Procesory

Intel Core i7 970 - potwór wydajności w niższej cenie

przeczytasz w 2 min.

Testujemy nową wersję sześciordzeniowego potwora Intela - nieco mniej wydajną i bez odblokowanego mnożnika, ale za to tańszą. Do testów dołączyliśmy nowe gry, są też wyniki z podkręcania.

Ocena benchmark.pl
  • 3,8/5
Plusy

6 rdzeni/12 wątków, technologia Turbo Boost, znakomita wydajność, 32-nanometrowy proces produkcyjny, AES NI

Minusy

wysoka cena


 



Poradnik: jak wybrać procesor

 

ostatnie testy procesorów

 

Jeszcze szybsze Core i3 i Core i5

Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD

Test procesorów - wątki, rdzenie, czy zegar?

 

warto zobaczyć

 

Najczęstsze problemy z procesorami - zobacz pytania i porady czytelników

minirecenzje czytelników

AMD Athlon II X4 640 - ideał za rozsądne pieniądze

Core 2 Duo vs. Pentium Dual Core – porównanie ‘zegar w zegar’

Premiera pierwszego sześciordzeniowego biurkowego procesora Intela wyznaczyła nowe granice wydajności. Core i7 980X o kodowej nazwie Gulftown ma sześć rzeczywistych rdzeni, może obsługiwać dwanaście wątków naraz i został wykonany w 32-nanometrowym procesie produkcyjnym. Konkurencja zareagowała szybko i zaprezentowała swoje sześciordzeniowe procesory AMD Thuban, które jednak są wykonane w technologii 45 nm. O ile Thuban ustępuje Gulftownowi pod względem wydajności, to jego cena była zdecydowanie bardziej przystępna dla odbiorcy. Król wydajności Intela ma bowiem jedną, ale niezwykle istotną wadę - jest układem drogim.

Firma AMD jak do tej pory zaprezentowała kilka wariantów swojego sześciordzeniowca, a Intel poprzestawał na okupowaniu procesorowego tronu. W końcu jednak doczekaliśmy się kolejnej wersji Gulftowna o  oznaczeniu Core i7 970 - nieco mniej wydajnej, pozbawionej odblokowanego mnożnika (nie jest to wersja Extreme), ale za to tańszej. Czy to oznacza, że procesory Gultown w końcu zaczną częściej gościć w naszych domach? Cóż, tańsza wcale nie oznacza tania, ale na pewno popyt na sześciordzeniowce Intela powinien się zwiększyć.

Warto zauważyć, że Intel na własne życzenie namieszał nieco w oznaczeniach procesorów. Pierwszy Gulftown oznaczony jest cyferkami 980, a jego młodszy brat 970. Tymczasem topowe modele Bloomfield (4 rdzenie, 8 wątków) można spotkać w wersjach 965 oraz 975. Po numeracji można więc wnosić, że model 975 jest szybszy od 970, co oczywiście nie jest prawdą.

Jeśli chodzi o Gulftowna, Intel nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Już na początku przyszłego roku pojawi się kolejny przedstawiciel tej rodziny - Core i7 990 Extreme. Procesor ma standardowo pracować z częstotliwością 3,46 GHz, a technologia Turbo Boost pozwoli podbić taktowanie do 3,73 GHz.

Core i7 970 z pewnością jest ciekawym układem, ale praktycznie nie ma konkurencji - zarówno w klasie wydajnościowej jak i cenowej. Niemniej warto zobaczyć jak nowy Gultown radzi sobie w testach.