Komputery

Komu i do czego?

przeczytasz w 2 min.

Intel Compute Card to naprawdę przemyślana konstrukcja, która stać się może stać ciekawą podstawą mini-PC - dzięki zmianom znacznie wydajniejszą od Intel Compute Stick.

Ale... generalnie urządzenie nie zostało pomyślane jako produkt dla Kowalskiego. Owszem, Kowalski może z niego skorzystać, ale Compute Card to tak naprawdę rozwiązanie do obsługi praktycznie wszystkich produktów. To nowy standard dla urządzeń smart, IOT i czego sobie jeszcze nie wymyślicie, włączając inteligentne biura, domy, fabryki, sklepy i szkoły.

Firma Intel chce, by slot na Intel Compute Card montowano między innymi w inteligentnych telewizorach, urządzeniach domowych, komputerach AIO czy urządzeniach digital signage. Tak naprawdę - wszędzie.

Plany ambitne, ale czy Intelowi uda się je zrealizować? Czas pokaże. Te możliwości Intel Compute Card omówimy wkrótce szerzej w naszej strefie Technologie i Firma.

Ceny, ceny

Intel Compute Stick w wersji z Atomem x5, kosztuje obecnie jakieś 500 zł (490-520 zł), natomiast wersja z Core m3 (STK2M3W64CC) nieco ponad 1000 zł. Jak to się ma do aktualnych cen Intel Compute Card?

Niby wielkich różnic cenowych nie ma, ALE - Compute Stick mogliśmy bezpośrednio podpiąć do TV/monitora za pomocą HDMI. Aby uruchomić Intel Compute Card potrzeba urządzenia wyposażone w specjalny slot do takich kart, lub też stacji dokującej Intel Compute Dock, która obecnie kosztuje 450-500 zł.

Intel Compute Card z drugiej strony

Intel Compute Card - czy warto?

Na urządzenia ze slotem na Intel Compute Card (telewizory, monitory i inne) przyjdzie nam jeszcze poczekać. To nie jest typowy komputer, ani rozwiązanie dla Kowalskiego.

Równocześnie możliwości Intel Compute Card wywołują uśmiech na twarzy każdego entuzjasty sprzętu.  W tej małej karcie (dodajmy, że mówimy o wersji z Core m3) tkwi moc obliczeniowa, która pozwala na jej podstawie zbudować mini-PC i pracować na nim znacznie bardziej komfortowo niż na Intel Compute Stick.

Do dyspozycji mamy różne wersje, tak by dopasować ich możliwość do własnych potrzeb - lub w razie potrzeby wymienić "kartę" na wydajniejszą.

Intel Compute Card (Core m3) - ocena końcowa

 • miniaturowy komputer o świetnych możliwościach
 • nowy standard urządzeń smart i IOT
 • minimalny pobór mocy
 • 4-wątkowy procesor Core m3 i 4 GB dwukanałowej pamięci RAM
 • zintegrowana grafika HD 615
 • szybki dysk SSD M.2
 • Wi-Fi ac + BT 4.2
 • dodatkowy koszt stacji dokującej, jeśli chcemy wykorzystać Compute Card jako typowy mini-PC

Super ProduktSuper Produkt

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tomek Stiller
  2
  Że niby mam to przekładać między lodówką, telewizorem, samochodem i biurkiem? Ktoś tam chyba dostał gorączki...
  • avatar
   eltra
   2
   Stacja dokująca jeśli dobrze widziałem 110 dolcow dużo...
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Witam a jak by się to cudo sprawowało przy odtwarzaniu filmów na netflix w 4k 60hz i innymi materiałami.
    • avatar
     Much_
     1
     Szkoda że łączenie na dużą skale nie da wydajności 100%
     • avatar
      Aloyz
      1
      Myślę, że sprzęt w tej chwili raczej bez sensu, bo samodzielnie działać nie będzie, a konieczność zakupienia dodatkowej stacji dokującej znacznie obniża jego atrakcyjność.
      Czy do telewizorów w przyszłości? Pomysł o tyle ciekawy, że jeśli w tv konieczna będzie większa moc obliczeniowa do "czegoś" to można wymienić i działa. Pytanie tylko właśnie do czego? Do oglądania filmów (sieć, internet) wystarczą proste hdmi-stiki (tańsze i nie potrzeba stacji dokujących czy nowych gniazd w tv), grać się na tym realnie nie da, poza tym za te pieniądze można mieć przyzwoitą konsolę.
      No ja osobiście jakoś nie potrafię dostrzec zastosowania.
      • avatar
       DanielNowak16108
       0
       Czy jestem jedyną osobą która uważa że to jest pomysł jak ograniczyć rynek PC budowanych z myślą o przyszłości? Zamiast wymieniać PC masz wymienić taką kartę.
       • avatar
        teuton
        0
        Jak takie coś podłączyć do monitora, do którego jest juz podłączony zwykły PC? Jest takie urządzonko, które pozwala na przełączanie obrazu na monitorze z dwóch komputerków?