Serwery plików NAS

Porty, gniazda, rozszerzenia

przeczytasz w 2 min.

Uniwersalna magistrala szeregowa czy krócej USB to jeden z interfejsów, który pozwala na podłączenie do komputera dowolnego urządzenia. Dzięki nim możemy rozszerzyć możliwości komputera np. o skaner, drukarkę, moduł bluetooth, nośnik danych czy po prostu skopiować dane z aparatu fotograficznego lub telefonu. Funkcjonalność USB a także eSATA została także przeniesiona do nawet najprostszych serwerów NAS. Co pozwoliło stać się im nie tylko wielkim magazynem danych ale także wzbogacić się o nowe możliwości. Po podłączeniu drukarki serwer NAS stanie się serwerem druku, podłączając urządzenie wielofunkcyjne będziemy mogli nie tylko wydrukować ale także zeskanować dokumenty.

NAS

Niektóre z rozwiązań serwerowych po zamontowaniu do nich bezprzewodowej karty sieciowej mogą pełnić rolę punktu dostępowego WiFi.

NAS

NAS

Z kolei podłączenie do portów USB lub eSATA nośników danych a dodatkowo wykorzystanie przycisku szybkiego kopiowania umożliwia nie tylko na stworzenie kopii zapasowej nośnika. To także doskonały sposób na proste i szybkie rozszerzenie powierzchni dyskowej serwera NAS o dodatkowe nośniki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dlatego, że podłączone dyski mogą posiadać jeden z typowych formatów plików: FAT32, NTFS, EXT2, EXT3 czy HFS+. Zapewnia to możliwość dostępu do danych zgromadzonych na nośniku USB bez konieczności kopiowania czy przenoszenia ich w inną lokalizację.

NAS

NAS

NAS

Kolejną zaleta portów rozszerzeń jest możliwość podłączenia do nich zasilacza awaryjnego UPS.

NAS

W przypadku rozwiązań Synology wykorzystując porty eSATA lub w modelach rackowych z tzw. Expansion slot możemy dołączyć do nich stacje rozszerzające powierzchnie dyskowe do rozmiarów nawet 88 TB.

W niektórych serwerach NAS możemy spotkać port VGA lub HDMI. Nie oznacza to bynajmniej byśmy mogli zarządzać serwerem NAS bez użycia przeglądarki internetowej. Porty VGA oraz HDMI są jedynie portami serwisowymi pozwalającymi na dostęp do BIOS systemu NAS. Podobną funkcję pełni port RS232, który umożliwia dostęp do konsoli systemu.

Jeszcze jednym złączem bardzo często spotykanym w serwerach NAS jest czytnik kart multimedialnych. Funkcja ta pozwala by serwer NAS w prosty sposób odczytał zawartość karty i skopiował ją na jeden z zasobów dyskowych. Dodatkowo konfigurując zachowanie przycisku Copy możemy proces kopiowania maksymalnie zautomatyzować.