Jaki alkomat wybrać? Oto polecane modele do pomiaru alkoholu
Gadżety

Jaki alkomat wybrać? Oto polecane modele do pomiaru alkoholu

przeczytasz w 6 min.

Nad zakupem alkomatu zastanowić powinien się każdy kierowca, któremu zdarza się spożywać alkohol, nawet tylko od czasu do czasu. To gadżet, który może uchronić nie tylko przed konsekwencjami prawnymi, ale też uratować zdrowie i życie. Jaki alkomat kupić?

Cena dobrego alkomatu nie musi odstraszać

Owszem, do sezonu grillowego jeszcze trochę czasu, ale nie jest przecież tajemnicą, że są inne okazje do sięgnięcia po coś mocniejszego. Czasem mogą pojawiać się także niespodziewanie. I z punktu widzenia kierowcy, to właśnie one są najbardziej niebezpieczne. Wystarczy wypicie np. piwa lub drinka i u odpowiedzialnych osób od razu świtają pytania o to, ile czasu trzeba odczekać, aby móc zasiąść za kierownicą. Najlepszej odpowiedzi udzielą właśnie alkomaty, które już od dłuższego czasu nie są akcesoriami dostępnymi jedynie dla służb mundurowych. A skoro motoryzacja to nie tylko korzyści, ale też odpowiedzialność, to warto po taki gadżet sięgnąć. Poza wideorejestratorem będzie bardzo przydatnym elementem wyposażenia samochodu.

Dyskusję wypada zacząć od przypomnienia, iż prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu niesie za sobą przykre konsekwencje. Trzeba liczyć się z utratą prawa jazdy na określony czas (niekiedy nawet dożywotnio), karą grzywny, a nawet ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności. Dodatkowo nie można zapominać, że tego typu czyn to zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowcy, ale też pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Jaki alkomat kupić? Ranking alkomatów godnych uwagi

Jakie są rodzaje alkomatów?

Jaki alkomat kupić? Najtańsze są alkomaty jednorazowe, ale jednocześnie też wzbudzają najmniejsze zaufanie. Za stosunkowo niewielkie pieniądze (niekiedy będzie to alkomat do 100 zł czy alkomat do 200 zł) można nabyć alkomat półprzewodnikowy. To lepsze, ale też dalekie od ideału rozwiązanie. Jeśli chce się mieć pewność co do możliwości wsiadania za kółko zdecydowanie lepiej zdecydować się na alkomat elektrochemiczny.

Wydatek będzie tu wprawdzie nieco większy, ale precyzja pomiaru również, a to w tym przypadku przecież zdecydowanie najistotniejsze. Oczywiście modele tego typu różnią się między sobą pod wieloma kwestiami i dlatego też postanowiliśmy wskazać na kilka tych, które warto brać pod uwagę. Osobną podkategorię stanowią dodatkowo alkomaty policyjne. Są zdecydowanie najdroższe, ale jak się pewnie domyślacie, najbardziej wydajne (szybkie), czułe i zapewniają najwiarygodniejsze pomiary, a dodatkowo oferują sporo dodatkowych opcji. Często stosuje się je także w firmach. Pamiętajcie przy tym, że ważny jest nie tylko odpowiedni wybór, ale też późniejsze kalibracje. Jaki alkomat wybrać? Oto polecane przez nas modele.

BACscan CA 9000 - popularny alkomat do 500 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Gdybyśmy tworzyli ranking popularności, BACscan CA 9000 bez cienia wątpliwości wygrałby w cuglach. Cieszy się bardzo dużym wzięciem, aczkolwiek nie zamieszczamy go w naszym zestawieniu tylko dlatego. W relacji cena-możliwości, faktycznie jest to propozycja godna uwagi. Za około 300 złotych otrzymujemy alkomat z sensorem elektrochemicznym zapewniający pomiary w zakresie 0.00 do 4.00 ‰, z dokładnością ±0.05‰ BAC dla 1.00‰ BAC. Urządzenie jest gotowe do pracy po 20 sekundach od uruchomienia, czas pobierania próbki to z kolei ± 4 sekundy. Producent zadbał o 3 cyfrowy, podświetlany i dwukolorowy wyświetlacz, wbudowaną pamięć na kilka ostatnio dokonanych pomiarów oraz funkcję przypominającą o konieczności wykonania kalibracji. Ta będzie potrzebna co pół roku lub po 500 pomiarach.

AlcoFind PRO X-5 - dobry alkomat do 500 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Trochę droższy jest mający koreański rodowód AlcoFind PRO X-5 z platynowym sensorem elektrochemicznym. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że jest to propozycja dla twardszych zawodników, ponieważ zapewnia zakres pomiaru w przedziale od 0,00-5,00‰. Co ważne, z odpowiednią dokładnością, która wynosi tu +/- 0,005% BAC w ‰ BAC. Wynik przeprowadzonego pomiaru pojawia się na 4-cyfrowym podświetlanym ekranie LCD już po 3 sekundach. AlcoFind PRO X-5 jest zasilany na dwie baterie typu AAA, ma pamięć 10 ostatnich pomiarów, licznik kalibracji (podobnie jak w wyżej wymienionym modelu trzeba ją wykonać po roku lub 500 pomiarach), sygnalizację dźwiękową (rozładowanie baterii, początek pomiaru, koniec pomiaru, uszkodzenia sensora), a także funkcję automatycznego wyłączenia urządzenia po dłuższym czasie bezczynności.

