Monitory

Ciekawe funkcje i cechy

przeczytasz w 2 min.

Opisywana iiyama to monitor, który zapewnia dobrą relację ceny do jakości obrazu, ale niestety ilość ciekawych funkcji ograniczona została do minimum.

Matryca e-IPS

Matryca e-IPSIn-Plane Switching (czyli IPS) to oznaczenie wyświetlaczy LCD, które znacznie różnią się od tradycyjnych (i dużo tańszych) matryc TN. Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy są szerokie kąty widzenia wynoszące 178 stopni w pionie i poziomie. Kolejnym plusem jest bardziej wiarygodna reprodukcja kolorów. Głębia czerni nie jest idealna, ale z pewnością prezentuje się lepiej niż w TN-kach. Minusem mogą być dłuższe czasy reakcji matrycy, ale nowoczesne panele IPS wypadają pod tym względem bardzo pozytywnie – 5 ms pozwala grać nawet w dynamiczne strzelanki.

Matryce e-IPS cechują się między innymi większą przepuszczalnością światła emitowanego przez diody LED, przez co mogą one świecić z mniejszą intensywnością, a tym samym pobierać mniej prądu. Kąty widzenia są bardzo dobre, choć trzeba przyznać, że nie aż tak szerokie jak w matrycach H-IPS i P-IPS. Opisywana iiyama nada się do prostych zadań graficznych, ale zastosowania profesjonalne z pewnością odpadają. Plusem matryc e-IPS jest ich niska cena, która konkurować ma z prostymi i tanimi TN-kami.

Advanced Contrast Ratio

Advanced Contrast RatioACR to funkcja, która automatycznie reguluje kontrast i jasność obrazu w zależności od jego jasności. Opcja ta przydaje się na przykład w czasie oglądania filmów lub grania w gry – obraz staje się żywszy i nabiera głębi.

 

Podświetlenie LED

Podświetlenie LEDDiody LED są coraz powszechniej stosowanym typem podświetlenia w monitorach przeznaczonych do użytku domowego. Głównym plusem LED-ów jest wyraźnie obniżony pobór prądu w stosunku do zimnych katod (CCFL). ProLite X2377HDS oferuje podświetlenie krawędziowe, które jest bardzo ekonomiczne, ale nie zapewnia wybitnie dobrego rozkładu luminacji.

 

System Over Drive

System Over DriveJest to system pozwalający na skrócenie czasu reakcji matrycy, zapobiegając tym samym powstawaniu smużenia, niepożądanego w czasie grania w dynamiczne gry. W przypadku tego urządzenia problem ten jest minimalny, a po włączeniu OverDrive praktycznie niezauważalny.

 

Głośniki stereo

Głośniki stereoPanel wyposażony jest w dwa 1,5-watowe głośniki odtwarzające dźwięk stereo, przydatne w czasie oglądania filmów, komunikacji głosowej i prowadzenia niewielkiej prezentacji.