook SL504 tył

Jest jeszcze czytnik kart pamięci SD, który znajduje się z przodu laptopa. W zasadzie mamy tutaj więc wszystko, czego można oczekiwać i potrzebować. W dodatku są one w przemyślany sposób rozmieszczone, więc łatwo będzie z nich korzystać, jednocześnie nie ograniczając sobie miejsca na biurku po bokach laptopa.

Klawiatura i touchpad

Hyperbook SL504 jest wyposażony w klawiaturę membranową. Korzystanie z niej jest wygodne. Skok klawiszy jest głęboki i dobrze wyczuwalny, co pozwala na szybkie, bezwzrokowe pisanie. Materiał, z jakiego wykonane są klawisze, jest przyjemny w dotyku. Plusem jest także cicha praca oraz kolorowe podświetlenie. Do wyboru mamy kilka kolorów (zamiast najczęściej stosowanej palety RGB, nie można też wydzielić kilku stref podświetlenia).

Zauważalne jest jednak uginanie się klawiatury w środkowej części. Klawisze są też dość mocno upakowane na niewielkiej przestrzeni, ale chyba nie było wyjścia, chcąc pomieścić tutaj i panel numeryczny i pełnowymiarowe klawisze strzałek.

Touchpad działa poprawnie i bez zarzutu. Matowa płytka sensoryczna zapewnia płynny ruch palca i dobrą precyzję. Nie ma problemu z obsługą gestów multitouch.

Hyperbook SL504 touchpad

Przyciski są wyodrębnione od gładzika. Ich skok jest głęboki i cichy.

Głośniki

Ten element nie zrobił na mnie większego wrażenia. System audio składający się z dwóch głośników o mocy 2W gra głośno, a dźwięk jest wyraźny, ale jednocześnie brakuje mu głębi i niskich tonów. Można się do niego przyzwyczaić, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze słuchawek lub zewnętrznych głośników.

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.