Jak instalować starsze oprogramowanie w systemie Windows 8
Systemy operacyjne

Jak instalować starsze oprogramowanie w systemie Windows 8

Marcin Bienkowski | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Marcin Bienkowski
24 komentarze Dyskutuj z nami

Windows 8 obsługuje dwie różne kategorie programów. Pierwszą z nich są aplikacje dobrze znane z Windows 7, drugą programy „kafelkowe” dostosowane do Windows 8.

Windows 8 obsługuje dwie różne kategorie programów. Pierwszą z nich są aplikacje dobrze znane z Windows 7, drugą programy „kafelkowe” dostosowane do Windows 8. Te ostatnie dostępne są po wywołaniu z ekranu startowego kafelka Sklep i przejściu do jego zawartości.

System Windows 8 został pomyślany tak, żeby można było od razu z niego korzystać bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji – na przykład aplikacji multimedialnych, obsługi poczty czy komunikatora. Jednak dla większości użytkowników niezbędne okaże się instalowanie dodatkowego, dotychczas używanego oprogramowania. Jedną z najczęściej używanych aplikacji, zwłaszcza w firmach, jest pakiet Microsoft Office 2007 lub 2010. Na tym przykładzie można najlepiej sprawdzić zachowanie się systemu ze  starszymi programami.

Windows 8 - starsze oprogramowanie

Instalacja pakietu przebiega w sposób standardowy – należy po prostu uruchomić z płyty CD plik instalacyjny pakietu. Instalator uruchamia się prawidłowo, niemniej po jego uruchomieniu pojawia się okienko ochrony systemu, wymagające od użytkownika potwierdzenia instalacji programu. Pakiet nie został rozpoznany i przez system potraktowany został jako oprogramowanie nieznanego wydawcy.

Windows 8 - starsze oprogramowanie

Podczas instalacji może zdarzyć się, że pojawi się błąd z wewnętrznymi procedurami systemowymi i wymianą danych. Tego typu błędy nie są groźne i można je zignorować, oprogramowanie będzie działało poprawnie. W wypadku wspomnianego pakietu Microsoft Office wszystkie aplikacje działały bezproblemowo, tak jak na starszych wersjach okienkowego systemu operacyjnego Microsoftu.

Windows 8 - starsze oprogramowanie

Według zapewnień producenta nowy system operacyjny jest kompatybilny ze wszystkimi dotychczasowymi aplikacjami. Ciekawą funkcją jest opcja odświeżania systemu. W wypadku problemów z działaniem systemu można przywrócić system do pierwotnej wersji ustawień z zachowaniem plików użytkownika, indywidualnych preferencji i danych aplikacji. Ale uwaga, zachowane zostają jedynie programy zainstalowane za pośrednictwem Sklepu Microsoftu. Starsze aplikacje muszą zostać zainstalowane na nowo.

 

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8.

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  znowu popelnilem ten blad -- WSZEDLEM NA BENCHMARK.PL  a teraz wyjde obiecam sobie ze nigdy tu juz nie wejde..
 • avatar
  Varso
  11
  " można było od razu z niego korzystać bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji – na przykład aplikacji multimedialnych, obsługi poczty czy komunikatora"

  Hmmm to już Windows 95 miał też Windows Media Player, Outlook Express oraz netmeeting ;)
 • avatar
  suntzu
  10
  A pisali, OnetLab... heh co to za art?

  To news powinien być. Tytuł mylący, bo "art" opisuje nie jak zainstalować, tylko opisuje, że działa Office 2000.

  Ale proszę poszukać aplikacji, która nie działa i pokazać jak ją zainstalować by działała...
  Dam przykład Battery Eater :P Prosta aplikacja, która u mnie kuleje.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  W bardzo prosty sposob: nie instalowac Windows 8. Ktos zna prostszy???
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Niczego się nie dowiedziałem, ten wstęp jest całym artykułem?
 • avatar
  aleksander12
  7
  Zaczynam miec dość tej strony
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Tu akurat muszę zaplusować bo spodziewałem się, że Office 2000 na pewno nie ruszy ;)
 • avatar
  kropak
  5
  Ooo jak dawno o tym nie było ;) Chyba wam płacą za promowanie tego szajsu :)
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Napiszcie wprost: "JAK KUPIĆ WINDOWS 8 BO OCZYWIŚCIE WARTO.
  Witam, jak kupić Windows 8. Wchodzicie na allegro, wpisujecie w wyszukiwarkę "Windows 8" i klikacie kup teraz pod warunkiem, że macie konto na alledrogo. Nie macie? Oto co należy zrobić..:".
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  TO JUŻ JEST PRZYTŁACZAJĄCE!!! Benchmark - gdzie nie spojrzysz tam Windows 8 i te kafle. Ta promocja sponsorowana przez Microsoft jest już do obrzygania... Zaraz lodówkę będzie strach otworzyć bo zaraz szyneczki, serka czy jogurtu wyskoczy mi Windows 8 :) Jakoś konkurencyjne strony traktujące o IT potrafiły się obronić przed tym zalewem.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  xPOW3Rx
  Inne testy mówią o zerowych różnicach. Pamietajmy, że to najdroższa kampania w historii M$ - sypnęli wszędzie gdzie można. Więc dlaczego myślisz, że część kasy nie powędrowała do mediów?
 • avatar
  COD418
  1
  No dla mnie jest oczywiste że nawet najstarsze aplikację ze stajni Microsoft powinny ruszyć na ósemce. Ale mam wątpliwości co do programów typu Quake 1 (to akurat gra ;D) albo program typu snikers który i tak się bugował nawet na Win Xp xD
 • avatar
  jarekzon
  1
  "System Windows 8 został pomyślany tak, żeby można było od razu z niego korzystać bez potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji – na przykład aplikacji multimedialnych, obsługi poczty czy komunikatora"

  czyli to co inne systemy mają od 10 lat.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  smignalem 8 pro 64 bito pl jakieś 2 miesiące temu lub coś koło tego, na razie nie spotkałem się z problemami z softami i niekompatubilnoscia,
  kafelki podobają mi się średnio, ogólnie reszta chodzi spoko,
  denerwujacy brak menu kontekstowego i ruchy myszą ala dotykowy ekran,sterownik jak nie dedykowane do 8 to pasują te od 7, nie zaczekajcie na nią aż tak
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Hejtujcie dalej! Pewnie mnie zminusujecie, też uważam że najlepszymi windami były 7 i xP. Ale dajcie szansę 8. Mam nadzieję że zdoła obsłużyć starsze gry tj. Diablo2/twierdza/gothicI. A testy mówią same za siebie-win8 większa wydajność, mniej obciążenia dla podzespołów powodowanie systemem.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Testował ktoś jak wygląda sprawa Win8 i MsAccess 2007 lub 2010 ?
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ale po co, się pytam?
  Większość osób i tam ma pewnie Office 2003.
  Weście program od innego producenta niż MS,
  bo nawet Age Of Empire 1 dało radę zainstalować na win7.
  Np. zróbcie artykuł jak zainstalować Ghosta 15,
  a dokładniej co zrobić aby przyjął klucz
  licencyjny.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Błąd logiczny - system Windows nie został pomyślany, tylko zrobiony od razu. Pomyślany będzie ten następny.