Serwery plików NAS

Ciekawe technologie i usługi

przeczytasz w 2 min.

Nowoczesne systemy NAS to nie tylko urządzenia do udostępniania plików. W porównaniu z urządzeniami sprzed kilku lat, które były nie lada wyzwaniem w zakresie konfiguracji i zarządzania obecne systemy są dużo bardziej intuicyjne i zawierają bardziej rozbudowane funkcje. Kilku-dyskowe serwery pamięci masowej są zazwyczaj konfigurowane w postaci macierzy RAID. Wiąże się to jednak (szczególnie w przypadku RAIDU-u poziomu 5 i wyższych) z dużą stratą powierzchni danych. Dlatego też producenci serwerów NAS starają sie opracować własne autorskie rozwiązania, które mają maksymalizować powierzchnie danych bez utraty wysokiego bezpieczeństwa. Takim rozwiązaniem jest Synology Hybrid RAID. Technologia SHR dzieli każdy z dysków twardych na mniejsze części tworząc nadmiarową powierzchnię. Rozwiązanie SHR doskonale sprawdza się w przypadku stosowania dysków macierzy o różnych pojemnościach. W jaki sposób SHR organizuje powierzchnię dyskową w porównaniu do klasycznego systemu RAID możemy się przekonać odwiedzając stronę  i testując różne ustawień dyskowych.

Usługę którą możemy spotkać w rozwiązaniach Synology oraz QNAP są tzw. centra pakietów. To zintegrowane z serwerem NAS specjalnie przygotowane aplikacje i narzędzia, które możemy zainstalować na serwerze w zależności od potrzeb użytkowników. Pakiety aplikacji są stale rozszerzane. W chwili obecnej na sererach Synology możemy liczyć na ponad 30 różnego rodzaju aplikacji.

Wbudowane pakiety pozwalają przekształcić serwer NAS np. w stację audio odtwarzającą muzykę znajdującą się na dysku serwera NAS. Takie rozwiązanie nie wymaga instalacji i konfiguracji dodatkowych odtwarzaczy muzycznych w systemie operacyjnym. Audio Station posiada niemal wszystkie te same funkcje co standardowe odtwarzacze muzyczne. Możemy sortować muzykę, wyświetlać według okreśłonego artysty czy gatunku.

NAS

Stacja pozwala także na tworzenie własnych list odtwarzania oraz słuchania i definiowania własnych stacji radiowych nadających swój stream w internecie.

NAS

Podobną funkcjonalnością może pochwalić się stacja zdjęć. Oprócz wyświetlania zdjęć, tworzenia pokazu slajdów możemy udostępniać zdjęcia w serwisie Facebook, Twitter, Picasa oraz Plurk.

NAS

Bardzo przydatną usługą, którą oferują niektóre urządzenia NAS jest uruchomienie serwera VPN. Wirtualne sieć prywatna sprawdza się idealnie nie tylko w przypadku dostępu pracowników w firmie. To także doskonałe narzędzie ułatwiające dostęp do domowych zasobów spoza naszej sieci lokalnej. Uniwersalność usługi oraz obsługa kilku protokołów komunikacji pozwala na zestawienie połączenia nie tylko przy pomocy komputera. Możemy je także wykonać np. przy użyciu smartfona.

NAS

NAS

NAS

Omawiając poszczególne dyski sieciowe wspominaliśmy, że umożliwiają one tworzenie kopii zapasowych na nośniki USB, zdalne serwery a także na inne kompatybilne serwery lub wolumeny. Synology opracował do tego celu specjalna aplikację wchodzącą w skład systemu NAS. To Synology Time Backup. Narzędzie pozwala na tworzenie kopii zapasowych folderów współdzielonych. System tworzy migawki systemu danego wolumenu, dzięki czemu kopie zajmują bardzo mało czasu i nie obciążają systemu podczas pracy. Wykonywanie wielu migawek pozwala na zapis i tworzenie kopii wersji dokumentów. Synology Time Backup zachowuje cogodzinne kopie zapasowe z ostatniej doby, codzienne kopie zapasowe z ostatniego miesiąca oraz cotygodniowe kopie wszystkich danych starszych niż miesiąc. Dane mogą być szybko przywracane dzięki bardzo ciekawemu interfejsowi graficznemu aplikacji.

NAS

Na koniec warto wspomnieć o ciekawej funkcji obsługi przez serwer NAS sieci bezprzewodowej. Podłączając do portu USB urządzenia bezprzewodową kartę sieciową możemy stworzyć z niego podręczny punkt WiFi.

NAS

NAS

NAS

Dodatkowo wykorzystując adapter sieciowy będziemy mogli przyłączyć serwer NAS poprzez łącze sieci bezprzewodowej.

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Tym, którzy myślą o rozwiązaniu nr 1 lub 2 i posiadają dobry router (np. wspomniany TP-Link TL-WR1043ND) proponuję instalację custom softu do routera (np. Gargoyle) i dysk podpięty po USB do routera zachowuje się jak prosty i darmowy NAS.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Wygląda że powstaje polski konkurent do qnapa,netgear i synology (..)
   • avatar
    sirius98
    0
    Fajny artykuł ale nijak nie dowiedziałem się co jest kluczem w szyfrowaniu danych 256bit AES tzn hasło, plik, inne rozwiązanie?