AlcoSense Excel - alkomat niezaniżający wyników

Ocena benchmark.pl
 • 4,9/5

AlcoSense Excel to dobry alkomat z sensorem elektrochemicznym o wielkości 64 mm2. Dokładność pomiaru wynosi tutaj +0,15‰ BAC, -0,00‰ BAC. Oznacza to, że możliwe jest jedynie potencjalne przeszacowanie wyniku, ale nie jego zaniżenie co z punktu widzenia kierowcy jest zdecydowanie najważniejsze. Jeśli AlcoSense Excel sugeruje, iż można siadać za kierownicą to nie trzeba mieć już żadnych obaw. Producent zastosował tutaj wyświetlacz LCD o przekątnej 1,8 cala oraz trzy fizyczne przyciski, które w połączeniu z intuicyjnym oprogramowaniem zapewniają bardzo prostą obsługę. Limit dozwolonej zawartości alkoholu można edytować (nie w każdym kraju przepisy są identyczne), wbudowana pamięć pozwala zapisać 24 wyniki pomiarów. Poza wszystkim jest to gadżet o bardzo miłej dla oka stylistyce i wysokiej jakości wykonania.

AlcoSense Pro - precyzyjny alkomat

Ocena benchmark.pl
 • 4,9/5

Bardziej zaawansowaną propozycją tego samego producenta jest AlcoSense Pro, który dysponuje sensorem elektrochemicznym o wielkości 121mm2 i zapewnia pomiary o dokładności +0,10‰ BAC, -0,00‰ BAC, a więc też nie zaniży wyniku. Dodatkowym atutem jest tutaj Blow Coach, inteligentny asystent, który podczas wdmuchiwania powietrza wyświetla komunikaty (podpowiedzi) ułatwiające poprawne przeprowadzenie badania. Podobnie jak w modelu AlcoSense Excel spodziewać trzeba się wyświetlacza LCD o przekątnej 1,8 cala. I tutaj gniazdo ustnika jest podświetlane, a limit dozwolonej zawartości alkoholu można zmieniać.

Promiler iBlow 10 - dobry alkomat policyjny

Ocena benchmark.pl
 • 4,7/5

Na koniec zostawiliśmy zdecydowanie najdroższą propozycję. Promiler iBlow 10 kosztuje grubo ponad 1500 złotych, ale to nic szokującego biorąc pod uwagę fakt, iż mówimy o alkomacie policyjnym, powstałym na potrzeby służb mundurowych i wybieranych także przez wiele innych firm. Oczywiście jeśli kogoś stać, może korzystać z niego indywidualnie. Wysoki wydatek przy zakupie zostanie wynagrodzony najbardziej pewnymi wynikami, Promiler iBlow 10 bazuje na wysokiej jakości sensorze elektrochemicznym Suracell o dużej powierzchni czynnej. Zakres pomiaru to 0,00-5,00‰, a dokładność +/-0.07‰ BAC przy 1‰ BAC. To model higieniczny (bezkontaktowy) wyposażony dodatkowo w: podświetlany pierścień, lampkę sygnalizacyjną, opcję pomiaru w trybie pasywnym, wykrywanie alkoholu w płynach, spory i czytelny wyświetlacz, a nawet magnes. Poza tym, z racji swojego głównego przeznaczania, ma też taką a nie inną budowę, z bardzo ergonomicznym uchwytem i smyczką na rękę.

Jak widać, wybór jest spory, a dodatkowo wciąż wzrasta. Szersza oferta producentów świadczy o tym, że coraz częściej po alkomaty sięgają nie tylko służby i firmy, ale też indywidualni odbiorcy. Korzyści z zakupu tego typu gadżetu są jasne. Zdecydowaliście się na zakup alkomatu albo na podarowanie go komuś bliskiemu? Jaki model wybraliście i jakie macie o nim opinie?

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adiqq
  5
  Nie potrzeba alkomatu, jak się nie pije alkoholu.
  • avatar
   pawluto
   4
   Nigdy nie pije gdy wiem że następnego dnia będę prowadził samochód...Prosta zasada.
   • avatar
    JaYmZ
    2
    U nas policja korzysta m.in. z Alco-Sensor IV CM, tyle że kosztuje ok. 6000 cebulionów.
    • avatar
     trollhunter
     0
     ja uzywam Evo, jest mega i nie kosztuje majatku https://automotohit.pl/Alkomat-elektrochemiczny-EVO-AlcoForce