Pamięć RAM

DDR2: 533, 667 czy 800? - Athlon 64 X2

przeczytasz w 1 min.

W przypadku procesora dwurdzeniowego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tu od razu widać przyrost wydajności DDR2 w stosunku do starszej platformy Socket 939. Podczas gdy na platformie z jednordzeniowym CPU w najlepszym przypadku wynosił on 9% i średnio ~6%, to dla Athlona 64 X2 można już mówić o maksymalnym zysku rzędu 65% i średnim 30%. Oczywiście związane jest to ściśle z faktem, że z pamięci korzystają niejako dwa procesory.

Jeśli planujecie zakup nowej platformy AM2 z procesorem X2, to wyposażenie jej w najmocniejsze pamięci DDR2-800 będzie jak najbardziej uzasadnione. Możemy nawet zaryzykować stwierdzenie, że to w zasadzie tylko X2 będzie czerpać korzyści z nowego kontrolera do obsługi pamięci DDR2.

Ale powiedzmy też sobie szczerze, ogólny wzrost wydajności całej platformy AM2 nie jest bynajmniej na tyle wybitny, aby odsyłać na emeryturę dotychczasowego Socket 939.

W dużej mierze odpowiada za to taka sama częstotliwość szyny FSB - 200 MHz, oraz HyperTransport - 1000MHz. Gdy te dwa parametry 'pójdą' w końcu w górę, w temacie wydajności AM z pewnością zrobi się znacznie ciekawiej - co udowodniły nam wyniki z podkręconych systemów.

Na koniec musimy też wspomnieć - co z pewnością wielu z Was nie umknęło - że wyniki które tu otrzymaliśmy, są 'trochę' mniejsze od premierowej, inżynieryjnej platformy z FX'em 62. Skłania to do kolejnego wniosku, że o wydajności pamięci w dużej mierze decy duje także wydajna płyta i moc procesora.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!