Komputery

Komputer PRZED. Mini wywiad z posiadaczem. Komputer PO

przeczytasz w 3 min.

Spoglądając na komputer zdefiniowany w profilu Runia wiedziałem, że nie będzie łatwo. Jego komputer jest delikatnie rzecz biorąc przestarzały.

Zerknijcie na specyfikacje:

Zanim zapadła decyzja o doborze komponentów do aktualizacji, postanowiłem zapytać Runia do czego używa swojej maszyny:

Redakcja: Przedstaw nam proszę krótką historię tej maszyny - kiedy go złożyłeś, jak długo używałeś, czy coś zmieniałeś, etc

Runio: Części do kompa zacząłem kompletować już w 2008r, kiedy kumple zaczęli ulepszać kompy, ale jak wiadomo trzeba mieć całość żeby ruszył. Początkiem roku miałem już ramy, procek z płytą, więc pomyślałem, może się uda mieć w końcu kompa! Pogadałem z kumplami u których siedział na kompach i okazało się, że mają trochę zbędnych części.

Najpierw zdobyłem obudowę + zasilacz 400W za 30zł, potem brakowało mi tylko dysku, znalazła się okazja i kupiłem go za 50zł. Miałem wszystko! Tzn. prawie wszystko, od kumpla, który sam miał Rampage'a Extreme i C2D E8400 dostałem kable i wszystko co mi było potrzebne.

Od znajomego z firmy budowlanej dostałem monitor, i jest! Kilka godzin składania i porad kumpla i ruszył.  Z kompami byłem w miarę obeznany, bo siedział często u kumpli na niezłym sprzęcie, od jednego nauczyłem się formatować dysk, resetować bios'a i kilka innych potrzebnych rzeczy. I tak zacząłem przygodę z "moim kompem".

Redakcja: Do czego go używasz, na jakich aplikacjach i systemie pracujesz?

Runio: Na początku wiadomo, paint, word, excel i wszystko co do szkoły potrzebne, potem grzebanie w Internecie, czytanie na bieżąco aktualności na Benchmark'u - chciałem być na bieżąco w sprawach dotyczących komputerów. Zacząłem pisać strony w HTML, nawet nieźle szło, ale z braku czasu przestałem. Miałem nawet forum o grach ale z braku czasu i kasy na serwer dałem sobie z nim spokój - upadło, może i dobrze.

Teraz chcę się zająć programowaniem bo jestem w Liceum w klasie matematyczno-informatyczno-angielskiej. Na początek w C albo Pascalu a potem coś ambitniejszego. Zawsze używałem systemu od MS, cenię sobie prostotę i wygodę w jego użytkowaniu.

Redakcja: Czego się spodziewasz po ulepszeniu?

Runio: Czego się spodziewam? Hmm, trudne pytanie, wiem, że będę zadowolony z czegokolwiek co dostanę. Nie liczę na pewno na dobrą grafikę bo w tym budżecie będzie o nią ciężko, a lepiej mieć zintegrowaną niż coś słabego. Liczę na dobry procek, ramy i ładną obudowę.

 

Wiemy już czego oczekuje Czarek, niemniej przy tym budżecie ciężko  będzie te oczekiwania spełnić. Postanowiliśmy w redakcji, że złożymy tani komputer, którego będzie można używać do pracy biurowej. Tego defacto oczekiwał zwycięzca tej edycji. Na co padło?

Oto pełna specyfikacja nowego komputera:

 • Obudowa: Asus TA-891 Black-Silver
 • Zasilacz: Modecom Feel 400ATX 120mm FAN BOX
   
 • Płyta główna: Asus P5KPL-CM Intel G31
 • Karta graficzna: zintegrowana na płycie Intel GMA 3100
   
 • Procesor: Intel Pentium Dual Core E2200 2.2 GHz BOX
 • Pamięć ram: GoodRam DDR2 1GB 800MHz CL5
 • Dysk twardy: Seagate 250 GB Barracuda 7200.12 (8MB, Serial ATA II)
 • Napęd optyczny: DVD Lite-On iHDP118 (18x) black (ATA) bulk

Po podliczeniu ceny podzespołów całość kosztuje do 1000 pln.

Pierwotnie zakładałem, że w komputerze znajdzie się płyta główna Asrock umożliwiająca odblokowanie dodatkowych dwóch rdzeni w procesorze AMD Athlon 7750BE. Niestety po podliczeniu kosztów, okazało się że zestaw jest za drogi. Budżet został by znacząco przekroczony, a tego nie życzyli sobie czytelnicy poprzednich edycji. W zestawie zaproponowanym powyżej nie bardzo jest z czego rezygnować.

Zakładając pracę biurową - o której pisał wyżej Runio - konfiguracja wydaje się optymalna. Mamy dość silny procesor, oraz wystarczającą ilość pamięci aby Windows XP działał bardzo sprawnie. Celowo użyliśmy jednej kostki pamięci, aby właściciel zestawu mógł tanio i wygodnie rozbudować pamięć o kolejny gigabajt gdy 1GB okazał się niewystarczający.
Zintegrowana na płycie karta graficzna oczywiście nie nadaje się do grania, niemniej płyta jest wyposażona w slot PCI-e w który w przyszłości będzie można zainstalować jakąś dedykowaną do grania kartę.

Zastosowanie nowoczesnego dysku twardego pozwala na sprawną pracę w systemie. Jako, że Runio nie miał żadnego napędu optycznego - postanowiliśmy wyposażyć jego komputer w napęd DVD-Rom. W ten sposób pracę będzie mógł przerwać oglądaniem filmów z płyt DVD.

Ciekawostka. Na filmie ze składania zestawu zobaczycie inna płytę główna, niż ta która znalazła się na zdjęciach w gotowym zestawie. Stało się tak dlatego, że pierwotnie wybrany model płyty Asus P5KPL-AM nie chciał współpracować z wybranym procesorem. Zestaw się po prostu nie uruchamiał. Próbowaliśmy aktualizacji biosu na innym procesorze, innego egzemplarza płyty - nic nie pomogło. Ostatecznie użyliśmy płyty Asus P5KPL-CM.