Jaki alkomat kupić? TOP 5
Gadżety

Jaki alkomat kupić? TOP 5

z dnia
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
4 komentarze Dyskutuj z nami

Nad zakupem alkomatu zastanowić powinien się każdy kierowca, któremu zdarza się spożywać alkohol, nawet tylko od czasu do czasu. To gadżet, który może uchronić nie tylko przed konsekwencjami prawnymi, ale też uratować zdrowie i życie. Jaki alkomat kupić?

Być może sezon grillowy już się skończył, ale „zakrapiana impreza” może zdarzyć się w każdej chwili. Poza tym często zastanawiamy się ile czasu po wypiciu piwa lub drinka trzeba odczekać, aby ponownie zasiąść za kierownicą. Najlepszej odpowiedzi udzielą alkomaty, które już od dłuższego czasu nie są akcesoriami dostępnymi jedynie dla służb mundurowych. A skoro motoryzacja to nie tylko korzyści, ale też odpowiedzialność to warto po taki gadżet sięgnąć.

Dyskusję warto zacząć od przypomnienia, iż prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu niesie za sobą przykre konsekwencje. Trzeba liczyć się z utratą prawa jazdy na określony czas (niekiedy nawet dożywotnio), karą grzywny, a nawet ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności. Dodatkowo nie można zapominać, że tego typu czyn to zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowcy, ale też pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Jaki alkomat kupić? Najtańsze są alkomaty jednorazowe, za niewielkie pieniądze (niekiedy będzie to alkomat do 100 zł) można nabyć alkomat półprzewodnikowy. Nie da się jednak powiedzieć o nich wiele dobrego. Jeśli chce się mieć pewność co do możliwości wsiadania za kółko zdecydowanie lepiej zdecydować się na alkomat elektrochemiczny.

Wydatek będzie wprawdzie nieco większy, ale precyzja pomiaru również, a to w tym przypadku najważniejsze. Oczywiście modele tego typu różnią się między sobą pod wieloma kwestiami i dlatego też postanowiliśmy wskazać na kilka tych, które warto brać pod uwagę. Oto polecane alkomaty.

Jaki alkomat kupić? Oto polecane modele:

 

AlcoSense Excel

Gadżety
Ocena benchmark.pl
 • 4,9/5

AlcoSense Excel to dobry alkomat z sensorem elektrochemicznym o wielkości 64 mm2. Dokładność pomiaru wynosi tutaj +0,15‰ BAC, -0,00‰ BAC. Oznacza to, że możliwe jest jedynie potencjalne przeszacowanie wyniku, ale nie jego zaniżenie co z punktu widzenia kierowcy jest zdecydowanie najważniejsze. Jeśli AlcoSense Excel sugeruje, iż można siadać za kierownicą to nie trzeba mieć już żadnych obaw. Producent zastosował tutaj wyświetlacz LCD o przekątnej 1,8 cala oraz trzy fizyczne przyciski, które w połączeniu z intuicyjnym oprogramowaniem zapewniają bardzo prostą obsługę. Limit dozwolonej zawartości alkoholu można edytować (nie w każdym kraju przepisy są identyczne), wbudowana pamięć pozwala zapisać 24 wyniki pomiarów. Poza wszystkim jest to gadżet o bardzo miłej dla oka stylistyce i wysokiej jakości wykonania.

Cena AlcoSense Excel wynosi 549 złotych. Alkomat można kupić na stronie producenta i w oficjalnym sklepie na Allegro.

AlcoSense Pro

Gadżety
Ocena benchmark.pl
 • 4,9/5

Bardziej zaawansowany AlcoSense Pro dysponuje sensorem elektrochemicznym o wielkości 121mm2 i zapewnia pomiary o dokładności +0,10‰ BAC, -0,00‰ BAC. Dodatkowym atutem jest tutaj Blow Coach, inteligentny asystent, który podczas wdmuchiwania powietrza wyświetla komunikaty (podpowiedzi) ułatwiające poprawne przeprowadzenie badania. Podobnie jak w modelu AlcoSense Excel spodziewać trzeba się wyświetlacza LCD o przekątnej 1,8 cala. I tutaj gniazdo ustnika jest podświetlane, a limit dozwolonej zawartości alkoholu można zmieniać.

Cena AlcoSense Excel wynosi 799,99 złotych. Alkomat można kupić na stronie producenta i w oficjalnym sklepie na Allegro.

