Hyperbook X77DM-G - moc peceta w laptopie
Laptopy

Hyperbook X77DM-G - moc peceta w laptopie

przeczytasz w 3 min.

Test Hyperbook X77DM-G - ultrawydajnego laptopa do gier z desktopowymi podzespołami - procesorem Intel Core i7-6700K, grafiką Nvidia Geforce GTX 980.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

desktopowy procesor i karta graficzna = najwyższa wydajność w laptopie; cztery sloty na dyski; wygodna klawiatura; programowalne makra; dobra kultura pracy; duża liczba złącz; niezła jakość głośników

Minusy

wysoki pobór prądu; krótki czas pracy na baterii; mała mobilność

Co do faktu istnienia mitycznego urządzenia, czyli laptopa do gier, zdania są mocno podzielone. Jedni na sam dźwięk tych słów uśmiechają się z politowaniem, podczas gdy inni gorączkują się tłumacząc, że laptop nadaje się do gier w tym samym stopniu co pecet.

Hyperbook X77DM-G, nie budzi żadnych wątpliwości. Śmiało mogę powiedzieć, że to najmocniejszy laptop jaki miałem okazję testować. Nic zresztą dziwnego, skoro w środku umieszczono... desktopową grafikę i procesor. Daje to niespotykaną do tej pory wydajność. Pytanie tylko, czy wciąż powinien nazywać się laptopem?

Specyfikacja techniczna Hyperbook X77DM-G:

ModelHyperbook X77DM-G
Cenaod 10 859 zł (13 500 zł w testowanej konfiguracji)
Gwarancja2 lata w systemie Door to Door (inne pakiety za dopłatą)
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturapłytkowa, klawisze kwadratowe, podświetlenie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 17,3", 1920x1080
» IPS, matowy
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 130 stopni
» Nvidia G-Sync
Procesor» Intel Core i7-6700K Skylake
» 4 rdzenie/8 wątków
» 4 GHz, Turbo 4.2 GHz, 8MB cache
» technologia 14 nm, TDP 91W
Pamięć» RAM: 32 GB, DDR4, 2133 MHz
» max: 64 GB RAM
» wymiana: klapka serwisowa na spodzie obudowy
Karta graficzna» Nvidia Geforce GTX 980, pamięć 8GB DDR5
Dysk twardy» 512 GB, SSD (2x 256 GB w RAID 0)
model: Samsung 950 Pro M.2 2280
» maksymalnie 4 dyski: 2x M.2 SSD i 2x 2,5" HDD/SSD
» wymiana: klapka serwisowa na spodzie obudowy
Napęd optycznybrak
Bateria82 Wh
Wymiary42 x 30 x 4 cm
Waga3,9 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.0
Złącza» 3x USB 3.0
» 1x USB 3.1 / Thunderbolt
» 1x eSATA / USB 3.0
» RJ-45
» 2x DisplayPort 1.2
» HDMI
» S/PDIF
» czytnik kart pamięci
» gniazdo słuchawkowe
» gniazdo mikrofonowe
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa 2 Mpix
» złącze blokady Kensington
» czytnik linii papilarnych
» oprogramowanie: Flexikey, Control Center, Intel Extreme Tuning Utility

Wygląd i jakość wykonania

Stylistyka Hyperbooka nie należy do najnowocześniejszych. To typowa dla laptopów zbudowanych na bazie kadłubków Clevo konstrukcja. Raczej toporna niż przyciągająca uwagę. Kolejny raz sprawdza się jednak powiedzenie, że liczy się to, co jest w środku.

Hyperbook X77DM-G tył profil

Hyperbook jest potężny nie tylko swoimi podzespołami, ale także rozmiarami. Obudowa mierzy 418 x 295,3 x 39,9 mm i waży prawie 4 kg. Dodajmy do tego olbrzymi zasilacz, a otrzymamy sprzęt, który mobilny jest raczej z nazwy. Trzymanie go na kolanach nie wchodzi w grę. Jedyne, o co można się pokusić, to jego przenoszenie z miejsca na miejsce (np. do innego pokoju).

Hyperbook X77DM-G zasilacz

Rozmiary obudowy są rzecz jasna uzasadnione zastosowanymi podzespołami – zwłaszcza desktopową kartą graficzną Nvidia Geforce GTX 980, trzema slotami na dysk twardy oraz koniecznością zastosowania wydajnego układu chłodzącego.

