Procesory

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

przeczytasz w 2 min.

Widać zatem, że wybór procesora wcale nie jest skomplikowanym zagadnieniem i powinni sobie z nim poradzić nawet mniej doświadczeni użytkownicy. Co prawda producenci wychodzą naprzeciw mniej doświadczonym klientom i stosują w miarę intuicyjne oznaczenia swoich jednostek, ale przed wyborem odpowiedniego modelu i tak powinniśmy zapoznać się z jego specyfikacją, a najlepiej testami wydajności.

Intel Core X

Oznaczenia niektórych modeli mogą nas wprowadzać w błąd (np. starsze mobilne procesory Intel Core i7 dysponują tylko 2 rdzeniami/4 wątkami). Ponadto nowe jednostki mogą oferować podobne lub nawet lepsze osiągi od odpowiedników ze starszej generacji, a niektóre jednostki są po prostu nieopłacalne (np. starsze układy Intel Core i3 są dużo droższe i tylko nieznacznie wydajniejsze od modeli Pentium G4600).

Oczywiście warto tutaj pamiętać o sensownym doborze komponentów, bo źle dopasowany procesor może nie tylko oferować zbyt niską wydajność do konkretnego zastosowania, ale także przyczynić się do ograniczenia wydajności innych, pozornie niepowiązanych podzespołów komputera.

Z drugiej strony powinniśmy wybrać taką jednostkę, która będzie odpowiednia do naszych potrzeb. Oczywiście łatwo kupić najdroższy model, ale często podobne możliwości można osiągnąć wydając mniej gotówki, ale za to z głową. Na szczególną uwagę zasługują najnowsze generacje procesorów AMD i Intela, które uczyniły spory skok wydajności względem starych jednostek. Entuzjaści mogą zwrócić uwagę na modele z odblokowanym mnożnikiem, bo podkręcenie zegarów powinno przełożyć się na dodatkowy wzrost osiągów.

Czasy, gdy na rynku dominowały jednostki Intela już odeszły w niepamięć. Obecnie obydwaj producenci oferują konkurencyjne modele, więc warto poszerzyć swoje horyzonty. Czasami o wyborze procesora może decydować pozornie mniej istotny argument typu odblokowany mnożnik czy dłuższe wsparcie dla platformy.

Nie bez znaczenia jest też sama platforma. To właśnie ona w głównej mierze decyduje o funkcjonalności komputera, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku stacji roboczych. Oprócz tego ma ona wpływ na dodatkowe możliwości rozbudowy lub modernizacji zestawu – w końcu komputery starzeją się w zastraszającym tempie, a gdy za jakiś czas będziemy chcieli odmłodzić nasz sprzęt, lepiej będzie wymienić tylko sam procesor, a nie od razu pół „skrzynki”. Pod tym względem obecnie znacznie lepiej wypada AMD.

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Himoto
  5
  Panowie z BMK nie chcę by wyszło że jestem upierdliwy, czy też że troluję, ale do stacji roboczy to z Intela wybiera się głównie Xeony. Jedynie bardzo specyficzne stacje robocze są stawiane na HEDT Intela, który aktualnie nie wspiera ECC. Mogliście w grupie tej uwzględnić kilka modeli Xeonów, a nie potraktować to tak [że to określę] na szybko bez zagłębiania się. rozumiem że osoby z takimi zapotrzebowaniami same już wiedzą odpowiednio dużo lub mają odpowiednich ludzi od tego, ale wybaczcie, jeśli robicie poradnik to zróbcie go w 100% poprawnie.
  • avatar
   KENJI512
   0
   I to mi się podoba! (Bo już bałem się że będzie reklama procków jednej z powyższych firm :D )

   Osobiście czekam aż te 6 rdzeni jako standard powchodzi :)