Płyty główne

Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3

przeczytasz w 1 min.

Płyta Gigabyte wyróżnia się na tle konkurentów. Jest z wyższej półki cenowej i uwaga - nie ma wyjścia obrazu zintegrowanego układu graficznego. Gigabyte ma w ofercie płyty główne Z68, które sa wyposażone w wyjścia obrazu integry. Początkowo może wydawać się, że wykorzystanie chipsetu Z68 i brak wyjść wideo na płycie głównym jest posunięciem absurdalnym, jednak przy dzisiejszych rozwiązaniach przełączania grafik na płytach z układem Z68, podłączanie wyjścia obrazu do integry może być problematyczne dla graczy. Wyjaśniamy to szczegółowo w dalszej części artykułu.

Co tu dużo pisać - płyta wygląda po prostu świetnie. Szkoda jedynie, że cena tej konstrukcji znacząco odróżnia się od zaprezentowanych w artykule produktów konkurencji. Oczywiście ma też bogatsze wyposażenie, jednak brak wyjść wideo zintegrowanej grafiki i związane z tym ograniczenia nieco niekorzystnie odbijają się na jej "pełnym obrazie".

Na tylnym panelu znalazło się miejsce na łączony port PS2, sześć portów USB 3.0, dwa porty UBS 2.0, dwa porty eSATA w wersji Power, dwa porty LAN, oraz dwie wersje interfejsu FireWire (standard i mini).

Na płycie znalazło się miejsce dla czterech portów PCI Express x16 2.0, jednego slotu PCI Express x1 oraz dwóch slotów PCI. Dzięki zastosowaniu dodatkowych kontrolerów liczba portów SATA III zwiększyła się do czterech.

Płyta Gigabyte należy do tych z wyższej półki cenowej. Wykonanie jest niemal perfekcyjne, ale doskwiera brak wyjść wideo integry. Na dziś dzień niemożliwe jest wykorzystanie na tej płycie technologii Quick Sync, więc jedyną zaletą z posiadania chipsetu Z68 jest technologia Intel SRT. Nie wykluczamy, że kolejne wersje BIOS mogą rozszerzyć funkcjonalność płyty, choćby o wspomnianą akcelerację konwersji wideo za pomocą zintegrowanej grafiki. 
 

 Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3
 plusy:

możliwość podkręcania procesora i pamięci RAM
technologia Intel SRT
obsługa 3-way AMD CrossfireX i NVDIA SLI
bogate wyposażenie (m.in. 6 portów USB 3.0)
 minusy:
relacja ceny do możliwości
brak możliwości wykorzystania technologii zaimplementowancyh w zintegrowanej w procesorze grafice
Sugerowana cena producenta: ok. 1210 zł