Hyperbook X77DM-G wylot powietrza

Do wykonania obudowy użyto tworzywa sztucznego. Matowa powierzchnia jest przyjemna w dotyku, ale niestety odciski palców są na niej dość szybko widoczne. Na szczęście można je usunąć bez większego problemu, wystarczy przetrzeć obudowę miękką szmatką.

Hyperbook X77DM-G panel roboczy

Panel roboczy jest sztywny i solidny. Nie ugina się nawet pod mocnym naciskiem. Ekran jest umieszczony na dwóch zawiasach, które pozwalają na jego odchylenie o 130 stopni. Zawiasy działają płynnie, nie powodują istotnego chybotania ekranu i utrzymują go w ustalonej pozycji.

Hyperbook X77DM-G zawias

Pokrywę ekranu można lekko wygiąć, ale nie ma obaw o uszkodzenie wyświetlacza. Pokrywa nieco się ugina pod naciskiem, co powoduje zakłócenia wyświetlanego obrazu.

Hyperbook X77DM-G pokrywa ekranu

Rzut okiem na spód obudowy nie przynosi większych zaskoczeń. Chyba, że za takie można uznać brak klapki serwisowej. Aby dostać się do podzespołów konieczne jest odkręcenie kilku śrubek. Jedynie baterię można wymienić bez użycia narzędzi, wystarczy odblokować zatrzaski.

Złącza

Jak można się było spodziewać, mamy tutaj do dyspozycji pokaźny zestaw złącz. Na lewym boku umieszczono dwa porty USB 3.0, jeden USB 3.1 / Thunderbolt, eSATA / USB, czytnik kart i gniazdo sieciowe RJ45.

Hyperbook X77DM-G lewy bok

Po przeciwnej stronie znajdziemy kolejny port USB 3.0, gniazda audio oraz złącze blokady Kensington.

Hyperbook X77DM-G prawy bok

Jeśli zastanawiasz się gdzie są wyjścia wideo, to szybko odpowiadam. Znajdziesz je w tylnej części obudowy – dwa pełnowymiarowe Display Port i jedno złącze HDMI.

Hyperbook X77DM-G złącza tył

Klawiatura i touchpad

Płytkowa klawiatura jest bardzo solidna. Oprze się nawet naciskom grupy trzymającej władzę, nie mówiąc o zwykłych graczach. Skok klawiszy jest głęboki, dobrze wyczuwalny

Hyperbook X77DM-G WASD

Klawiatura jest podświetlana, a jego intensywność można regulować. Dzięki dedykowanej aplikacji można też zmieniać kolor podświetlenia w każdej z trzech stref.

Hyperbook X77DM-G klawiatura

Touchpad działa bez zarzutu. Umieszczono go nieco na lewo od osi laptopa. Płytka sensoryczna jest średnich rozmiarów, ale nie ma to wpływu na komfort użytkowania.

Hyperbook X77DM-G touchpad

Przyciski touchpada są wyodrębnione od płytki, cechują się głębokim skokiem i dość cichą pracą. Pomiędzy nimi znajduje się czytnik linii papilarnych.

Głośniki

System audio, podobnie jak w innych laptopach sygnowanych marką Hyperbook, przygotowany został przez firmę Onkyo. Dwa głośniki umieszczone są pod ekranem, a spodzie obudowy znajdziemy jeszcze dodatkowo subwoofer.

Dzięki temu jakość dźwięku stoi na dobrym poziomie – chociaż spodziewałem się nieco wyraźniejszego brzmienia niskich tonów. Nie mam natomiast uwag jeśli chodzi o głośność zestawu i czystość generowanego dźwięku. Do tego stopnia, że zewnętrzne głośniki (lub słuchawki) nie są niezbędne, a to w przypadku laptopów nie jest tak oczywiste.

Aplikacja Control Center

Do szybkiego i wygodnego zarządzania ustawieniami komputera służy aplikacja o wszystko mówiącej nazwie Control Center. Do dyspozycji mamy trzy zakładki. W pierwszej ustawimy m.in. profil zasilania, czy ręcznie uruchomimy wentylator.

Control Center ustawienia

W drugiej zarządzamy intensywnością podświetlenia klawiatury, wyłączymy touchpad lub kamerę.

Control Center urządzenia

W ostatniej możemy zdezaktywować lewy klawisz Windows, wybrać tryb audio w przypadku korzystania ze słuchawek oraz przejść do aplikacji Flexikey.

Control Center dla graczy

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.