    Zastanawiałem się nad kombinacją i funkcjonalnością dwóch rozwiązań:
    1.Laptop z Intel i5 (dlaczego i5 później) z USB 3.0 + dwie zewnętrzne obudowy z dyskami po 2TB z postem USB 3.0
    2.NAS

    Rozwiązanie 1.
    Laptopik z portem HDMI chodzi 24/354dni w roku i rzuca obraz na TV jednocześnie pobierając dane i szyfrując je TruCryptem na zewnętrznych dyskach. Mając i5 i porty USB 3.0 zyskuje dużą szprzętową moc szyfrowania AES oraz szybką transmisję danych.

    Rozwiązanie 2.
    Tutaj bardziej kompaktowe rozwiązanie z wielodostępem również z Internetu ale mniejsza elastyczność jeżeli chodzi o szyfrowanie i zabezpieczenie danych i brak portu HDMI aby rzucać obraz pod HDMI na TV. Zostaje jedynie DLNA ale nie wiem czy coś takiego jest w Synology.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Hasła używasz do wygenerowania klucza. Klucz możesz wyeksportować dodatkowo (po poprawnym zalogowaniu się do pulpitu admina i zamontowaniu wolumenu szyfrowanego.

     Co do wyboru rozwiązania: NAS na pewno będzie wygodniejszy w użytkowaniu i z dużym prawdopodobieństwem oszczędniejszy oraz bardziej bezawaryjny.

     Synology w chyba każdej wersji ma DLNA i jest to jedna z lepszych (jeśli nie najlepsza) implemetacja standardu, jaką się bawiłem. Mam po DLNA z NAS-a udostępnioną dość pokaźną bibliotekę m-mediów, z których mogę korzystać z Xboxa, z telefonu na andku, z telewizora z klientem DLNA.

     Co do szybkości szyfrowania - po pierwsze, czy wszystkie dane musisz szyfrować? Na DS413j dostęp do szyfrowanego wolumenu logicznego (fizycznie jest to przechowywane jako plik na wolumenie nieszyfrowanym - możliwe też jest stworzenie dedykowanego szyfrowanego wolumenu -wtedy podobno jest szybciej) mam przy operacjach odczytu/zapisu około 22-25MB/s - stosunkowo mało, jeśli się to porówna do transferów nieszyfrowanych (60-100MB/s).

     Rozwiązania na atomie pewnie będą sobie radzić tutaj lepiej - postaram się później rzucić testy z DS411+II (jest na atomie i ma więcej pamięci).
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Moze i DLNA dziala, ale z telewizorem Samsung kuleje przewijanie, pamietanie ostatniej sceny.
      • avatar
       DarioX7
       0
       pytanie do osób które się znają: mam macierz RAID 5 na PC z chipem Intel Z68 na 3 dyskach i tu jest moje pytanie. Czy da się przebudować strukturę macierzy bez utraty przy dodaniu kolejnego dysku?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "Z raportu Parks Associates wynika, że w w 2007 roku na przechowywanie własnych plików multimedialnych wystarczała nam powierzchnia ok. 200 GB. W 2012 roku ta liczba zwiększyła się pięciokrotnie i zbliża się do 1 TB" - skromnie liczą... mnie 4 TB z tendencją szybko wzrastającą...
        • avatar
         0
         Ciągle brak w ofercie prostych serwerów NAS z 4 dyskami w przystępnej cenie. Do kopii zapasowych nie potrzeba takich zaawansowanych funkcji.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A czy jest możliwość nagrywania na serwer nas programów telewizyjnych, najlepiej tak aby można je było odtwarzać także na tablecie - bajki dla córki. Za dwa miesiące kończy mi się umowa w dialogu - mają fatalną telewizję. Z kablówki mam dostęp do vectry ale okazało się, że mogę magrwyać tylko na ich sprzęcie - za który oczywiście trzeba płacić.

          • avatar
           klosz007
           0
           Dla mnie bezsprzecznie pierwsza liga to QNAP i Synology. Co kto wybierze zależy od indywidualnych preferencji, szczególnych wymagań, dostępności modeli spełniających ww. wymagania. Ja niedawno kupiłem Synology DS413 ze względu na fajniejszy interfejs użytkownika.

           Jakoś pominięto urządzenia firmy Netgear - to jakby druga liga ale są całkiem niezłe. Przez 3 lata miałem ReadyNAS Duo (w pierwszej wersji na procesorze Sparc, obecnie jest wersja 2 z procesorem ARM). Do drugiej ligi zaliczył bym urządzenia też urządzenia typu WD czy Seagate.

           Zdecydowanie odradzam iomegę. Drogie, mało funkcjonalne, miałem ogromne problemy z serwisem. Praktycznie nie rozwijają oprogramowania, wypuszczą może ze dwie poprawki, nowa wersja oprogramowania będzie już dla tylko nowszych urządzeń więc polityka kup nowe a stare wyrzuć.