AlcoForce XS

Gadżety
Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Na pierwszy rzut oka AlcoForce XS bezsprzecznie wyróżnia się niewielkimi gabarytami - mierzy 67 x 41 x 17 mm przy wadze 43 g. Tak kieszonkowa konstrukcja to pochodna między innymi braku wyświetlacza i możliwości obsługi zaledwie jednym przyciskiem. Nie trzeba jednak obawiać się o funkcjonalność. Producent przewidział tu dwa tryby pracy - samodzielny lub we współpracy ze smartfonem. AlcoForce XS wykorzystuje do tego łączność Bluetooth 4.0 i po sparowaniu ze smartfonem zapewnia znacznie więcej możliwości - zapamiętywanie pomiarów, tworzenie spersonalizowanych kont dla kilku użytkowników, geotagging, a nawet opcję wykonania zdjęcia podczas pomiaru. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że na tym ostatnim nie zawsze wypadanie się najlepiej... Alkomat zapewnia pomiary w zakresie od 0 do 4‰, prezentując wyniki z dokładnością do 0.001‰.

Promiler AL-9000

Gadżety
Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Promiler AL-9000 cieszy się sporą popularnością i wysokimi ocenami tych, którzy zdecydowali się na jego zakup. Precyzja pomiarów wynosi w tym przypadku +/-0.05‰ BAC przy 1.0‰, a ich zakres od 0 do 4‰. Czujnik przepływu powietrza pomaga w prawidłowym wykonaniu badania. Wszystkie wyniki są tutaj zapamiętywane, dzięki czemu nikt nie zapomni o koniecznej kalibracji. Tę producent zaleca przeprowadzać co 1500 pomiarów lub co 12 miesięcy. Za zasilanie odpowiadają dwie baterie AA 1,5 V, ich stan można cały czas kontrolować dzięki wbudowanemu wskaźnikowi.

AlcoForce Cobra

Gadżety
Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Jak podkreśla sam producent, AlcoForce Cobra to alkomat do zastosowań profesjonalnych, dedykowany firmom transportowym czy ochroniarskim. Spełnia założenia normy EN 15964. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pomyśleć o nim jako o modelu do zastosowań indywidualnych. Zastosowany tu platynowy sensor elektrochemiczny zapewnia pomiary w zakresie od 0 do 4‰, przy precyzji +/-0,1‰ BAC przy 1,0‰. Wyniki prezentowane są co do 0.001‰. AlcoForce Cobra wyposażono w wyświetlacz, przyciski fizyczne oraz diody LED sygnalizujące tryb pracy. Dzięki łączności Bluetooth alkomat może zostać sparowany z dedykowaną drukarką, co znacząco ułatwia proces dokumentacji w firmie.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  seba_god
  Dla tych, którzy myślą o zakupie, bo już to przerabiałem.
  Po zakupie alkomatu należy liczyć się z dodatkowymi kosztami kalibracji. Tak jak piszą należy kalibrować co najmniej co 12 miesięcy albo i częściej jak się dużo korzysta - zależy pewnie od klasy urządzenia bo mają różne systemu ochrony czujnika.
  Oczywiście kalibracji nie zrobicie w sklepie za rogiem. Należy odesłać (na własny kosztu) do serwisu, zapłacić za usługę wraz z transportem z powrotem. W sumie pewnie min. 80PLN.
  Teraz policzcie sobie ile będziecie z tego korzystać razy i czy jest sens wydawać kilka stów a potem osiem dych lub więcej rocznie.
  Dodam, że ja kupiłem alkomat niedrogi za ok. 130PLN - który miał też możliwość kalibracji. Od nowości źle wskazywał zaniżając wskazania: 0.0% po wypiciu 2 piw. Dodam, że kupiłem drugi taki sam dla kolegi i ten sam patent. Producent nie przyjął reklamacji po 2 tygodniach od zakupu tłumacząc się tym, że urządzenie intensywnie użytkowane może się rozregulować - kompletna bzdura bo był użyty 1 czy dwa. Wyregulował oba i po tej regulacji działały jakiś czas faktycznie ok. na ile mogłem to oszacować.
 • avatar
  arkadeusz
  Wystarczyłoby urządzenie 0-1 .Jestem na wydechu lub nie.
 • avatar
  StefanH
  Bardzo mało rodzajów alkomatów jest opisanych. Zabrakło tego co ja używam, czyli Alkomat AlcoFind Expert, kupiłem go za 269zł z tej strony http://alkomaty-sklep.eu/ . Na początku bałem się o złe pomiary mając doświadczenie z innymi firmami, ale tu się zaskoczyłem, bo pomiary wyszły stabilne. Wiadomo, że kupując taki sprzęt, to trzeba się liczyć z kosztami kalibracji, w tym przypadku robią ją w 24h za 55zł.
 • avatar
  sunsee
  skromny ten ranking, jeśli patrzeć na sklepy internetowe i porównywarki to w czołówce jest alkohit którego w zestawieniu nie mam. Ja go posiadam, dokładnie model x50, zgadzam się że to gadżet przydatny każdemu kierowc. ja jużma w sobie taki nawyk że nawet jeśli na służbowym obiedzie wypiję lampkę wina to wolę dla pewnoci w alkomat dmuchnąć