Procesory

Procesor w komputerze do grania

przeczytasz w 2 min.

Gry to jeden z największych motorów napędowych rozwoju komputerów PC. Prawdę mówiąc chyba nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak wyglądałby dziś komputer osobisty, gdyby nie przemysł rozrywkowy – jest on obiektem zainteresowań zarówno okazjonalnych graczy, domowych entuzjastów, jak i profesjonalistów, dla których po prostu jest sposobem na życie. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze procesora do grania?

Intel Extreme Masters
Granie w gry to już nie tylko forma rozrywki, ale też pasja i sposób na życie

Nie od dziś wiadomo, że głównym czynnikiem wpływającym na jakość rozrywki na komputerach nie jest procesor, ale karta graficzna. Jednak połączenie bardzo wydajnej karty graficznej ze słabym procesorem zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Obydwa komponenty muszą być do siebie odpowiednio dobrane, bo w przeciwnym wypadku mogą się wzajemnie ograniczać, nie wykorzystamy ich pełnego potencjału, a my po prostu przepłacimy za sprzęt (warto też zaznaczyć, że wiele zależy od konkretnego tytułu – niektóre gry mocniej wykorzystują procesor, inne zadowolą się słabszym modelem).

Przy składaniu komputerów dla domowych graczy powinniśmy zwrócić uwagę na jednostki ze średniej półki, które dysponują co najmniej 2 rdzeniami/4 wątkami (np. Pentium G4560). Jednostki te nie będą ograniczać kart graficznych ze średniej półki, a przy tym będą stanowić dobrą i niedrogą podstawę do budowy ekonomicznego zestawu do grania.

Bardziej wymagającym możemy polecić trochę wydajniejsze modele, które dysponują 4 – 6 rdzeniami i pracują z wysokim taktowaniem - dobrym wyborem będą tutaj modele z serii Intel Core i5 (np. Intel Core i5-8600K) lub AMD Ryzen 5 (np. AMD Ryzen 5 1600X). Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą zwrócić uwagę na modele z odblokowanym mnożnikiem - dodatkowe podkręcenie pozwoli tutaj uzyskać lepszą wydajność, często przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych (a przecież tacy gracze zwracają uwagę na dobry współczynnik wydajności do ceny).

Dla domowych komputerów do grania polecamy:

Intel Core i7

Profesjonalni gracze wymagają jednak czegoś więcej, zwłaszcza jeżeli oprócz grania jednocześnie zajmują się np. streamowaniem rozgrywki. W takim przypadku lepiej więc wybrać 6- lub 8-rdzeniowy, szybszy układ z serii Intel Core i7 (np. Intel Core i7-8700K) lub AMD Ryzen 7 (np. AMD Ryzen 7 1700X). Pomimo, że różnice w wydajności w grach w przypadku produktów Intela i AMD nie są już tak duże jak dawniej, to wypada zaznaczyć, że to jednak konstrukcje Intela zwykle pozwalają na osiągnięcie nieco lepszych wyników.

Wydajniejszy procesor nie powinien ograniczać nawet topowych kart graficznych, a dodatkowe rdzenie pozwolą na lepszą obsługę zadań działających w tle. Cena tutaj już raczej nie gra tak istotnej roli, co nie oznacza, że powinniśmy bezsensownie przepłacać.

Dla wymagających graczy polecamy: