Ciekawostki

Obudowa

przeczytasz w 2 min.

Możliwości wyciszenia obudowy jest całe mnóstwo. Oczywiście sporo zależy od tego, czy zdecydowaliśmy się na zakup odpowiedniego modelu. Istnieją co najmniej dwie cechy związane z poziomem hałasu, na które trzeba zwrócić uwagę. Są to możliwość zamontowania odpowiedniej ilości wentylatorów, które poprawią obieg powietrza, oraz to, czy blacha jest na tyle gruba, by tłumić drgania przenoszone na nią przez podzespoły znajdujące się wewnątrz. Polecamy:


Antec Gamer Three Hundred

cena: 259 zł

CoolerMaster CM 690 Black

cena: 269 zł

SilentiumPC Gladius GD-600

cena: 209 zł

Jeżeli jest już za późno, nasz wybór nie był najlepszy i obudowa bardzo rezonuje, nie lękajcie się, gdyż spieszymy z kolejnymi podpowiedziami. W takiej sytuacji uratować cię mogą maty wyciszające. Niestety koszt maty bitumicznej dedykowanej wyciszaniu komputera to koszt od 99 złotych wzwyż za kilka arkuszy o różnych rozmiarach. Producentami, którzy specjalizują się w takich matach są Be Quiet! oraz Factal Design. Natomiast miłośnikom bardziej ekonomicznych rozwiązań proponujemy wykorzystanie mat wytłumiających stosowanych w... motoryzacji. Koszt będzie kilka razy niższy – wystarczy dobrze poszukać.

Gdy obudowa stoi na podłożu sztywnym, a producent postanowił zrezygnować z gumowych nóżek, możemy zakupić je na własną rękę. Wyeliminujemy w ten sposób ewentualny hałas wywołany przez drgania przenoszone z obudowy. Prostszym rozwiązaniem będzie położenie obudowy na dywanie, albo na kawałku grubego, miękkiego materiału.

Kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia ciszy absolutnej powinno być sprawdzenie, czy wszystkie wentylatory, które wdmuchują i wydmuchują powietrze z obudowy, muszą pracować na maksymalnych obrotach. Często wentylatory pracują tak szybko, jak tylko potrafią, podczas gdy sprzęt wewnątrz nie grzeje się na tyle, by było to wymagane. Spróbujmy zmniejszać stopniowo ich prędkość za pomocą programów takich jak SpeedFan, sprawdzając jednocześnie, czy temperatura podzespołów w środku drastycznie nie wzrasta. Czasem kosztem 1 czy 2 stopni warto przeprowadzić taki zabieg.

Jeśli mimo tego słyszymy dość spory hałas, to winowajcą może być mizerna jakość wykonania samych urządzeń chłodzących. Ich najczęstszą wadą są głośno pracujące łożyska. W takim wypadku rozważyć możemy zakup proponowanych przez nas wentylatorów do chłodzenia procesorów. Oczywiście do stworzenia dobrej cyrkulacji powietrza powinny wystarczyć nawet najtańsze z nich. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy dołączone są do nich gumowe kołki montażowe.